
Södermalm Terapicenter AB
Södermalm Terapicenter AB har organisationsnummer 559066-7217 (5590667217)
Aktiebolag • Org.nr: 559066-7217
Om företaget
Södermalm Terapicenter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86950). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel med hälsokost. På Google Maps är verksamheten listad som kiropraktor. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,9 av 5 baserat på 116 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 7 procent till 1 536 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 433 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Södermalm Terapicenter AB 1 536 000 kr och redovisade ett resultat på 13 461 kr. Rörelsemarginalen var 5,2 procent, under branschens median (median 9,4 procent). Soliditeten var 20,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,1 procent). Kassalikviditeten var 136,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 329,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,2 procent | 9,4 procent | 1,6 procent till 19,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 5,1 procent | 9,5 procent | 1,6 procent till 20,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 20,3 procent | 65,1 procent | 44,7 procent till 81,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 136,2 procent | 329,6 procent | 183,1 procent till 617,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 31,4 procent | 23,0 procent | 2,6 procent till 51,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 7,2 procent | 2,1 procent | -8,0 procent till 11,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 768 000 kr | 987 000 kr | 672 000 kr till 1 271 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 220 000 kr | 585 000 kr | 379 000 kr till 766 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 400 av 2 155 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet.
- Plats 56 av 345 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 19 708 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 34 996 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 106 638 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,1 procent | -1,0 procent | 6,4 procent | -1,5 procent | 5,2 procent |
| Vinstmarginal | -2,7 procent | 1,9 procent | 9,6 procent | -1,5 procent | 5,1 procent |
| Soliditet | 43,9 procent | 43,5 procent | 53,1 procent | 13,5 procent | 20,3 procent |
| Kassalikviditet | 105,8 procent | 145,8 procent | 215,6 procent | 94,1 procent | 136,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -16,6 procent | -15,7 procent | 54,0 procent | -72,1 procent | 31,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 8,1 procent | -5,2 procent | 11,1 procent | -10,3 procent | 7,2 procent |
| Omsättning per anställd | 758 000 kr | 719 000 kr | 799 000 kr | 717 000 kr | 768 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 302 000 kr | 205 000 kr | 199 000 kr | 256 000 kr | 220 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hornsgatan 10811726 Stockholm
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Hornsgatan 108 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva sjukvård och hälsovård i form av sjukgymnastik, kiropraktik, naprapati, massage, förebyggande behandlingar och försäljning inom detta område. Användning av stötvågsbehandling, medicinsk laser och liknande hjälpmedel kan förekomma. Försäljning kommer även ske av rehabiliteringsutrustning, hjälpmedel, hälsokost och liknande produkter.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 401 940 kr | 1 515 807 kr | 1 437 230 kr | 1 596 956 kr | 1 433 031 kr | 1 535 567 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 25 168 kr | 0 kr | - | - | - | 1 630 kr |
| Övriga externa kostnader | 902 653 kr | 821 539 kr | 908 315 kr | 1 023 553 kr | 943 548 kr | 1 017 115 kr |
| Personalkostnader | 412 991 kr | 604 772 kr | 410 640 kr | 398 391 kr | 511 314 kr | 439 652 kr |
| Avskrivningar | 22 000 kr | 22 000 kr | 22 000 kr | 22 000 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 89 464 kr | -39 690 kr | 27 532 kr | 153 012 kr | -21 831 kr | 80 430 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 87 kr | 1 081 kr | 889 kr | -139 kr |
| Räntekostnader | 3 392 kr | 1 535 kr | 314 kr | 491 kr | 520 kr | 1 025 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 86 072 kr | -41 225 kr | 27 305 kr | 153 602 kr | -21 462 kr | 79 266 kr |
| Bokslutsdispositioner | -31 759 kr | 31 759 kr | -25 000 kr | 0 kr | 15 000 kr | -40 000 kr |
| Skatt | 20 387 kr | 7 333 kr | 16 072 kr | 50 721 kr | 14 741 kr | 25 805 kr |
| Årets resultat | 33 926 kr | -16 799 kr | -13 767 kr | 102 881 kr | -21 203 kr | 13 461 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 116 000 kr | 94 000 kr | 72 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 180 973 kr | 137 242 kr | 129 753 kr | 308 934 kr | 168 265 kr | 161 247 kr |
| Kortfristiga fordringar | 85 772 kr | 81 162 kr | 90 861 kr | 74 923 kr | 80 230 kr | 108 347 kr |
| Kassa och bank | 95 201 kr | 56 080 kr | 38 892 kr | 234 011 kr | 88 035 kr | 52 900 kr |
| Summa tillgångar | 296 973 kr | 231 242 kr | 201 753 kr | 358 934 kr | 218 265 kr | 211 247 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 118 302 kr | 101 503 kr | 87 736 kr | 190 617 kr | 29 415 kr | 42 875 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 34 376 kr | 68 302 kr | 51 503 kr | 37 736 kr | 618 kr | -20 586 kr |
| Årets resultat | 33 926 kr | -16 799 kr | -13 767 kr | 102 881 kr | -21 203 kr | 13 461 kr |
| Obeskattade reserver | 31 759 kr | 0 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 10 000 kr | 50 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 146 912 kr | 129 739 kr | 89 017 kr | 143 317 kr | 178 850 kr | 118 372 kr |
| Leverantörsskulder | 103 645 kr | 97 617 kr | 70 735 kr | 89 631 kr | 99 332 kr | 76 331 kr |
| Skatteskulder | 13 575 kr | 3 861 kr | 0 kr | 30 173 kr | 22 498 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 17 611 kr | 23 260 kr | 11 282 kr | 15 712 kr | 47 620 kr | 27 211 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 296 973 kr | 231 242 kr | 201 753 kr | 358 934 kr | 218 265 kr | 211 247 kr |
Företrädare
- Thobias E
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Södermalm Terapicenter AB för organisationsnummer?
Södermalm Terapicenter AB har organisationsnummer 559066-7217 (5590667217).
Var ligger Södermalm Terapicenter AB?
Södermalm Terapicenter AB har sin registrerade adress Hornsgatan 108, 11726 Stockholm.
Vilken bransch är Södermalm Terapicenter AB verksamt i?
Södermalm Terapicenter AB är registrerat i branschen fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Södermalm Terapicenter AB?
Södermalm Terapicenter AB hade en nettoomsättning på 1 536 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Södermalm Terapicenter AB?
Södermalm Terapicenter AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-06-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.