Studio LenaD AB
Studio LenaD AB har organisationsnummer 559005-1230 (5590051230)
Aktiebolag • Org.nr: 559005-1230
Om företaget
Studio LenaD AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Floda. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Sidoverksamheter inkluderar detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar och skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 88 procent till 339 869 kr räkenskapsåret 2025 (181 200 kr föregående år).
Verksamheten har under året ökat sin omsättning pga en ökad försäljning och engagemang i företaget.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Studio LenaD AB 339 869 kr och redovisade ett resultat på 81 306 kr. Rörelsemarginalen var 30,2 procent, över branschens median (median 16,0 procent). Soliditeten var 25,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 28,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,2 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 30,1 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 25,5 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 28,0 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 88,3 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 87,6 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 928 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 29 av 40 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Lerum.
- Plats 906 av 1 435 aktiebolag med säte i Lerum.
- Plats 34 332 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 208 271 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 63,2 procent | - | - | 29,7 procent | 30,2 procent |
| Vinstmarginal | 63,2 procent | - | - | 29,6 procent | 30,1 procent |
| Soliditet | 52,4 procent | 13,9 procent | 13,4 procent | 35,6 procent | 25,5 procent |
| Kassalikviditet | 66,3 procent | 15,3 procent | 4,4 procent | 22,3 procent | 28,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 210,8 procent | -48,8 procent | -61,0 procent | 65,8 procent | 88,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -51,8 procent | - | - | 87,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rågvägen 844836 Floda
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Rågvägen 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom redovisning, företagsrådgivning och ledarskap, försäljning och konsultering inom hudvård och makeup samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 99 072 kr | 180 597 kr | 87 027 kr | 52 981 kr | 181 200 kr | 339 869 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 2 474 kr | 19 235 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 58 950 kr | 72 222 kr | - | - | 77 224 kr | 186 332 kr |
| Övriga externa kostnader | 5 963 kr | 49 854 kr | 65 664 kr | 65 788 kr | 39 436 kr | 105 541 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 10 995 kr | 9 000 kr | 1 497 kr | 9 324 kr | 35 413 kr |
| Rörelseresultat | 21 630 kr | 114 129 kr | -14 017 kr | -14 304 kr | 53 729 kr | 102 480 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 2 kr | 8 kr | 11 kr |
| Räntekostnader | 128 kr | 61 kr | 79 kr | 990 kr | 80 kr | 44 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 21 502 kr | 114 068 kr | -14 096 kr | -15 292 kr | 53 657 kr | 102 447 kr |
| Skatt | 4 626 kr | 23 510 kr | 0 kr | - | 5 405 kr | 21 141 kr |
| Årets resultat | 16 876 kr | 90 558 kr | -14 096 kr | -15 292 kr | 48 252 kr | 81 306 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 81 173 kr | 81 949 kr | 157 862 kr | 137 698 kr | 156 224 kr | 310 501 kr |
| Varulager | 76 700 kr | 56 077 kr | 130 527 kr | 130 527 kr | 126 567 kr | 241 773 kr |
| Kortfristiga fordringar | 4 457 kr | 23 601 kr | 11 768 kr | 7 000 kr | 25 842 kr | 12 613 kr |
| Kassa och bank | 16 kr | 2 271 kr | 15 567 kr | 171 kr | 3 815 kr | 56 115 kr |
| Summa tillgångar | 81 173 kr | 81 949 kr | 207 862 kr | 187 698 kr | 206 224 kr | 360 501 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 24 484 kr | 42 955 kr | 28 859 kr | 25 068 kr | 73 320 kr | 92 036 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -42 392 kr | -97 603 kr | -7 045 kr | -9 640 kr | -24 932 kr | -39 270 kr |
| Årets resultat | 16 876 kr | 90 558 kr | -14 096 kr | -15 292 kr | 48 252 kr | 81 306 kr |
| Kortfristiga skulder | 56 689 kr | 38 994 kr | 179 003 kr | 162 630 kr | 132 904 kr | 245 813 kr |
| Leverantörsskulder | 18 233 kr | 4 006 kr | 4 781 kr | 5 134 kr | 564 kr | 4 814 kr |
| Skatteskulder | 6 703 kr | 28 136 kr | 23 510 kr | 0 kr | 5 405 kr | 26 546 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 31 753 kr | 6 852 kr | 150 712 kr | 157 496 kr | 126 935 kr | 214 453 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 81 173 kr | 81 949 kr | 207 862 kr | 187 698 kr | 206 224 kr | 360 501 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver konsultverksamhet inom företags administration, företagsrådgivning och ledarskap, försäljning och konsultering inom hudvård och makeup, samt därmed förenlig verksamhet. Företaget bedriver även ehandel inom heminredning. Företaget har sitt säte i Lerum.
Vi har under året valt att fokusera mer på försäljning och konsultering av hudvård och makeup, och därmed ökat vår omsättning och aktivitet i företaget.
Företrädare
- Lena Maria D (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Studio LenaD AB för organisationsnummer?
Studio LenaD AB har organisationsnummer 559005-1230 (5590051230).
Var ligger Studio LenaD AB?
Studio LenaD AB har sin registrerade adress Rågvägen 8, 44836 Floda.
Vilken bransch är Studio LenaD AB verksamt i?
Studio LenaD AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Studio LenaD AB?
Studio LenaD AB hade en nettoomsättning på 339 869 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lerum
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-02-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.