Cim & Co AB
Cim & Co AB har organisationsnummer 559230-2896 (5592302896)
Aktiebolag • Org.nr: 559230-2896
Om företaget
Cim & Co AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Växjö. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 3 procent till 636 365 kr räkenskapsåret 2025 (618 956 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Cim & Co AB 636 365 kr och redovisade ett resultat på 239 760 kr. Rörelsemarginalen var 11,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 81,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 134,2 procent, under branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,3 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 42,3 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 81,6 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 134,2 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 24,3 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 2,8 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 636 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 537 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 365 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 67 av 95 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Växjö.
- Plats 1 235 av 2 328 aktiebolag med säte i Växjö.
- Plats 2 319 av 4 244 aktiebolag i Kronobergs län.
- Plats 176 859 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 60,8 procent | 11,7 procent | 22,0 procent | 23,5 procent | 11,3 procent |
| Vinstmarginal | 60,8 procent | 15,3 procent | 16,0 procent | 87,8 procent | 42,3 procent |
| Soliditet | 40,1 procent | 18,9 procent | 24,5 procent | 75,8 procent | 81,6 procent |
| Kassalikviditet | 209,5 procent | 64,5 procent | 77,1 procent | 52,0 procent | 134,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 73,0 procent | 34,3 procent | 23,1 procent | 66,7 procent | 24,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 136,8 procent | 3,1 procent | 2,4 procent | 2,8 procent |
| Omsättning per anställd | 247 000 kr | 586 000 kr | 604 000 kr | 619 000 kr | 636 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 83 000 kr | 495 000 kr | 450 000 kr | 455 000 kr | 537 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kungsgatan 21 B LGH 1002c/o C/o Cim Hammarström
35231 Växjö
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom restaurang- och nöjesbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 247 495 kr | 586 000 kr | 604 178 kr | 618 956 kr | 636 365 kr |
| Övriga externa kostnader | 14 303 kr | 21 893 kr | 21 171 kr | 18 614 kr | 27 152 kr |
| Personalkostnader | 82 692 kr | 495 417 kr | 450 325 kr | 455 169 kr | 537 012 kr |
| Rörelseresultat | 150 500 kr | 68 690 kr | 132 682 kr | 145 173 kr | 72 201 kr |
| Ränteintäkter | - | 2 kr | 151 kr | 439 kr | 36 kr |
| Räntekostnader | - | 8 798 kr | 36 285 kr | 31 619 kr | 1 741 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 150 500 kr | 89 894 kr | 96 548 kr | 543 593 kr | 269 378 kr |
| Bokslutsdispositioner | -38 000 kr | -15 000 kr | -24 000 kr | -28 000 kr | -18 000 kr |
| Skatt | 20 663 kr | 9 290 kr | 15 130 kr | 18 039 kr | 11 618 kr |
| Årets resultat | 91 837 kr | 65 604 kr | 57 418 kr | 497 554 kr | 239 760 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 880 000 kr | 883 600 kr | 915 200 kr | 1 122 193 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 880 000 kr | 883 600 kr | 915 200 kr | 1 122 193 kr |
| Omsättningstillgångar | 313 511 kr | 134 513 kr | 131 381 kr | 69 157 kr | 86 308 kr |
| Kortfristiga fordringar | 77 279 kr | 62 806 kr | 94 958 kr | 66 231 kr | 69 759 kr |
| Kassa och bank | 236 232 kr | 71 707 kr | 36 423 kr | 2 926 kr | 16 549 kr |
| Summa tillgångar | 313 511 kr | 1 014 513 kr | 1 014 981 kr | 984 357 kr | 1 208 501 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 125 852 kr | 191 456 kr | 248 874 kr | 746 428 kr | 986 188 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -15 985 kr | 75 852 kr | 141 456 kr | 198 874 kr | 696 428 kr |
| Årets resultat | 91 837 kr | 65 604 kr | 57 418 kr | 497 554 kr | 239 760 kr |
| Obeskattade reserver | 38 000 kr | 53 000 kr | 77 000 kr | 105 000 kr | 123 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 149 659 kr | 208 557 kr | 170 407 kr | 132 929 kr | 64 313 kr |
| Leverantörsskulder | - | 2 680 kr | 3 545 kr | 0 kr | 2 673 kr |
| Skatteskulder | 20 663 kr | 13 328 kr | 0 kr | 1 645 kr | 9 755 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 119 770 kr | 66 395 kr | 40 708 kr | 75 930 kr | 51 885 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 313 511 kr | 1 014 513 kr | 1 014 981 kr | 984 357 kr | 1 208 501 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom restaurang- och nöjesbranschen.Bolaget har sitt säte i Växjö, Kronobergs län.
Företrädare
- Cim H (styrelseledamot)
Undertecknad i Växjö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Cim & Co AB för organisationsnummer?
Cim & Co AB har organisationsnummer 559230-2896 (5592302896).
Var ligger Cim & Co AB?
Cim & Co AB har sin registrerade adress Kungsgatan 21 B LGH 1002, 35231 Växjö.
Vilken bransch är Cim & Co AB verksamt i?
Cim & Co AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Cim & Co AB?
Cim & Co AB hade en nettoomsättning på 636 365 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Cim & Co AB?
Cim & Co AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Växjö
- Län
- Kronobergs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-12-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.