
RPB BYGG & MONTAGE AB
RPB BYGG & MONTAGE AB har organisationsnummer 556933-3056 (5569333056)
Aktiebolag • Org.nr: 556933-3056
Om företaget
RPB BYGG & MONTAGE AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). På Google Maps är verksamheten listad som general contractor. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 16 procent till 1 565 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 867 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte RPB BYGG & MONTAGE AB 1 565 000 kr och redovisade ett resultat på 10 587 kr. Rörelsemarginalen var 5,1 procent, under branschens median (median 6,1 procent). Soliditeten var 78,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 50,1 procent). Kassalikviditeten var 70,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 215,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,1 procent | 6,1 procent | 0,8 procent till 13,9 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,4 procent | 6,0 procent | 0,7 procent till 14,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 78,5 procent | 50,1 procent | 30,0 procent till 73,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 70,2 procent | 215,4 procent | 138,6 procent till 394,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,1 procent | 22,5 procent | 0,5 procent till 51,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -16,2 procent | 8,7 procent | -17,2 procent till 45,8 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 783 000 kr | 1 244 000 kr | 794 000 kr till 2 037 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 432 000 kr | 537 000 kr | 360 000 kr till 663 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 844 av 6 368 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 31 av 73 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Västerås.
- Plats 1 551 av 4 747 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 2 323 av 7 008 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 106 501 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,1 procent | 1,0 procent | 5,4 procent | 8,2 procent | 5,1 procent |
| Vinstmarginal | 5,1 procent | 1,0 procent | 3,4 procent | 6,1 procent | 2,4 procent |
| Soliditet | 55,4 procent | 68,4 procent | 82,3 procent | 85,4 procent | 78,5 procent |
| Kassalikviditet | 92,9 procent | 77,5 procent | 67,2 procent | 112,2 procent | 70,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 19,4 procent | 15,6 procent | 2,7 procent | 8,0 procent | 1,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 45,2 procent | -22,9 procent | -40,9 procent | 17,8 procent | -16,2 procent |
| Omsättning per anställd | 1 740 000 kr | 1 342 000 kr | 793 000 kr | 934 000 kr | 783 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 460 000 kr | 595 000 kr | 363 000 kr | 391 000 kr | 432 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Elektrodgatan 172137 Västerås
Bolag på samma adress
9 andra bolag har Elektrodgatan 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnadsverksamhet samt utföra konsult- tjänster inom byggsektorn och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 704 167 kr | 2 395 632 kr | 3 480 469 kr | 2 683 177 kr | 1 584 776 kr | 1 867 415 kr | 1 565 008 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 41 022 kr | 57 303 kr | 47 882 kr | 37 152 kr | 0 kr | 3 323 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 886 513 kr | 929 040 kr | 1 264 283 kr | 1 165 511 kr | 670 658 kr | 813 095 kr | 615 370 kr |
| Personalkostnader | 885 259 kr | 632 232 kr | 920 853 kr | 1 190 763 kr | 726 544 kr | 782 545 kr | 863 648 kr |
| Avskrivningar | 7 381 kr | 13 352 kr | 13 015 kr | 4 800 kr | 4 800 kr | 4 800 kr | 2 400 kr |
| Rörelseresultat | 619 922 kr | 174 885 kr | 179 054 kr | 28 115 kr | 86 260 kr | 152 383 kr | 80 525 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 33 kr | 57 kr | -6 kr | 7 kr |
| Räntekostnader | 1 383 kr | -24 kr | 3 017 kr | 1 093 kr | 32 000 kr | 38 767 kr | 42 346 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 618 539 kr | 174 909 kr | 176 037 kr | 27 055 kr | 54 317 kr | 113 610 kr | 38 186 kr |
| Bokslutsdispositioner | -161 327 kr | 0 kr | - | 161 327 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 103 571 kr | 46 506 kr | 41 253 kr | 59 612 kr | 31 503 kr | 39 456 kr | 27 599 kr |
| Årets resultat | 353 641 kr | 128 403 kr | 134 784 kr | 128 770 kr | 22 814 kr | 74 154 kr | 10 587 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 19 167 kr | 29 815 kr | 16 800 kr | 12 000 kr | 7 200 kr | 2 400 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 19 167 kr | 29 815 kr | 16 800 kr | 12 000 kr | 7 200 kr | 2 400 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 906 643 kr | 1 031 049 kr | 1 238 862 kr | 1 193 335 kr | 1 022 408 kr | 1 076 939 kr | 1 187 169 kr |
| Varulager | 710 700 kr | 800 000 kr | 900 000 kr | 900 000 kr | 900 000 kr | 900 000 kr | 1 050 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 163 260 kr | 229 066 kr | 300 553 kr | 265 279 kr | 89 217 kr | 174 090 kr | 136 047 kr |
| Kassa och bank | 32 683 kr | 1 983 kr | 38 309 kr | 28 056 kr | 33 191 kr | 2 849 kr | 1 122 kr |
| Summa tillgångar | 925 810 kr | 1 060 864 kr | 1 255 662 kr | 1 205 335 kr | 1 029 608 kr | 1 079 339 kr | 1 187 169 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 432 782 kr | 561 185 kr | 695 969 kr | 824 739 kr | 847 553 kr | 921 707 kr | 932 294 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 29 141 kr | 382 782 kr | 511 185 kr | 645 969 kr | 774 739 kr | 797 553 kr | 871 707 kr |
| Årets resultat | 353 641 kr | 128 403 kr | 134 784 kr | 128 770 kr | 22 814 kr | 74 154 kr | 10 587 kr |
| Obeskattade reserver | 161 327 kr | 161 327 kr | 161 327 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 245 136 kr | 272 162 kr | 364 935 kr | 378 440 kr | 182 055 kr | 157 632 kr | 195 417 kr |
| Leverantörsskulder | 129 388 kr | 140 699 kr | 100 720 kr | 48 494 kr | 42 482 kr | 44 967 kr | 39 556 kr |
| Skatteskulder | 93 495 kr | 125 338 kr | 77 078 kr | 58 951 kr | 10 776 kr | 10 240 kr | 9 595 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 14 319 kr | 0 kr | 181 012 kr | 264 870 kr | 122 672 kr | 96 300 kr | 140 141 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 925 810 kr | 1 060 864 kr | 1 255 662 kr | 1 205 335 kr | 1 029 608 kr | 1 079 339 kr | 1 187 169 kr |
Företrädare
- Josefine H
Undertecknad i Västerås 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har RPB BYGG & MONTAGE AB för organisationsnummer?
RPB BYGG & MONTAGE AB har organisationsnummer 556933-3056 (5569333056).
Var ligger RPB BYGG & MONTAGE AB?
RPB BYGG & MONTAGE AB har sin registrerade adress Elektrodgatan 1, 72137 Västerås.
Vilken bransch är RPB BYGG & MONTAGE AB verksamt i?
RPB BYGG & MONTAGE AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter RPB BYGG & MONTAGE AB?
RPB BYGG & MONTAGE AB hade en nettoomsättning på 1 565 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har RPB BYGG & MONTAGE AB?
RPB BYGG & MONTAGE AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-05-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.