Om företaget
Stubbarps All Service AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Höganäs. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som lokalvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 2 procent till 1 976 406 kr räkenskapsåret 2025 (2 026 675 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stubbarps All Service AB 1 976 406 kr och redovisade ett resultat på -16 392 kr. Rörelsemarginalen var -0,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,8 procent). Soliditeten var 12,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,5 procent). Kassalikviditeten var 106,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,9 procent | 5,8 procent | 0,5 procent till 15,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -0,8 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 12,6 procent | 45,5 procent | 23,7 procent till 67,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 106,2 procent | 188,0 procent | 124,9 procent till 315,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -32,8 procent | 22,4 procent | 0,0 procent till 55,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -2,5 procent | 3,5 procent | -10,7 procent till 22,5 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 659 000 kr | 558 000 kr | 416 000 kr till 743 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 578 000 kr | 394 000 kr | 278 000 kr till 493 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 857 av 2 480 aktiebolag inom lokalvård.
- Plats 2 av 6 aktiebolag inom lokalvård med säte i Höganäs.
- Plats 187 av 797 aktiebolag med säte i Höganäs.
- Plats 9 855 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 85 995 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,5 procent | 17,3 procent | 4,4 procent | -1,7 procent | -0,9 procent |
| Vinstmarginal | 18,4 procent | 17,3 procent | 4,5 procent | -1,6 procent | -0,8 procent |
| Soliditet | 63,5 procent | 61,8 procent | 65,9 procent | 71,4 procent | 12,6 procent |
| Kassalikviditet | 274,3 procent | 237,8 procent | 275,9 procent | 314,1 procent | 106,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 78,4 procent | 81,9 procent | 18,6 procent | -10,2 procent | -32,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 15,0 procent | 4,3 procent | 6,8 procent | 10,4 procent | -2,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 649 000 kr | 860 000 kr | 612 000 kr | 676 000 kr | 659 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 1 108 000 kr | 593 000 kr | 512 000 kr | 564 000 kr | 578 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Oceanen 9126391 Höganäs
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är städ- och lokalvårdstjänster till företag och privatpersoner samt andra hushållsnära tjänster, tolkningsuppdrag, fastighetsförvaltning, handel med värdepapper, försäljning av konfektion som kläder och skor samt inrednings och presentartiklar, tillhandahålla bygg- och renoveringstjänster och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 81210LokalvårdHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 433 304 kr | 1 648 839 kr | 1 719 123 kr | 1 836 154 kr | 2 026 675 kr | 1 976 406 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 500 kr | 9 000 kr | 0 kr | 1 427 kr | 0 kr | 1 179 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 49 661 kr | 13 119 kr | 18 756 kr | 20 033 kr | 17 474 kr | 17 479 kr |
| Övriga externa kostnader | 818 417 kr | 231 621 kr | 204 979 kr | 191 495 kr | 332 555 kr | 226 899 kr |
| Personalkostnader | 545 223 kr | 1 107 501 kr | 1 186 649 kr | 1 535 367 kr | 1 693 461 kr | 1 734 499 kr |
| Avskrivningar | - | - | 10 696 kr | 10 696 kr | 16 696 kr | 16 696 kr |
| Rörelseresultat | 22 503 kr | 305 598 kr | 298 043 kr | 79 990 kr | -33 511 kr | -17 988 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | 3 341 kr | 845 kr | 1 602 kr |
| Räntekostnader | 370 kr | 1 945 kr | 405 kr | 96 kr | 108 kr | 6 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 22 133 kr | 303 653 kr | 297 638 kr | 83 235 kr | -32 774 kr | -16 392 kr |
| Bokslutsdispositioner | 105 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 28 329 kr | 117 852 kr | 62 090 kr | 17 604 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 98 804 kr | 185 801 kr | 235 548 kr | 65 631 kr | -32 774 kr | -16 392 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 42 786 kr | 32 090 kr | 45 394 kr | 28 698 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 42 786 kr | 32 090 kr | 45 394 kr | 28 698 kr |
| Omsättningstillgångar | 302 071 kr | 372 972 kr | 422 387 kr | 503 576 kr | 403 447 kr | 367 112 kr |
| Kortfristiga fordringar | 146 692 kr | 164 375 kr | 163 323 kr | 207 046 kr | 284 386 kr | 203 712 kr |
| Kassa och bank | 155 379 kr | 208 597 kr | 259 064 kr | 296 530 kr | 119 061 kr | 163 400 kr |
| Summa tillgångar | 302 071 kr | 372 972 kr | 465 173 kr | 535 666 kr | 448 841 kr | 395 810 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 176 197 kr | 236 997 kr | 287 545 kr | 353 176 kr | 320 402 kr | 50 009 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 27 393 kr | 1 196 kr | 1 997 kr | 237 545 kr | 303 176 kr | 16 401 kr |
| Årets resultat | 98 804 kr | 185 801 kr | 235 548 kr | 65 631 kr | -32 774 kr | -16 392 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 125 874 kr | 135 975 kr | 177 628 kr | 182 490 kr | 128 439 kr | 345 801 kr |
| Leverantörsskulder | 11 052 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatteskulder | 11 045 kr | 26 688 kr | 0 kr | - | - | 5 822 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 72 310 kr | 101 286 kr | 169 628 kr | 174 490 kr | 120 440 kr | 331 978 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 302 071 kr | 372 972 kr | 465 173 kr | 535 666 kr | 448 841 kr | 395 810 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom städ och lokalvård för privat och företag. Företaget har sitt säte i Höganäs.
Erhållet villkorat aktieägartillskott 146 000 SEK.
Företrädare
- Elisabeth L
Undertecknad i Höganäs 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Stubbarps All Service AB för organisationsnummer?
Stubbarps All Service AB har organisationsnummer 556912-9397 (5569129397).
Var ligger Stubbarps All Service AB?
Stubbarps All Service AB har sin registrerade adress Oceanen 91, 26391 Höganäs.
Vilken bransch är Stubbarps All Service AB verksamt i?
Stubbarps All Service AB är registrerat i branschen lokalvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Stubbarps All Service AB?
Stubbarps All Service AB hade en nettoomsättning på 1 976 406 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Stubbarps All Service AB?
Stubbarps All Service AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Höganäs
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-12-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.