Josva AB
Josva AB har organisationsnummer 559146-8664 (5591468664)
Aktiebolag • Org.nr: 559146-8664
Om företaget
Josva AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 4 procent till 1 514 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 581 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Josva AB 1 514 000 kr och redovisade ett resultat på 171 858 kr. Rörelsemarginalen var 11,6 procent, över branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 62,0 procent, över branschens median (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 263,2 procent, över branschens median (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,6 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 11,4 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 62,0 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 263,2 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 77,4 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -4,2 procent | 5,2 procent | -21,6 procent till 37,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 514 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 430 000 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 916 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 33 av 73 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Västerås.
- Plats 1 593 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 2 385 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 109 407 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,8 procent | 3,4 procent | -10,9 procent | -1,1 procent | 11,6 procent |
| Vinstmarginal | 1,8 procent | 3,4 procent | -10,9 procent | -1,1 procent | 11,4 procent |
| Soliditet | 87,1 procent | 91,7 procent | 14,1 procent | 27,6 procent | 62,0 procent |
| Kassalikviditet | 776,5 procent | 1209,6 procent | 116,4 procent | 138,1 procent | 263,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 3,2 procent | 13,4 procent | -540,8 procent | -35,8 procent | 77,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 18,2 procent | 59,2 procent | 15,1 procent | 21,1 procent | -4,2 procent |
| Omsättning per anställd | 713 000 kr | 1 135 000 kr | 1 306 000 kr | 1 581 000 kr | 1 514 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 274 000 kr | 416 000 kr | 451 000 kr | 698 000 kr | 430 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ullvigatan 772355 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva teknisk konsultverksamhet inom bygg(PBL), äga och förvalta fastigheter, fastighetsservice och byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 340 012 kr | 603 423 kr | 713 380 kr | 1 135 175 kr | 1 305 947 kr | 1 581 357 kr | 1 513 808 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 54 852 kr | 0 kr | 10 911 kr | 0 kr | - | - | 45 kr |
| Övriga externa kostnader | 118 660 kr | 209 681 kr | 134 648 kr | 132 758 kr | 168 816 kr | 133 549 kr | 170 589 kr |
| Personalkostnader | 171 412 kr | 267 706 kr | 274 120 kr | 415 537 kr | 451 314 kr | 698 453 kr | 429 636 kr |
| Rörelseresultat | -27 749 kr | -243 882 kr | 12 557 kr | 38 778 kr | -142 533 kr | -17 740 kr | 175 211 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 98 kr | 78 kr | 102 kr |
| Räntekostnader | 215 kr | 120 kr | 52 kr | 59 kr | 328 kr | 269 kr | 3 455 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -27 964 kr | 470 998 kr | 12 505 kr | 38 719 kr | -142 763 kr | -17 931 kr | 171 858 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | -27 964 kr | 470 998 kr | 12 505 kr | 38 719 kr | -142 763 kr | -17 931 kr | 171 858 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 61 213 kr | 552 637 kr | 448 164 kr | 315 223 kr | 187 561 kr | 181 577 kr | 357 892 kr |
| Kortfristiga fordringar | 415 kr | 8 392 kr | 100 211 kr | 32 670 kr | 133 762 kr | 108 495 kr | 144 323 kr |
| Kassa och bank | 60 798 kr | 544 245 kr | 347 953 kr | 282 553 kr | 53 799 kr | 73 082 kr | 213 569 kr |
| Summa tillgångar | 61 213 kr | 552 637 kr | 448 164 kr | 315 223 kr | 187 561 kr | 181 577 kr | 357 892 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 26 941 kr | 497 939 kr | 390 445 kr | 289 163 kr | 26 400 kr | 50 070 kr | 221 928 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 905 kr | -23 059 kr | 327 940 kr | 200 444 kr | 119 163 kr | 18 001 kr | 70 kr |
| Årets resultat | -27 964 kr | 470 998 kr | 12 505 kr | 38 719 kr | -142 763 kr | -17 931 kr | 171 858 kr |
| Kortfristiga skulder | 34 272 kr | 54 698 kr | 57 719 kr | 26 060 kr | 161 161 kr | 131 507 kr | 135 964 kr |
| Leverantörsskulder | 10 997 kr | 33 990 kr | 28 951 kr | 4 902 kr | 125 710 kr | 100 200 kr | 51 776 kr |
| Skatteskulder | 7 378 kr | 7 294 kr | 12 501 kr | 3 786 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 13 142 kr | 13 414 kr | 16 267 kr | 17 372 kr | 35 451 kr | 31 307 kr | 84 188 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 61 213 kr | 552 637 kr | 448 164 kr | 315 223 kr | 187 561 kr | 181 577 kr | 357 892 kr |
Företrädare
- Johan S
Undertecknad i Västerås 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Josva AB för organisationsnummer?
Josva AB har organisationsnummer 559146-8664 (5591468664).
Var ligger Josva AB?
Josva AB har sin registrerade adress Ullvigatan 7, 72355 Västerås.
Vilken bransch är Josva AB verksamt i?
Josva AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Josva AB?
Josva AB hade en nettoomsättning på 1 514 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Josva AB?
Josva AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-01-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.