Veghanstan AB
Veghanstan AB har organisationsnummer 559383-2594 (5593832594)
Aktiebolag • Org.nr: 559383-2594
Om företaget
Veghanstan AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 33 procent till 4 139 187 kr räkenskapsåret 2025 (6 215 921 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Veghanstan AB 4 139 187 kr och redovisade ett resultat på 119 689 kr. Rörelsemarginalen var 3,1 procent, under branschens median (median 3,3 procent). Soliditeten var 18,7 procent, under branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 42,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,1 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,9 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 18,7 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 42,9 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 311,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 63,1 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -33,4 procent | 2,8 procent | -8,7 procent till 18,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 268 av 9 671 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 162 av 445 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Malmö.
- Plats 1 464 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 4 924 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 43 477 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -11,1 procent | 0,9 procent | 3,1 procent |
| Vinstmarginal | -11,8 procent | 0,6 procent | 2,9 procent |
| Soliditet | 2,9 procent | 5,8 procent | 18,7 procent |
| Kassalikviditet | 49,5 procent | 34,7 procent | 42,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -1844,5 procent | 50,8 procent | 63,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 15,2 procent | -33,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nobelvägen 421429 Malmö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Nobelvägen 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska huvudsakligen bedriva restaurang inom det vegetariska och veganska köket. Därtill erbjuder verksamheten catering samt tillverkning och försäljning av egentillverkade växtbaserade matprodukter. Utöver den primära restaurangverksamheten kommer bolaget även erbjuda matlagningskurser och matkonsulttjänster såsom menyutveckling och fotostyling både för privatpersoner och företag.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 397 964 kr | 6 215 921 kr | 4 139 187 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 158 883 kr | 93 178 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 425 745 kr | 1 231 018 kr | 934 331 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 182 255 kr | 1 823 770 kr | 1 065 087 kr |
| Personalkostnader | 3 364 082 kr | 3 088 823 kr | 1 916 884 kr |
| Avskrivningar | 160 000 kr | 164 878 kr | 179 051 kr |
| Rörelseresultat | -600 277 kr | 57 741 kr | 129 546 kr |
| Ränteintäkter | 249 kr | 189 kr | 796 kr |
| Räntekostnader | 36 834 kr | 22 318 kr | 10 653 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -636 862 kr | 35 612 kr | 119 689 kr |
| Årets resultat | -636 862 kr | 35 612 kr | 119 689 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 626 813 kr | 738 721 kr | 574 642 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 626 813 kr | 551 719 kr | 387 640 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 187 002 kr | 187 002 kr |
| Omsättningstillgångar | 584 141 kr | 472 670 kr | 439 476 kr |
| Varulager | 60 000 kr | 96 321 kr | 86 120 kr |
| Kortfristiga fordringar | 292 493 kr | 232 896 kr | 190 745 kr |
| Kassa och bank | 231 648 kr | 143 453 kr | 162 611 kr |
| Summa tillgångar | 1 210 954 kr | 1 211 391 kr | 1 014 118 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 34 528 kr | 70 140 kr | 189 829 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 646 390 kr | 9 528 kr | 45 140 kr |
| Årets resultat | -636 862 kr | 35 612 kr | 119 689 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 058 890 kr | 1 085 059 kr | 824 289 kr |
| Leverantörsskulder | - | 142 154 kr | 50 438 kr |
| Skatteskulder | - | 30 154 kr | 9 277 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 240 787 kr | 312 929 kr | 221 620 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 210 954 kr | 1 211 391 kr | 1 014 118 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är restaurang med vegansk mat.
Företrädare
- Nasib A
- Sara A
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Veghanstan AB för organisationsnummer?
Veghanstan AB har organisationsnummer 559383-2594 (5593832594).
Var ligger Veghanstan AB?
Veghanstan AB har sin registrerade adress Nobelvägen 4, 21429 Malmö.
Vilken bransch är Veghanstan AB verksamt i?
Veghanstan AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Veghanstan AB?
Veghanstan AB hade en nettoomsättning på 4 139 187 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 5-9 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-06-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.