J&L Snickeri AB
J&L Snickeri AB har organisationsnummer 556952-0124 (5569520124)
Aktiebolag • Org.nr: 556952-0124
Om företaget
J&L Snickeri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Årsta. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte J&L Snickeri AB 0 kr och redovisade ett resultat på 0 kr. Soliditeten var 100,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 962 av 6 368 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 658 av 713 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Stockholm.
- Plats 53 896 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 469 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 100,0 procent | 100,0 procent | 100,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -1,6 procent | -1,6 procent | -1,6 procent | 0,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Årstavägen 29c/o Orzolek
12052 Årsta
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Årstavägen 29 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget bedriver snickeriverksamhet inklusive tillverkning, reparation och montering av träkonstruktioner, inredning och specialsnickerier samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | - | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 250 kr | 1 250 kr | 1 250 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -1 250 kr | -1 250 kr | -1 250 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 250 kr | -1 250 kr | -1 250 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -1 250 kr | -1 250 kr | -1 250 kr | 0 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 78 550 kr | 77 300 kr | 76 050 kr | 50 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | 76 050 kr | 0 kr |
| Kassa och bank | 78 550 kr | 77 300 kr | 0 kr | 50 000 kr |
| Summa tillgångar | 78 550 kr | 77 300 kr | 76 050 kr | 50 000 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 78 550 kr | 77 300 kr | 76 050 kr | 50 000 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 29 800 kr | 28 550 kr | 27 300 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -1 250 kr | -1 250 kr | -1 250 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 78 550 kr | 77 300 kr | 76 050 kr | 50 000 kr |
Ur årsredovisningen
I januari 2026 bytte bolaget verksamhet till att gälla bygg- och entreprenadverksamhet. Bolaget ändrade då namn till J&L Snickeri
Företrädare
- Linus O (ordförande)
- Jakob E (ledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har J&L Snickeri AB för organisationsnummer?
J&L Snickeri AB har organisationsnummer 556952-0124 (5569520124).
Var ligger J&L Snickeri AB?
J&L Snickeri AB har sin registrerade adress Årstavägen 29, 12052 Årsta.
Vilken bransch är J&L Snickeri AB verksamt i?
J&L Snickeri AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter J&L Snickeri AB?
J&L Snickeri AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-12-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.