
Möllan Curry AB
Möllan Curry AB har organisationsnummer 556934-7148 (5569347148)
Aktiebolag • Org.nr: 556934-7148
Om företaget
Möllan Curry AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110). På Google Maps är verksamheten listad som indisk restaurang. Betyget på Google ligger på 3,8 av 5 baserat på 256 kundrecensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 7 procent till 4 129 743 kr räkenskapsåret 2025 (3 862 555 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Möllan Curry AB 4 129 743 kr och redovisade ett resultat på 358 182 kr. Rörelsemarginalen var 10,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,3 procent). Soliditeten var 59,3 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 210,3 procent, över branschens median (median 140,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,9 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 10,9 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 59,3 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 210,3 procent | 140,3 procent | 65,5 procent till 311,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 44,6 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 6,9 procent | 2,8 procent | -8,7 procent till 18,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 377 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 440 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 217 av 9 525 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 159 av 438 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Malmö.
- Plats 1 441 av 11 139 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 4 846 av 38 994 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 42 768 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,1 procent | 6,7 procent | 2,0 procent | 10,9 procent |
| Vinstmarginal | 7,1 procent | 6,7 procent | 2,1 procent | 10,9 procent |
| Soliditet | 65,1 procent | 57,5 procent | 53,7 procent | 59,3 procent |
| Kassalikviditet | 245,3 procent | 198,7 procent | 165,0 procent | 210,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 22,1 procent | 28,4 procent | 11,2 procent | 44,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 16,3 procent | -4,5 procent | 6,9 procent |
| Omsättning per anställd | 1 159 000 kr | 1 348 000 kr | 1 288 000 kr | 1 377 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 483 000 kr | 463 000 kr | 444 000 kr | 440 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Möllevångstorget 12 - 1421424 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är restaurang och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 477 894 kr | 4 043 541 kr | 3 862 555 kr | 4 129 743 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 309 884 kr | 115 096 kr | 209 677 kr | 87 140 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 102 895 kr | 1 206 149 kr | 1 114 866 kr | 1 055 524 kr |
| Övriga externa kostnader | 967 530 kr | 1 255 495 kr | 1 502 755 kr | 1 337 315 kr |
| Personalkostnader | 1 448 776 kr | 1 388 653 kr | 1 330 724 kr | 1 320 170 kr |
| Avskrivningar | 20 202 kr | 38 412 kr | 45 787 kr | 45 386 kr |
| Rörelseresultat | 248 375 kr | 269 928 kr | 78 100 kr | 450 094 kr |
| Ränteintäkter | - | 313 kr | 1 622 kr | 1 170 kr |
| Räntekostnader | 207 kr | 28 kr | 72 kr | 207 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 248 168 kr | 270 213 kr | 79 650 kr | 451 057 kr |
| Skatt | 51 528 kr | 56 901 kr | 16 510 kr | 92 875 kr |
| Årets resultat | 196 640 kr | 213 312 kr | 63 140 kr | 358 182 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 153 410 kr | 149 248 kr | 183 461 kr | 138 075 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 153 410 kr | 149 248 kr | 183 461 kr | 138 075 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 213 076 kr | 1 158 042 kr | 869 411 kr | 1 217 169 kr |
| Varulager | 41 785 kr | 55 117 kr | 65 223 kr | 56 829 kr |
| Kortfristiga fordringar | 205 092 kr | 237 161 kr | 476 067 kr | 238 588 kr |
| Kassa och bank | 966 199 kr | 865 764 kr | 328 121 kr | 921 752 kr |
| Summa tillgångar | 1 366 486 kr | 1 307 290 kr | 1 052 872 kr | 1 355 244 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 888 904 kr | 752 216 kr | 565 356 kr | 803 538 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 642 264 kr | 488 904 kr | 452 216 kr | 395 356 kr |
| Årets resultat | 196 640 kr | 213 312 kr | 63 140 kr | 358 182 kr |
| Kortfristiga skulder | 477 582 kr | 555 074 kr | 487 516 kr | 551 706 kr |
| Leverantörsskulder | 59 771 kr | 135 762 kr | 13 581 kr | 33 077 kr |
| Skatteskulder | 11 820 kr | 11 517 kr | 13 462 kr | 13 756 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 110 558 kr | 154 833 kr | 141 323 kr | 168 374 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 366 486 kr | 1 307 290 kr | 1 052 872 kr | 1 355 244 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Malmö registrerades år 2013 och bedriver sedan dess restaurang och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Mohammad Ahasan H (styrelseledamot)
Undertecknad i Malmö 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Möllan Curry AB för organisationsnummer?
Möllan Curry AB har organisationsnummer 556934-7148 (5569347148).
Var ligger Möllan Curry AB?
Möllan Curry AB har sin registrerade adress Möllevångstorget 12 - 14, 21424 Malmö.
Vilken bransch är Möllan Curry AB verksamt i?
Möllan Curry AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Möllan Curry AB?
Möllan Curry AB hade en nettoomsättning på 4 129 743 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Möllan Curry AB?
Möllan Curry AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Möllan Curry AB någon utdelning?
Styrelsen i Möllan Curry AB föreslog en utdelning på 500 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-06-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.