
Celik Skomakeri Gårda AB
Celik Skomakeri Gårda AB har organisationsnummer 556945-8085 (5569458085)
Aktiebolag • Org.nr: 556945-8085
Om företaget
Celik Skomakeri Gårda AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med kläder och skodon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46420). Företaget bedriver även verksamhet inom reparation och underhåll av skodon och lädervaror. På Google Maps är verksamheten listad som shoe repair shop. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,6 av 5 baserat på 31 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 1 575 903 kr räkenskapsåret 2025 (1 549 991 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Celik Skomakeri Gårda AB 1 575 903 kr och redovisade ett resultat på -227 328 kr. Rörelsemarginalen var -14,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,2 procent). Soliditeten var -10,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,1 procent). Kassalikviditeten var 132,4 procent, under branschens median (median 143,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -14,4 procent | 4,2 procent | -3,7 procent till 13,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -14,4 procent | 3,3 procent | -5,0 procent till 12,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -10,7 procent | 45,1 procent | 17,2 procent till 77,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 132,4 procent | 143,3 procent | 59,2 procent till 389,0 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 1,7 procent | -3,9 procent | -27,3 procent till 22,5 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 233 av 735 aktiebolag inom partihandel med kläder och skodon.
- Plats 15 av 61 aktiebolag inom partihandel med kläder och skodon med säte i Göteborg.
- Plats 6 979 av 23 076 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 17 398 av 54 132 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 104 372 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,5 procent | 4,2 procent | 3,4 procent | -2,8 procent | -14,4 procent |
| Vinstmarginal | 0,5 procent | 4,1 procent | 3,4 procent | -2,7 procent | -14,4 procent |
| Soliditet | 26,8 procent | 28,5 procent | 49,0 procent | 43,4 procent | -10,7 procent |
| Kassalikviditet | 171,7 procent | 271,9 procent | 167,9 procent | 163,4 procent | 132,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 1,5 procent | 20,8 procent | 17,9 procent | -20,4 procent | - |
| Omsättningstillväxt | -22,0 procent | 12,0 procent | - | -6,0 procent | 1,7 procent |
| Omsättning per anställd | 532 000 kr | 595 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 244 000 kr | 302 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Åvägen 4241251 Göteborg
Bolag på samma adress
14 andra bolag har Åvägen 42 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva skoreparationer, nyckelduplicering samt försäljning av skor och läderprodukter såsom plånböcker, liv- remmar och nyckelhållare.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 362 996 kr | 1 063 235 kr | 1 190 907 kr | 1 649 284 kr | 1 549 991 kr | 1 575 903 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 4 753 kr | 0 kr | 26 250 kr | 62 kr | 4 127 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 397 883 kr | 278 362 kr | 268 373 kr | 387 401 kr | 285 039 kr | 300 163 kr |
| Övriga externa kostnader | 264 340 kr | 291 024 kr | 292 414 kr | 257 220 kr | 377 651 kr | 548 673 kr |
| Personalkostnader | 680 274 kr | 488 099 kr | 604 337 kr | 948 845 kr | 857 362 kr | 943 183 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 25 252 kr | 5 750 kr | 50 523 kr | 55 880 kr | -43 201 kr | -227 316 kr |
| Ränteintäkter | 100 kr | 0 kr | - | 320 kr | 1 262 kr | 43 kr |
| Räntekostnader | 4 946 kr | 143 kr | 2 131 kr | 129 kr | 278 kr | 55 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 20 406 kr | 5 607 kr | 48 392 kr | 56 071 kr | -42 217 kr | -227 328 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatt | 4 016 kr | 3 477 kr | 10 582 kr | 11 511 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 16 390 kr | 2 130 kr | 37 810 kr | 44 560 kr | -42 217 kr | -227 328 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 68 665 kr | 68 665 kr | 68 665 kr | 68 665 kr | 68 665 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 68 665 kr | 68 665 kr | 68 665 kr | 68 665 kr | 68 665 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 396 848 kr | 468 227 kr | 567 120 kr | 440 149 kr | 409 086 kr | 187 914 kr |
| Varulager | 145 502 kr | 168 350 kr | 166 840 kr | 128 467 kr | 51 200 kr | 40 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 146 688 kr | 220 126 kr | 237 617 kr | 237 129 kr | 209 485 kr | 111 213 kr |
| Kassa och bank | 104 658 kr | 79 751 kr | 162 663 kr | 74 553 kr | 148 401 kr | 36 701 kr |
| Summa tillgångar | 465 513 kr | 536 892 kr | 635 785 kr | 508 814 kr | 477 751 kr | 187 914 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 141 569 kr | 143 699 kr | 181 508 kr | 249 474 kr | 207 257 kr | -20 071 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 75 179 kr | 91 569 kr | 93 698 kr | 154 914 kr | 199 474 kr | 157 257 kr |
| Årets resultat | 16 390 kr | 2 130 kr | 37 810 kr | 44 560 kr | -42 217 kr | -227 328 kr |
| Kortfristiga skulder | 177 483 kr | 174 601 kr | 147 233 kr | 185 686 kr | 218 976 kr | 111 708 kr |
| Leverantörsskulder | - | 26 864 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 12 382 kr | 7 345 kr | 10 582 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 107 747 kr | 97 611 kr | 62 490 kr | 63 284 kr | 78 521 kr | 106 208 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 465 513 kr | 536 892 kr | 635 785 kr | 508 814 kr | 477 751 kr | 187 914 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades år 2013 och bedriver sedan dess handel med skoreparationer, nyckelduplicering samt försäljning av skor och läderprodukter såsom plånböcker, liv- remmar och nyckelhållare.
Företrädare
- Yakob C (styrelseledamot)
- Tobias Julius C (styrelsesuppleant)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Celik Skomakeri Gårda AB för organisationsnummer?
Celik Skomakeri Gårda AB har organisationsnummer 556945-8085 (5569458085).
Var ligger Celik Skomakeri Gårda AB?
Celik Skomakeri Gårda AB har sin registrerade adress Åvägen 42, 41251 Göteborg.
Vilken bransch är Celik Skomakeri Gårda AB verksamt i?
Celik Skomakeri Gårda AB är registrerat i branschen partihandel med kläder och skodon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Celik Skomakeri Gårda AB?
Celik Skomakeri Gårda AB hade en nettoomsättning på 1 575 903 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-10-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.