Lammhults Värdshus AB
Lammhults Värdshus AB har organisationsnummer 556889-2268 (5568892268)
Aktiebolag • Org.nr: 556889-2268
Om företaget
Lammhults Värdshus AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Växjö. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 97 procent till 714 520 kr räkenskapsåret 2025 (362 266 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lammhults Värdshus AB 714 520 kr och redovisade ett resultat på 95 486 kr. Rörelsemarginalen var 24,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 10,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 29,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,5 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 16,8 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 10,8 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 29,1 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 52,0 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 97,2 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 260 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 65 av 95 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Växjö.
- Plats 1 185 av 2 328 aktiebolag med säte i Växjö.
- Plats 2 239 av 4 244 aktiebolag i Kronobergs län.
- Plats 169 684 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -18,1 procent | 165,5 procent | 1,5 procent | -13,9 procent | 24,5 procent |
| Vinstmarginal | -22,2 procent | 151,4 procent | -31,2 procent | -34,0 procent | 16,8 procent |
| Soliditet | -1,1 procent | 9,4 procent | 6,0 procent | 5,2 procent | 10,8 procent |
| Kassalikviditet | 61,0 procent | 68,5 procent | 35,0 procent | 15,5 procent | 29,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | 114,3 procent | -69,2 procent | -139,4 procent | 52,0 procent |
| Omsättningstillväxt | -57,4 procent | -89,1 procent | 73,9 procent | 46,7 procent | 97,2 procent |
| Omsättning per anställd | 325 000 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 64 000 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gulli petrinis väg 24c/o c/o Zana Canpolat
35220 Växjö
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Gulli petrinis väg 24 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall förvalta fastigheten den äger, utföra konsultuppdrag inom förvaltning och restaurang.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 639 346 kr | 3 051 910 kr | 1 298 610 kr | 142 243 kr | 247 213 kr | 362 266 kr | 714 520 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 163 200 kr | 503 376 kr | 74 039 kr | 358 508 kr | 3 233 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 1 359 344 kr | - | 95 730 kr | 0 kr | - | 2 698 kr | 31 267 kr |
| Övriga externa kostnader | 892 493 kr | 1 044 802 kr | 676 373 kr | 189 293 kr | 126 476 kr | 289 675 kr | 388 247 kr |
| Personalkostnader | 1 861 667 kr | 1 440 529 kr | 255 302 kr | 0 kr | - | - | - |
| Avskrivningar | 124 572 kr | 36 451 kr | 53 117 kr | 54 219 kr | 120 244 kr | 120 243 kr | 120 243 kr |
| Rörelseresultat | -618 863 kr | -80 742 kr | -235 117 kr | 234 969 kr | 3 726 kr | -50 350 kr | 174 763 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 122 kr | 5 576 kr | 2 732 kr | 504 kr |
| Räntekostnader | 65 456 kr | 73 563 kr | 52 903 kr | 19 698 kr | 86 334 kr | 75 468 kr | 55 106 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -684 319 kr | -154 305 kr | -288 020 kr | 215 393 kr | -77 032 kr | -123 086 kr | 120 161 kr |
| Skatt | 0 kr | 20 696 kr | 0 kr | - | - | - | 24 675 kr |
| Årets resultat | -684 319 kr | -175 001 kr | -288 020 kr | 215 393 kr | -77 032 kr | -123 086 kr | 95 486 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 1 678 642 kr | 1 642 191 kr | 1 678 293 kr | 1 624 074 kr | 1 526 135 kr | 1 576 908 kr | 1 456 665 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 678 642 kr | 1 642 191 kr | 1 678 293 kr | 1 624 074 kr | 1 526 135 kr | 1 576 908 kr | 1 456 665 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 421 818 kr | 1 097 997 kr | 672 674 kr | 385 827 kr | 324 209 kr | 129 882 kr | 242 663 kr |
| Varulager | 95 730 kr | 95 730 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 416 229 kr | 223 140 kr | 583 814 kr | 101 239 kr | 85 188 kr | 60 792 kr | 164 293 kr |
| Kassa och bank | 909 859 kr | 779 127 kr | 88 860 kr | 284 588 kr | 239 021 kr | 69 090 kr | 78 370 kr |
| Summa tillgångar | 3 100 460 kr | 2 740 188 kr | 2 350 967 kr | 2 009 901 kr | 1 850 344 kr | 1 706 790 kr | 1 699 328 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 431 654 kr | 261 019 kr | -27 001 kr | 188 393 kr | 111 361 kr | 88 275 kr | 183 761 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 065 973 kr | 386 020 kr | 211 019 kr | -77 000 kr | 138 393 kr | 161 361 kr | 38 275 kr |
| Årets resultat | -684 319 kr | -175 001 kr | -288 020 kr | 215 393 kr | -77 032 kr | -123 086 kr | 95 486 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 023 806 kr | 1 029 169 kr | 1 102 968 kr | 563 008 kr | 926 483 kr | 840 515 kr | 833 567 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 73 204 kr | 30 429 kr | 89 662 kr | 3 381 kr | 91 000 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 69 569 kr | 72 702 kr | 228 039 kr | 0 kr | - | 17 160 kr | 266 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 948 336 kr | 615 556 kr | 844 501 kr | 473 347 kr | 773 103 kr | 723 855 kr | 833 301 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 100 460 kr | 2 740 188 kr | 2 350 967 kr | 2 009 901 kr | 1 850 344 kr | 1 706 790 kr | 1 699 328 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget har sitt säte i Växjö. Bolaget, som tidigare även bedrev restaurang, äger och förvaltar ett värdshus i Lammhult. Verksamheten bedriver hotell samt uthyrning av lokal till företag.
Företrädare
- Zana C (styrelseledamot och vd)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lammhults Värdshus AB för organisationsnummer?
Lammhults Värdshus AB har organisationsnummer 556889-2268 (5568892268).
Var ligger Lammhults Värdshus AB?
Lammhults Värdshus AB har sin registrerade adress Gulli petrinis väg 24, 35220 Växjö.
Vilken bransch är Lammhults Värdshus AB verksamt i?
Lammhults Värdshus AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lammhults Värdshus AB?
Lammhults Värdshus AB hade en nettoomsättning på 714 520 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Växjö
- Län
- Kronobergs län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-03-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.