Vitasalus AB
Vitasalus AB har organisationsnummer 556906-8363 (5569068363)
Aktiebolag • Org.nr: 556906-8363
Om företaget
Vitasalus AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Falun. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86211).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 810 procent till 1 257 802 kr räkenskapsåret 2025 (138 274 kr föregående år).
Omsättningen har ökat mer än 30% tack vare ökad efterfrågan och större antal kunder
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Vitasalus AB 1 257 802 kr och redovisade ett resultat på 3 937 kr. Rörelsemarginalen var 0,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 35,7 procent). Soliditeten var 4,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 70,6 procent). Kassalikviditeten var 72,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 329,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,6 procent | 35,7 procent | 12,5 procent till 66,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,6 procent | 36,5 procent | 12,8 procent till 68,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 4,4 procent | 70,6 procent | 52,0 procent till 86,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 72,1 procent | 329,5 procent | 186,8 procent till 714,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 7,6 procent | 20,4 procent | -2,3 procent till 57,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 809,6 procent | -9,8 procent | -52,3 procent till 19,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 258 000 kr | 660 000 kr | 228 000 kr till 1 385 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 220 000 kr | 311 000 kr | 33 000 kr till 702 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 606 av 2 737 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m..
- Plats 6 av 22 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. med säte i Falun.
- Plats 680 av 1 802 aktiebolag med säte i Falun.
- Plats 3 449 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 125 967 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | 20,0 procent | 0,6 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | 20,1 procent | 0,6 procent |
| Soliditet | 20,9 procent | 74,3 procent | 76,5 procent | 27,4 procent | 4,4 procent |
| Kassalikviditet | 120,9 procent | 389,4 procent | 424,8 procent | 82,7 procent | 72,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 12,1 procent | -14,3 procent | -0,3 procent | 46,2 procent | 7,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -89,8 procent | - | - | - | 809,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 1 258 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | - | 220 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kaserngården 479140 Falun
Bolag på samma adress
19 andra bolag har Kaserngården 4 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall bedriva läkarbemanning och vårdtjänster. Bolaget skall även vara verksamt inom hälsotester, hälsoanalyser, behandlingar och konsultationer inom hälso- och sjukvård. Bolaget ska även vara verksamt inom tester och analyser av blod samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 86211Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.Huvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 76 246 kr | 103 347 kr | 10 494 kr | 0 kr | - | 138 274 kr | 1 257 802 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 1 kr | 1 kr | 0 kr | - | 1 kr | 1 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 8 831 kr | 100 243 kr | 0 kr | - | - | 66 888 kr | 460 848 kr |
| Övriga externa kostnader | 66 724 kr | 58 240 kr | 6 919 kr | -2 531 kr | 200 kr | 32 927 kr | 553 730 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - | 1 600 kr | 220 280 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - | 9 190 kr | 15 736 kr |
| Rörelseresultat | 691 kr | -55 135 kr | 3 576 kr | 2 531 kr | -200 kr | 27 670 kr | 7 209 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | 6 kr | 127 kr | 168 kr | 203 kr |
| Räntekostnader | 68 kr | 52 kr | 0 kr | - | - | 9 kr | 20 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 623 kr | -55 187 kr | 3 576 kr | -3 713 kr | -73 kr | 27 829 kr | 7 392 kr |
| Skatt | 269 kr | 0 kr | - | - | - | 5 656 kr | 3 455 kr |
| Årets resultat | 354 kr | -55 187 kr | 3 576 kr | -3 713 kr | -73 kr | 22 173 kr | 3 937 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 6 250 kr | 0 kr | - | 36 763 kr | 317 110 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 36 763 kr | 317 110 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 6 250 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 104 790 kr | 144 523 kr | 135 358 kr | 34 895 kr | 33 822 kr | 138 774 kr | 862 393 kr |
| Varulager | - | - | - | - | - | 33 269 kr | 49 516 kr |
| Kortfristiga fordringar | 9 628 kr | 56 173 kr | 10 018 kr | 10 024 kr | 10 151 kr | 53 550 kr | 713 057 kr |
| Kassa och bank | 95 162 kr | 88 350 kr | 125 340 kr | 24 871 kr | 23 671 kr | 51 955 kr | 99 820 kr |
| Summa tillgångar | 104 790 kr | 144 523 kr | 141 608 kr | 34 895 kr | 33 822 kr | 175 537 kr | 1 179 503 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 76 258 kr | 26 071 kr | 29 647 kr | 25 934 kr | 25 861 kr | 48 034 kr | 51 971 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 25 904 kr | 31 258 kr | -23 929 kr | -20 353 kr | -24 066 kr | -24 139 kr | -1 966 kr |
| Årets resultat | 354 kr | -55 187 kr | 3 576 kr | -3 713 kr | -73 kr | 22 173 kr | 3 937 kr |
| Kortfristiga skulder | 22 999 kr | 117 919 kr | 111 961 kr | 8 961 kr | 7 961 kr | 127 503 kr | 1 127 532 kr |
| Leverantörsskulder | 2 944 kr | 6 358 kr | 0 kr | - | - | 61 953 kr | 170 031 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - | 651 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 15 055 kr | 11 561 kr | 6 961 kr | 6 961 kr | 6 961 kr | 7 461 kr | 23 596 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 104 790 kr | 144 523 kr | 141 608 kr | 34 895 kr | 33 822 kr | 175 537 kr | 1 179 503 kr |
Ur årsredovisningen
Aktiebolaget skall bedriva läkarbemanning och vårdtjänster. Bolaget skall även vara verksamt inom hälsotester, hälsoanalyser, behandlingar och konsultationer inom hälso- och sjukvård. Bolaget ska även vara verksamt inom tester och analyser av blod samt därmed förenlig verksamhet.
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret
Företrädare
- Camilla D (verkställande direktör)
- Patrik D (styrelseledamot)
- Joakim D (styrelseledamot)
Undertecknad i Falun 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Vitasalus AB för organisationsnummer?
Vitasalus AB har organisationsnummer 556906-8363 (5569068363).
Var ligger Vitasalus AB?
Vitasalus AB har sin registrerade adress Kaserngården 4, 79140 Falun.
Vilken bransch är Vitasalus AB verksamt i?
Vitasalus AB är registrerat i branschen primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Vitasalus AB?
Vitasalus AB hade en nettoomsättning på 1 257 802 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Vitasalus AB?
Vitasalus AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Falun
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-10-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.