GroundControl Kiropraktik & Träning AB
GroundControl Kiropraktik & Träning AB har organisationsnummer 556906-9809 (5569069809)
Aktiebolag • Org.nr: 556906-9809
Om företaget
GroundControl Kiropraktik & Träning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Årsta. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86950). Företaget bedriver även verksamhet inom annan övrig utbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1 procent till 1 516 638 kr räkenskapsåret 2025 (1 508 823 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte GroundControl Kiropraktik & Träning AB 1 516 638 kr och redovisade ett resultat på 182 713 kr. Rörelsemarginalen var 20,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,4 procent). Soliditeten var 47,7 procent, under branschens median (median 65,2 procent). Kassalikviditeten var 858,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 329,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,6 procent | 9,4 procent | 1,6 procent till 19,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 20,6 procent | 9,5 procent | 1,6 procent till 20,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 47,7 procent | 65,2 procent | 44,8 procent till 81,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 858,1 procent | 329,6 procent | 184,0 procent till 617,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 44,1 procent | 23,0 procent | 2,6 procent till 51,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,5 procent | 2,1 procent | -8,0 procent till 11,5 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 517 000 kr | 987 000 kr | 671 000 kr till 1 271 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 785 000 kr | 585 000 kr | 379 000 kr till 766 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 424 av 2 175 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet.
- Plats 59 av 350 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 20 132 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 35 790 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 109 259 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,7 procent | 20,7 procent | 20,6 procent |
| Vinstmarginal | 18,0 procent | 21,3 procent | 20,6 procent |
| Soliditet | 59,3 procent | 54,1 procent | 47,7 procent |
| Kassalikviditet | 655,3 procent | 892,2 procent | 858,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 47,4 procent | 43,7 procent | 44,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 1,9 procent | 0,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 481 000 kr | 1 509 000 kr | 1 517 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 797 000 kr | 796 000 kr | 785 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Slätbaksvägen 18 1202c/o c/o Jonassson
12051 Årsta
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva kiropraktisk verksamhet vilket innehåller behandling, rådgivning och träning rehabilitering av kot- och mjukdels problematik samt funktionella problem i nerv systemet (behandling av mänskliga patienter). Företaget ämnar att utbilda social tjänstehund i form av terapihund att använda i verksamheten vid träning av funktionella problem och svagheter. Verksamheten kommer att drivas på fast klinikadress och mobil service.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 481 378 kr | 1 508 823 kr | 1 516 638 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 34 588 kr | 31 743 kr | 47 491 kr |
| Övriga externa kostnader | 381 389 kr | 363 211 kr | 367 009 kr |
| Personalkostnader | 797 328 kr | 795 841 kr | 784 904 kr |
| Avskrivningar | 5 223 kr | 5 223 kr | 5 223 kr |
| Rörelseresultat | 262 850 kr | 312 805 kr | 312 011 kr |
| Ränteintäkter | 2 652 kr | 7 968 kr | 305 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | 2 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 265 502 kr | 320 773 kr | 312 314 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -81 587 kr | -80 000 kr |
| Skatt | 55 573 kr | 50 420 kr | 49 602 kr |
| Årets resultat | 209 929 kr | 188 766 kr | 182 713 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 198 118 kr | 222 895 kr | 247 672 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 12 618 kr | 7 395 kr | 2 172 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 185 500 kr | 215 500 kr | 245 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 548 584 kr | 574 883 kr | 620 718 kr |
| Kortfristiga fordringar | 102 363 kr | 114 520 kr | 152 975 kr |
| Kassa och bank | 446 221 kr | 460 363 kr | 467 743 kr |
| Summa tillgångar | 746 702 kr | 797 778 kr | 868 390 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 442 989 kr | 431 755 kr | 414 468 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 183 060 kr | 192 989 kr | 181 755 kr |
| Årets resultat | 209 929 kr | 188 766 kr | 182 713 kr |
| Obeskattade reserver | 220 000 kr | 301 587 kr | 381 587 kr |
| Kortfristiga skulder | 83 713 kr | 64 436 kr | 72 335 kr |
| Leverantörsskulder | 21 527 kr | 9 021 kr | 12 049 kr |
| Skatteskulder | 15 993 kr | 15 913 kr | 15 898 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 34 120 kr | 29 502 kr | 34 388 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 746 702 kr | 797 778 kr | 868 390 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget ska bedriva kiropraktisk verksamhet vilket innehåller behandling, rådgivning och träning rehabilitering av kot- och mjukdels problematik samt funktionella problem i nerv systemet (behandling av mänskliga patienter). Företaget ämnar att utbilda social tjänstehund i form av terapihund att använda i verksamheten vid träning av funktionella problem och svagheter. Verksamheten kommer att drivas på fast klinikadress och mobil service.
Företrädare
- Anna Katharina J (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har GroundControl Kiropraktik & Träning AB för organisationsnummer?
GroundControl Kiropraktik & Träning AB har organisationsnummer 556906-9809 (5569069809).
Var ligger GroundControl Kiropraktik & Träning AB?
GroundControl Kiropraktik & Träning AB har sin registrerade adress Slätbaksvägen 18 1202, 12051 Årsta.
Vilken bransch är GroundControl Kiropraktik & Träning AB verksamt i?
GroundControl Kiropraktik & Träning AB är registrerat i branschen fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter GroundControl Kiropraktik & Träning AB?
GroundControl Kiropraktik & Träning AB hade en nettoomsättning på 1 516 638 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har GroundControl Kiropraktik & Träning AB?
GroundControl Kiropraktik & Träning AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår GroundControl Kiropraktik & Träning AB någon utdelning?
Styrelsen i GroundControl Kiropraktik & Träning AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-10-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.