Optimal Rehab Sverige AB
Optimal Rehab Sverige AB har organisationsnummer 556984-6990 (5569846990)
Aktiebolag • Org.nr: 556984-6990
Om företaget
Optimal Rehab Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86950).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 3 procent till 690 000 kr räkenskapsåret 2025 (711 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Optimal Rehab Sverige AB 690 000 kr och redovisade ett resultat på 38 148 kr. Rörelsemarginalen var 3,2 procent, under branschens median (median 9,4 procent). Soliditeten var 80,9 procent, över branschens median (median 65,2 procent). Kassalikviditeten var 440,4 procent, över branschens median (median 329,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,2 procent | 9,4 procent | 1,6 procent till 19,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,5 procent | 9,5 procent | 1,6 procent till 20,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 80,9 procent | 65,2 procent | 44,8 procent till 81,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 440,4 procent | 329,6 procent | 184,0 procent till 617,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 5,3 procent | 23,0 procent | 2,6 procent till 51,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -3,0 procent | 2,1 procent | -8,0 procent till 11,5 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 690 000 kr | 987 000 kr | 671 000 kr till 1 271 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 215 000 kr | 585 000 kr | 379 000 kr till 766 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 475 av 2 175 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet.
- Plats 226 av 350 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 31 867 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 57 190 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 171 947 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,6 procent | 26,4 procent | 19,0 procent | 3,2 procent |
| Vinstmarginal | 12,6 procent | 26,5 procent | 19,5 procent | 3,5 procent |
| Soliditet | 77,3 procent | 81,2 procent | 79,0 procent | 80,9 procent |
| Kassalikviditet | 549,2 procent | 597,9 procent | 529,5 procent | 440,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 5,9 procent | 18,6 procent | 11,3 procent | 5,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 4,6 procent | -13,6 procent | -3,0 procent |
| Omsättning per anställd | 787 000 kr | 823 000 kr | 711 000 kr | 690 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 298 000 kr | 179 000 kr | 139 000 kr | 215 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lundagatan 57c/o Optimal Rehab
11728 Stockholm
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Lundagatan 57 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva naprapati, rehabbehandling, personlig träning och utbildning inom hälsa och friskvård samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 86950Fysioterapeutisk verksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 787 182 kr | 823 221 kr | 710 755 kr | 689 988 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 513 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 96 830 kr | 94 060 kr | 71 550 kr | 120 022 kr |
| Övriga externa kostnader | 290 573 kr | 319 708 kr | 341 955 kr | 309 448 kr |
| Personalkostnader | 298 033 kr | 179 361 kr | 138 866 kr | 214 839 kr |
| Avskrivningar | 2 775 kr | 13 667 kr | 23 429 kr | 23 429 kr |
| Rörelseresultat | 98 971 kr | 216 938 kr | 134 955 kr | 22 250 kr |
| Ränteintäkter | 30 kr | 1 227 kr | 3 764 kr | 1 310 kr |
| Räntekostnader | 180 kr | 0 kr | 62 kr | 30 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 98 821 kr | 218 165 kr | 138 657 kr | 23 530 kr |
| Bokslutsdispositioner | -54 649 kr | -53 800 kr | -42 223 kr | 26 539 kr |
| Skatt | 10 343 kr | 34 315 kr | 19 767 kr | 11 921 kr |
| Årets resultat | 33 829 kr | 130 050 kr | 76 667 kr | 38 148 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 85 000 kr | 188 478 kr | 165 049 kr | 141 620 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 103 478 kr | 80 049 kr | 56 620 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 85 000 kr | 85 000 kr | 85 000 kr | 85 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 654 162 kr | 674 423 kr | 692 502 kr | 742 938 kr |
| Kortfristiga fordringar | 300 885 kr | 257 347 kr | 337 049 kr | 303 105 kr |
| Kassa och bank | 353 277 kr | 417 076 kr | 355 453 kr | 439 833 kr |
| Summa tillgångar | 739 162 kr | 862 901 kr | 857 551 kr | 884 558 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 571 011 kr | 701 061 kr | 677 728 kr | 715 875 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 487 182 kr | 521 011 kr | 551 061 kr | 627 727 kr |
| Årets resultat | 33 829 kr | 130 050 kr | 76 667 kr | 38 148 kr |
| Obeskattade reserver | 49 032 kr | 49 032 kr | 49 032 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 119 119 kr | 112 808 kr | 130 791 kr | 168 683 kr |
| Leverantörsskulder | - | 3 815 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 9 091 kr | 9 091 kr | 9 091 kr | 8 932 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 42 227 kr | 46 525 kr | 68 775 kr | 93 325 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 739 162 kr | 862 901 kr | 857 551 kr | 884 558 kr |
Företrädare
- Pär V
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Optimal Rehab Sverige AB för organisationsnummer?
Optimal Rehab Sverige AB har organisationsnummer 556984-6990 (5569846990).
Var ligger Optimal Rehab Sverige AB?
Optimal Rehab Sverige AB har sin registrerade adress Lundagatan 57, 11728 Stockholm.
Vilken bransch är Optimal Rehab Sverige AB verksamt i?
Optimal Rehab Sverige AB är registrerat i branschen fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Optimal Rehab Sverige AB?
Optimal Rehab Sverige AB hade en nettoomsättning på 690 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Optimal Rehab Sverige AB?
Optimal Rehab Sverige AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-09-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.