T - Resorts AB
T - Resorts AB har organisationsnummer 556893-0332 (5568930332)
Aktiebolag • Org.nr: 556893-0332
Om företaget
T - Resorts AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2012. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som hotellverksamhet med restaurangrörelse enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 55101).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 65,6 procent | 35,2 procent | 12,3 procent till 62,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 19928100,0 procent | 137,3 procent | 69,7 procent till 285,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 25,3 procent | 2,5 procent | -9,6 procent till 25,4 procent | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 43,5 procent | 42,5 procent | 32,1 procent | 32,1 procent | 65,6 procent |
| Kassalikviditet | 4,3 procent | 894,4 procent | 802,6 procent | 807,0 procent | 19928100,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -225,9 procent | -4,4 procent | -46,8 procent | 0,2 procent | 25,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Eriksbergsgatan 11c/o c/o Victor
11430 Stockholm
Bolag på samma adress
10 andra bolag har Eriksbergsgatan 11 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva hotellverksamhet med restaurangrörelse och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 55101Hotellverksamhet med restaurangrörelseHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 1 058 kr | - | - | - | 37 657 kr |
| Övriga externa kostnader | 29 100 kr | 42 475 kr | 13 487 kr | 6 311 kr | 48 328 kr | 5 253 kr | 5 522 kr |
| Rörelseresultat | -29 100 kr | -42 475 kr | -12 429 kr | -6 311 kr | -48 328 kr | -5 253 kr | 32 135 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 2 994 kr | 5 494 kr | 894 kr |
| Räntekostnader | - | 353 kr | 58 kr | - | 267 kr | 25 kr | 18 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -29 100 kr | -42 828 kr | -337 487 kr | -6 311 kr | -45 601 kr | 216 kr | 33 011 kr |
| Årets resultat | -29 100 kr | -42 828 kr | -337 487 kr | -6 311 kr | -45 601 kr | 216 kr | 33 011 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 650 015 kr | 659 782 kr | 334 782 kr | 15 kr | 0 kr | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 650 015 kr | 659 782 kr | 334 782 kr | 15 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 23 405 kr | 9 288 kr | 8 363 kr | 336 819 kr | 303 918 kr | 303 930 kr | 199 281 kr |
| Kortfristiga fordringar | 21 725 kr | 8 708 kr | 83 kr | 334 850 kr | 0 kr | - | 5 kr |
| Kassa och bank | 1 680 kr | 580 kr | 8 280 kr | 1 969 kr | 303 918 kr | 303 930 kr | 199 276 kr |
| Summa tillgångar | 673 420 kr | 669 070 kr | 343 145 kr | 336 834 kr | 303 918 kr | 303 930 kr | 199 281 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 529 718 kr | 486 890 kr | 149 403 kr | 143 092 kr | 97 491 kr | 97 708 kr | 130 718 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 508 818 kr | 479 718 kr | 436 890 kr | 99 403 kr | 93 092 kr | 47 492 kr | 47 707 kr |
| Årets resultat | -29 100 kr | -42 828 kr | -337 487 kr | -6 311 kr | -45 601 kr | 216 kr | 33 011 kr |
| Kortfristiga skulder | 143 702 kr | 182 180 kr | 193 742 kr | 37 657 kr | 37 865 kr | 37 660 kr | 1 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 207 kr | 4 kr | 1 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 11 095 kr | 11 095 kr | 11 095 kr | 11 095 kr | 11 095 kr | 11 095 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 673 420 kr | 669 070 kr | 343 145 kr | 336 834 kr | 303 918 kr | 303 930 kr | 199 281 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget har inte haft någon verksamhet under året och har inte haft någon verksamhet sedan bolaget bildades. Företaget med säte i Stockholm
Företrädare
- Per Fabian V (styrelseordförande)
- Hiru G (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har T - Resorts AB för organisationsnummer?
T - Resorts AB har organisationsnummer 556893-0332 (5568930332).
Var ligger T - Resorts AB?
T - Resorts AB har sin registrerade adress Eriksbergsgatan 11, 11430 Stockholm.
Vilken bransch är T - Resorts AB verksamt i?
T - Resorts AB är registrerat i branschen hotellverksamhet med restaurangrörelse enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Omsättning enligt SCB
- < 1 tkr (2018)
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-05-11
- Status
- Ej verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.