Pevic AB
Pevic AB har organisationsnummer 559130-4075 (5591304075)
Aktiebolag • Org.nr: 559130-4075
Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägareStockholm
Om företaget
Pevic AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64994).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Pevic AB 0 kr och redovisade ett resultat på -1 537 413 kr. Soliditeten var 92,9 procent, under branschens median (median 93,7 procent). Kassalikviditeten var 174,7 procent, under branschens median (median 565,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,9 procent | 93,7 procent | 62,5 procent till 99,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 174,7 procent | 565,0 procent | 113,8 procent till 3463,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -21,2 procent | 0,9 procent | -2,2 procent till 21,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 208 av 4 265 aktiebolag inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
- Plats 277 av 935 aktiebolag inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare med säte i Stockholm.
- Plats 53 880 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,2 procent | 95,0 procent | 95,1 procent | 94,0 procent | 92,9 procent |
| Kassalikviditet | 666,7 procent | 506,0 procent | 418,3 procent | 338,5 procent | 174,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,4 procent | -3,1 procent | -2,1 procent | -21,8 procent | -21,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Eriksbergsgatan 11c/o c/o Victor
11430 Stockholm
Bolag på samma adress
10 andra bolag har Eriksbergsgatan 11 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva investeringsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 87 444 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 104 657 kr | 69 989 kr | 56 038 kr | 67 949 kr | 47 901 kr | 60 298 kr | 74 304 kr |
| Personalkostnader | 15 373 kr | 12 409 kr | 96 900 kr | 122 344 kr | 64 333 kr | 68 268 kr | 58 212 kr |
| Avskrivningar | 79 786 kr | 79 786 kr | 32 203 kr | 133 569 kr | 133 569 kr | 133 569 kr | 133 569 kr |
| Rörelseresultat | -199 816 kr | -162 184 kr | -97 697 kr | -323 862 kr | -245 803 kr | -262 135 kr | -266 085 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 2 864 kr | 26 606 kr | 32 510 kr | 1 959 kr |
| Räntekostnader | 1 kr | 22 kr | 0 kr | 285 kr | 604 kr | -334 kr | -201 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -151 769 kr | 284 349 kr | -48 377 kr | -333 480 kr | -219 801 kr | -1 915 893 kr | -1 537 413 kr |
| Årets resultat | -151 769 kr | 284 349 kr | -48 377 kr | -333 480 kr | -219 801 kr | -1 915 893 kr | -1 537 413 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 2 104 706 kr | 6 284 541 kr | 8 011 097 kr | 8 571 994 kr | 8 948 042 kr | 7 428 878 kr | 6 821 281 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 307 342 kr | 227 556 kr | 635 642 kr | 502 073 kr | 368 504 kr | 234 935 kr | 101 366 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 797 364 kr | 6 056 985 kr | 7 375 455 kr | 8 069 921 kr | 8 579 538 kr | 7 193 943 kr | 6 719 915 kr |
| Omsättningstillgångar | 9 304 310 kr | 5 540 576 kr | 3 803 807 kr | 2 914 919 kr | 2 290 625 kr | 1 910 858 kr | 969 087 kr |
| Kortfristiga fordringar | 257 263 kr | 1 030 169 kr | 1 041 507 kr | 896 635 kr | 995 083 kr | 990 899 kr | 453 971 kr |
| Kassa och bank | 9 047 047 kr | 4 510 407 kr | 2 762 300 kr | 2 018 284 kr | 1 295 542 kr | 919 959 kr | 515 116 kr |
| Summa tillgångar | 11 709 016 kr | 11 825 117 kr | 11 814 904 kr | 11 486 913 kr | 11 238 667 kr | 9 339 736 kr | 7 790 368 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 11 008 360 kr | 11 292 709 kr | 11 244 332 kr | 10 910 852 kr | 10 691 051 kr | 8 775 158 kr | 7 237 745 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 11 110 129 kr | 10 958 360 kr | 11 242 709 kr | 11 194 332 kr | 10 860 852 kr | 10 641 051 kr | 8 725 158 kr |
| Årets resultat | -151 769 kr | 284 349 kr | -48 377 kr | -333 480 kr | -219 801 kr | -1 915 893 kr | -1 537 413 kr |
| Kortfristiga skulder | 547 756 kr | 532 408 kr | 570 572 kr | 576 061 kr | 547 616 kr | 564 578 kr | 554 816 kr |
| Leverantörsskulder | 85 kr | 110 kr | 316 kr | 2 597 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | - | - | - | 9 360 kr | 12 612 kr | 29 466 kr | 19 763 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 532 298 kr | 532 298 kr | 550 298 kr | 547 298 kr | 532 298 kr | 532 298 kr | 532 298 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 11 709 016 kr | 11 825 117 kr | 11 814 904 kr | 11 486 913 kr | 11 238 667 kr | 9 339 736 kr | 7 790 368 kr |
Företrädare
- Per V
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pevic AB för organisationsnummer?
Pevic AB har organisationsnummer 559130-4075 (5591304075).
Var ligger Pevic AB?
Pevic AB har sin registrerade adress Eriksbergsgatan 11, 11430 Stockholm.
Vilken bransch är Pevic AB verksamt i?
Pevic AB är registrerat i branschen förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pevic AB?
Pevic AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-10-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.