Om företaget
Enkel Vizion AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lund. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som lokalvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81210). Företaget bedriver även verksamhet inom flyttjänster.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 19 procent till 3 860 060 kr räkenskapsåret 2025 (4 745 585 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Enkel Vizion AB 3 860 060 kr och redovisade ett resultat på -674 964 kr. Rörelsemarginalen var -17,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,8 procent). Soliditeten var -106,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,5 procent). Kassalikviditeten var 31,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 187,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -17,3 procent | 5,8 procent | 0,5 procent till 15,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -17,5 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -106,9 procent | 45,5 procent | 23,7 procent till 67,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 31,8 procent | 187,9 procent | 124,8 procent till 314,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -18,7 procent | 3,5 procent | -10,7 procent till 22,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 483 000 kr | 558 000 kr | 416 000 kr till 743 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 449 000 kr | 394 000 kr | 278 000 kr till 493 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 401 av 2 479 aktiebolag inom lokalvård.
- Plats 3 av 15 aktiebolag inom lokalvård med säte i Lund.
- Plats 357 av 3 880 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 5 220 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 46 249 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,7 procent | 3,0 procent | -9,8 procent | -2,7 procent | -17,3 procent |
| Vinstmarginal | 4,4 procent | 2,8 procent | -10,1 procent | -2,7 procent | -17,5 procent |
| Soliditet | 48,4 procent | 39,7 procent | -5,0 procent | 17,1 procent | -106,9 procent |
| Kassalikviditet | 163,0 procent | 181,1 procent | 75,5 procent | 100,6 procent | 31,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 24,5 procent | 18,6 procent | - | -73,3 procent | - |
| Omsättningstillväxt | - | 43,2 procent | 33,4 procent | - | -18,7 procent |
| Omsättning per anställd | 646 000 kr | - | 132 000 kr | 475 000 kr | 483 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 540 000 kr | - | 118 000 kr | 421 000 kr | 449 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skiffervägen 102b22478 Lund
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Skiffervägen 102b som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom lokalvård och därmed förenlig verksamhet. Export och import av motorfordon. Import av livsmedel. Honung.
Bransch
- 81210LokalvårdHuvudbransch
- 49420Flyttjänster
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 939 462 kr | 2 777 612 kr | 3 704 779 kr | 4 745 585 kr | 3 860 060 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 258 492 kr | 299 394 kr | 514 219 kr | 688 899 kr | 342 110 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 145 221 kr | 51 469 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 297 220 kr | 531 122 kr | 790 626 kr | 899 268 kr | 976 046 kr |
| Personalkostnader | 1 619 125 kr | 2 183 187 kr | 3 297 161 kr | 4 211 218 kr | 3 589 026 kr |
| Avskrivningar | 45 966 kr | 99 317 kr | 59 713 kr | 141 767 kr | 121 796 kr |
| Rörelseresultat | 90 422 kr | 84 614 kr | -361 835 kr | -126 643 kr | -669 120 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 29 kr | 204 kr | 234 kr |
| Räntekostnader | 4 656 kr | 6 443 kr | 12 384 kr | 2 226 kr | 6 078 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 85 766 kr | 78 171 kr | -374 190 kr | -128 665 kr | -674 964 kr |
| Skatt | 19 176 kr | 16 103 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 66 590 kr | 62 068 kr | -374 190 kr | -128 665 kr | -674 964 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 170 584 kr | 397 267 kr | 323 604 kr | 392 517 kr | 230 364 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 170 584 kr | 397 267 kr | 323 604 kr | 392 517 kr | 230 364 kr |
| Omsättningstillgångar | 390 748 kr | 443 077 kr | 476 443 kr | 634 142 kr | 237 097 kr |
| Varulager | - | - | - | 0 kr | - |
| Kortfristiga fordringar | 271 710 kr | 173 806 kr | 435 522 kr | 515 644 kr | 183 379 kr |
| Kassa och bank | 119 038 kr | 269 271 kr | 40 921 kr | 118 498 kr | 53 718 kr |
| Summa tillgångar | 561 332 kr | 840 344 kr | 800 047 kr | 1 026 659 kr | 467 461 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 271 861 kr | 333 929 kr | -40 262 kr | 175 417 kr | -499 547 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 155 271 kr | 221 861 kr | 283 928 kr | 254 082 kr | 125 417 kr |
| Årets resultat | 66 590 kr | 62 068 kr | -374 190 kr | -128 665 kr | -674 964 kr |
| Kortfristiga skulder | 239 748 kr | 244 637 kr | 631 409 kr | 630 309 kr | 746 075 kr |
| Leverantörsskulder | 34 339 kr | 0 kr | 24 939 kr | 42 550 kr | 32 942 kr |
| Skatteskulder | 57 650 kr | 43 486 kr | 15 970 kr | 27 392 kr | 7 516 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 141 759 kr | 215 151 kr | 429 780 kr | 554 367 kr | 699 617 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 561 332 kr | 840 344 kr | 800 047 kr | 1 026 659 kr | 467 461 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom städarbete och bedrivs i Skåne. Företaget har sitt säte i Malmö.
Företrädare
- Maida M
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Enkel Vizion AB för organisationsnummer?
Enkel Vizion AB har organisationsnummer 556940-9047 (5569409047).
Var ligger Enkel Vizion AB?
Enkel Vizion AB har sin registrerade adress Skiffervägen 102b, 22478 Lund.
Vilken bransch är Enkel Vizion AB verksamt i?
Enkel Vizion AB är registrerat i branschen lokalvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Enkel Vizion AB?
Enkel Vizion AB hade en nettoomsättning på 3 860 060 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Enkel Vizion AB?
Enkel Vizion AB hade i genomsnitt 8 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-08-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.