Fatburen Fysio Center LB AB
Fatburen Fysio Center LB AB har organisationsnummer 556951-0752 (5569510752)
Aktiebolag • Org.nr: 556951-0752
Om företaget
Fatburen Fysio Center LB AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Rönninge. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86950).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 35 procent till 684 344 kr räkenskapsåret 2025 (1 053 946 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fatburen Fysio Center LB AB 684 344 kr och redovisade ett resultat på -82 993 kr. Rörelsemarginalen var -12,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,4 procent). Soliditeten var 46,0 procent, under branschens median (median 65,2 procent). Kassalikviditeten var 185,2 procent, under branschens median (median 329,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -12,1 procent | 9,4 procent | 1,6 procent till 19,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -12,1 procent | 9,5 procent | 1,6 procent till 20,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 46,0 procent | 65,2 procent | 44,8 procent till 81,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 185,2 procent | 329,6 procent | 184,0 procent till 617,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -70,6 procent | 23,0 procent | 2,6 procent till 51,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -35,1 procent | 2,1 procent | -8,0 procent till 11,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 684 000 kr | 987 000 kr | 671 000 kr till 1 271 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 415 000 kr | 585 000 kr | 379 000 kr till 766 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 481 av 2 175 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet.
- Plats 230 av 350 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 31 978 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 57 377 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 172 486 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,3 procent | 11,8 procent | 18,6 procent | 19,6 procent | -12,1 procent |
| Vinstmarginal | -0,3 procent | 11,8 procent | 18,8 procent | 20,0 procent | -12,1 procent |
| Soliditet | 65,1 procent | 66,4 procent | 65,7 procent | 72,5 procent | 46,0 procent |
| Kassalikviditet | 286,2 procent | 297,7 procent | 291,8 procent | 363,0 procent | 185,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -2,7 procent | 55,5 procent | 81,0 procent | 71,8 procent | -70,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 5,5 procent | 1,9 procent | 4,2 procent | -6,6 procent | -35,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 062 000 kr | 1 082 000 kr | 1 128 000 kr | 1 054 000 kr | 684 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 720 000 kr | 576 000 kr | 524 000 kr | 449 000 kr | 415 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sannadalsvägen 114462 Rönninge
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva sjukgymnastik fysioterapi, ortopedisk och ortopedikirurgisk rehabilitering, idrottsskadeträning och övrig träning. Bolaget ska även bedriva undervisning föreläsning, kurser, konferenser och övriga konsultationer inom området.
Bransch
- 86950Fysioterapeutisk verksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 142 843 kr | 1 006 063 kr | 1 061 838 kr | 1 082 143 kr | 1 127 963 kr | 1 053 946 kr | 684 344 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 94 045 kr | 24 047 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 11 168 kr | 5 604 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 390 911 kr | 335 057 kr | 368 911 kr | 367 816 kr | 388 633 kr | 397 681 kr | 352 408 kr |
| Personalkostnader | 722 533 kr | 673 224 kr | 719 951 kr | 575 718 kr | 524 372 kr | 449 188 kr | 414 588 kr |
| Rörelseresultat | 29 399 kr | 91 827 kr | -2 977 kr | 127 441 kr | 209 354 kr | 207 077 kr | -82 652 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | 108 kr | 3 069 kr | 3 450 kr | 346 kr |
| Räntekostnader | 77 kr | 84 kr | 672 kr | 164 kr | 276 kr | 227 kr | 687 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 29 322 kr | 91 743 kr | -3 649 kr | 127 385 kr | 212 147 kr | 210 300 kr | -82 993 kr |
| Skatt | 9 767 kr | 22 082 kr | 957 kr | 28 032 kr | 46 125 kr | 44 631 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 19 555 kr | 69 661 kr | -4 606 kr | 99 353 kr | 166 022 kr | 165 669 kr | -82 993 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 198 414 kr | 251 120 kr | 260 616 kr | 269 427 kr | 311 782 kr | 318 285 kr | 255 669 kr |
| Kortfristiga fordringar | 139 879 kr | 120 374 kr | 122 564 kr | 91 587 kr | 90 683 kr | 99 684 kr | 164 638 kr |
| Kassa och bank | 58 535 kr | 130 746 kr | 138 052 kr | 177 840 kr | 221 099 kr | 218 601 kr | 91 031 kr |
| Summa tillgångar | 198 414 kr | 251 120 kr | 260 616 kr | 269 427 kr | 311 782 kr | 318 285 kr | 255 669 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 104 507 kr | 174 168 kr | 169 562 kr | 178 916 kr | 204 937 kr | 230 606 kr | 117 614 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 34 952 kr | 54 507 kr | 124 168 kr | 29 563 kr | -11 085 kr | 14 937 kr | 150 607 kr |
| Årets resultat | 19 555 kr | 69 661 kr | -4 606 kr | 99 353 kr | 166 022 kr | 165 669 kr | -82 993 kr |
| Kortfristiga skulder | 93 907 kr | 76 952 kr | 91 054 kr | 90 511 kr | 106 845 kr | 87 679 kr | 138 055 kr |
| Leverantörsskulder | 6 009 kr | 19 763 kr | 24 278 kr | 23 400 kr | 23 559 kr | 23 363 kr | 25 789 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | 8 196 kr | 31 359 kr | 38 253 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 69 898 kr | 39 189 kr | 49 776 kr | 41 915 kr | 32 927 kr | 7 063 kr | 93 266 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 198 414 kr | 251 120 kr | 260 616 kr | 269 427 kr | 311 782 kr | 318 285 kr | 255 669 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets bedriver sjukgymnastik, fysioterapi, ortopedisk och ortopedkirurgisk rehabilitering samt idrottsskadeträning. Även undervisning, konferenser och övriga konsultationer kan förekomma.
Företrädare
- Leif B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fatburen Fysio Center LB AB för organisationsnummer?
Fatburen Fysio Center LB AB har organisationsnummer 556951-0752 (5569510752).
Var ligger Fatburen Fysio Center LB AB?
Fatburen Fysio Center LB AB har sin registrerade adress Sannadalsvägen 1, 14462 Rönninge.
Vilken bransch är Fatburen Fysio Center LB AB verksamt i?
Fatburen Fysio Center LB AB är registrerat i branschen fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fatburen Fysio Center LB AB?
Fatburen Fysio Center LB AB hade en nettoomsättning på 684 344 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Fatburen Fysio Center LB AB?
Fatburen Fysio Center LB AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-11-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.