Sävelången redovisning AB
Sävelången redovisning AB har organisationsnummer 556885-4375 (5568854375)
Aktiebolag • Org.nr: 556885-4375
Om företaget
Sävelången redovisning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Floda. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 15 procent till 905 725 kr räkenskapsåret 2025 (1 061 012 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sävelången redovisning AB 905 725 kr och redovisade ett resultat på -63 296 kr. Rörelsemarginalen var -6,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,0 procent). Soliditeten var 24,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 142,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,1 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -7,0 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 24,2 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 142,0 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -78,8 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -14,6 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 906 000 kr | 916 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 388 000 kr | 570 000 kr | 263 000 kr till 785 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 956 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 17 av 40 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Lerum.
- Plats 686 av 1 435 aktiebolag med säte i Lerum.
- Plats 25 399 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 152 975 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,1 procent | 1,5 procent | 18,9 procent | 2,3 procent | -6,1 procent |
| Vinstmarginal | 2,2 procent | -0,5 procent | 15,0 procent | 1,0 procent | -7,0 procent |
| Soliditet | 9,9 procent | 8,2 procent | 37,4 procent | 32,1 procent | 24,2 procent |
| Kassalikviditet | 52,7 procent | 233,3 procent | 306,9 procent | 110,2 procent | 142,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 30,0 procent | -9,8 procent | 77,4 procent | 4,9 procent | -78,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -0,5 procent | -1,5 procent | 36,1 procent | 30,2 procent | -14,6 procent |
| Omsättning per anställd | 608 000 kr | 599 000 kr | 815 000 kr | 1 061 000 kr | 906 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 154 000 kr | 107 000 kr | 317 000 kr | 504 000 kr | 388 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rågvägen 844836 Floda
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Rågvägen 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom redovisning, företagsrådgivning, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 610 759 kr | 607 898 kr | 598 532 kr | 814 843 kr | 1 061 012 kr | 905 725 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 13 494 kr | -1 875 kr | 8 000 kr | 1 200 kr | 1 363 kr | 2 242 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 99 415 kr | 203 743 kr | 26 800 kr | 5 228 kr | 4 001 kr | 21 246 kr |
| Övriga externa kostnader | 280 105 kr | 201 782 kr | 339 116 kr | 315 371 kr | 505 802 kr | 528 813 kr |
| Personalkostnader | 194 324 kr | 154 225 kr | 107 092 kr | 317 380 kr | 503 982 kr | 387 627 kr |
| Avskrivningar | 4 882 kr | 18 306 kr | 24 415 kr | 24 415 kr | 24 715 kr | 25 615 kr |
| Rörelseresultat | 45 527 kr | 24 764 kr | 9 193 kr | 153 649 kr | 23 875 kr | -55 334 kr |
| Ränteintäkter | 152 kr | 194 kr | 13 kr | 209 kr | 14 kr | 95 kr |
| Räntekostnader | 6 769 kr | 11 828 kr | 12 217 kr | 31 659 kr | 13 785 kr | 8 057 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 38 910 kr | 13 130 kr | -3 011 kr | 122 199 kr | 10 104 kr | -63 296 kr |
| Skatt | 10 002 kr | 2 964 kr | 0 kr | 16 530 kr | 3 032 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 28 908 kr | 10 166 kr | -3 011 kr | 105 669 kr | 7 072 kr | -63 296 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 kr | 225 844 kr | 201 429 kr | 177 014 kr | 158 299 kr | 132 679 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 225 844 kr | 201 429 kr | 177 014 kr | 158 299 kr | 132 679 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 133 126 kr | 117 130 kr | 175 634 kr | 188 175 kr | 288 468 kr | 199 044 kr |
| Varulager | - | 82 666 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 132 731 kr | 34 464 kr | 234 827 kr | 259 708 kr | 361 642 kr | 199 044 kr |
| Kassa och bank | 395 kr | 0 kr | -59 193 kr | -71 533 kr | -73 174 kr | - |
| Summa tillgångar | 133 127 kr | 342 974 kr | 377 063 kr | 365 189 kr | 446 767 kr | 331 723 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 23 712 kr | 33 878 kr | 30 867 kr | 136 536 kr | 143 609 kr | 80 313 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -55 196 kr | -26 288 kr | -16 122 kr | -19 133 kr | 86 537 kr | 93 609 kr |
| Årets resultat | 28 908 kr | 10 166 kr | -3 011 kr | 105 669 kr | 7 072 kr | -63 296 kr |
| Kortfristiga skulder | 50 471 kr | 65 347 kr | 75 292 kr | 61 311 kr | 261 806 kr | 140 171 kr |
| Leverantörsskulder | 40 166 kr | 40 043 kr | 60 154 kr | 27 972 kr | 17 534 kr | 15 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | -14 925 kr | 1 970 kr | -9 664 kr | -16 508 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 10 305 kr | 25 304 kr | 30 063 kr | 31 369 kr | 253 936 kr | 156 664 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 133 127 kr | 342 974 kr | 377 063 kr | 365 189 kr | 446 767 kr | 331 723 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver redovisningsbyråverksamhet.
Företaget har under året dragit ner på sin verksamhet.
Företrädare
- Lena Maria D (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sävelången redovisning AB för organisationsnummer?
Sävelången redovisning AB har organisationsnummer 556885-4375 (5568854375).
Var ligger Sävelången redovisning AB?
Sävelången redovisning AB har sin registrerade adress Rågvägen 8, 44836 Floda.
Vilken bransch är Sävelången redovisning AB verksamt i?
Sävelången redovisning AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sävelången redovisning AB?
Sävelången redovisning AB hade en nettoomsättning på 905 725 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Sävelången redovisning AB?
Sävelången redovisning AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lerum
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-02-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.