Skräddarfamiljen AB
Skräddarfamiljen AB har organisationsnummer 556890-4949 (5568904949)
Aktiebolag • Org.nr: 556890-4949
Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustningGöteborg
Om företaget
Skräddarfamiljen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46649).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 581 607 kr räkenskapsåret 2025 (551 423 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Skräddarfamiljen AB 581 607 kr och redovisade ett resultat på 9 106 kr. Rörelsemarginalen var 1,9 procent, under branschens median (median 6,4 procent). Soliditeten var -139,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,9 procent). Kassalikviditeten var 82,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 194,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,9 procent | 6,4 procent | 0,1 procent till 17,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,6 procent | 6,7 procent | 0,0 procent till 17,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | -139,8 procent | 52,9 procent | 27,2 procent till 78,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 82,5 procent | 194,6 procent | 103,2 procent till 434,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 5,5 procent | -2,7 procent | -33,8 procent till 21,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 692 av 1 136 aktiebolag inom partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning.
- Plats 62 av 91 aktiebolag inom partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning med säte i Göteborg.
- Plats 12 183 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 30 117 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 182 152 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -35,3 procent | -2,0 procent | -29,0 procent | -17,2 procent | 1,9 procent |
| Vinstmarginal | -36,0 procent | -2,5 procent | -29,0 procent | -17,3 procent | 1,6 procent |
| Soliditet | 35,4 procent | 16,9 procent | -42,5 procent | -122,5 procent | -139,8 procent |
| Kassalikviditet | 107,6 procent | 844,5 procent | 156,4 procent | 78,8 procent | 82,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -282,0 procent | -24,7 procent | - | - | - |
| Omsättningstillväxt | 14,4 procent | 31,7 procent | 1,7 procent | 4,4 procent | 5,5 procent |
| Omsättning per anställd | 394 000 kr | 519 000 kr | 528 000 kr | 551 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 369 000 kr | 396 000 kr | 534 000 kr | 482 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Åvägen 42c/o c/o Celik Skomakeri Gårda AB
41251 Göteborg
Bolag på samma adress
14 andra bolag har Åvägen 42 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva skrädderi, handel med värdepapper och liknande instrument samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 445 770 kr | 344 282 kr | 394 229 kr | 519 255 kr | 528 073 kr | 551 423 kr | 581 607 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 553 kr | 8 263 kr | 137 kr | - | - | 13 424 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 25 943 kr | -5 726 kr | 62 292 kr | 33 554 kr | 230 kr | 17 082 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 100 511 kr | 72 287 kr | 110 116 kr | 100 488 kr | 149 394 kr | 144 659 kr | 142 050 kr |
| Personalkostnader | 342 175 kr | 329 806 kr | 369 007 kr | 395 910 kr | 533 966 kr | 481 832 kr | 439 488 kr |
| Rörelseresultat | -22 859 kr | -51 532 kr | -138 923 kr | -10 560 kr | -153 178 kr | -94 733 kr | 11 138 kr |
| Ränteintäkter | - | - | -32 kr | 0 kr | 151 kr | 6 kr | 12 kr |
| Räntekostnader | 415 kr | 11 kr | 2 558 kr | 2 170 kr | 173 kr | 421 kr | 2 044 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -23 274 kr | -51 543 kr | -141 513 kr | -12 730 kr | -153 200 kr | -95 148 kr | 9 106 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | -23 274 kr | -51 543 kr | -141 513 kr | -12 730 kr | -153 200 kr | -95 148 kr | 9 106 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 215 406 kr | 199 554 kr | 141 636 kr | 303 837 kr | 239 555 kr | 160 685 kr | 134 337 kr |
| Varulager | 17 590 kr | 49 590 kr | 48 103 kr | 49 470 kr | 51 809 kr | 49 226 kr | 46 871 kr |
| Kortfristiga fordringar | 97 622 kr | 55 290 kr | 11 652 kr | 77 264 kr | 4 795 kr | 14 275 kr | 32 016 kr |
| Kassa och bank | 100 194 kr | 94 674 kr | 81 881 kr | 177 103 kr | 182 951 kr | 97 184 kr | 55 450 kr |
| Summa tillgångar | 215 406 kr | 199 554 kr | 141 636 kr | 303 837 kr | 239 555 kr | 160 685 kr | 134 337 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 51 230 kr | 50 687 kr | 50 174 kr | 51 444 kr | -101 756 kr | -196 903 kr | -187 797 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 24 504 kr | 52 230 kr | 141 687 kr | 14 174 kr | 1 444 kr | -151 755 kr | -246 903 kr |
| Årets resultat | -23 274 kr | -51 543 kr | -141 513 kr | -12 730 kr | -153 200 kr | -95 148 kr | 9 106 kr |
| Kortfristiga skulder | 26 682 kr | 63 510 kr | 86 901 kr | 30 120 kr | 120 026 kr | 141 491 kr | 106 037 kr |
| Leverantörsskulder | 9 645 kr | 4 145 kr | 4 928 kr | 7 639 kr | 3 168 kr | 3 168 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | - | 2 809 kr | 5 821 kr | 3 780 kr | 3 781 kr | 1 915 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 17 037 kr | 59 365 kr | 66 940 kr | 16 387 kr | 52 872 kr | 73 030 kr | 74 136 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 215 406 kr | 199 554 kr | 141 636 kr | 303 837 kr | 239 555 kr | 160 685 kr | 134 337 kr |
Företrädare
- Julius C (styrelseordförande)
- Yakob C (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Skräddarfamiljen AB för organisationsnummer?
Skräddarfamiljen AB har organisationsnummer 556890-4949 (5568904949).
Var ligger Skräddarfamiljen AB?
Skräddarfamiljen AB har sin registrerade adress Åvägen 42, 41251 Göteborg.
Vilken bransch är Skräddarfamiljen AB verksamt i?
Skräddarfamiljen AB är registrerat i branschen partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Skräddarfamiljen AB?
Skräddarfamiljen AB hade en nettoomsättning på 581 607 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-04-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.