Alingsås Spaden 7 Fastighets AB
Alingsås Spaden 7 Fastighets AB har organisationsnummer 556956-4312 (5569564312)
Aktiebolag • Org.nr: 556956-4312
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerAlingsås
Om företaget
Alingsås Spaden 7 Fastighets AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Alingsås. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 20 procent till 360 000 kr räkenskapsåret 2025 (300 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Alingsås Spaden 7 Fastighets AB 360 000 kr och redovisade ett resultat på 36 245 kr. Rörelsemarginalen var 51,0 procent, över branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 3,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 95,9 procent, under branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 51,0 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 35,3 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 3,3 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 95,9 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 41,6 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 340 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 20 av 31 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Alingsås.
- Plats 750 av 1 170 aktiebolag med säte i Alingsås.
- Plats 33 893 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 205 726 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,0 procent | 0,3 procent | 51,0 procent |
| Vinstmarginal | 6,0 procent | -14,0 procent | 35,3 procent |
| Soliditet | 3,9 procent | 2,5 procent | 3,3 procent |
| Kassalikviditet | 26,1 procent | 24,4 procent | 95,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 23,7 procent | -67,2 procent | 41,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 0,0 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mejerigatan 844139 Alingsås
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Mejerigatan 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 300 000 kr | 300 000 kr | 360 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 120 631 kr | 173 142 kr | 54 257 kr |
| Avskrivningar | 119 508 kr | 125 840 kr | 121 997 kr |
| Rörelseresultat | 59 861 kr | 1 018 kr | 183 746 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 350 kr | 1 627 kr |
| Räntekostnader | 41 681 kr | 44 004 kr | 58 750 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 18 180 kr | -41 636 kr | 126 623 kr |
| Bokslutsdispositioner | 32 100 kr | 0 kr | -69 500 kr |
| Skatt | 25 770 kr | -114 kr | 20 878 kr |
| Årets resultat | 24 510 kr | -41 522 kr | 36 245 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 2 556 239 kr | 2 430 399 kr | 2 280 103 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 556 239 kr | 2 430 399 kr | 2 280 103 kr |
| Omsättningstillgångar | 60 837 kr | 72 819 kr | 346 521 kr |
| Kortfristiga fordringar | 51 182 kr | 48 439 kr | 52 971 kr |
| Kassa och bank | 9 655 kr | 24 380 kr | 293 550 kr |
| Summa tillgångar | 2 617 076 kr | 2 503 218 kr | 2 626 624 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 103 318 kr | 61 796 kr | 87 166 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 28 808 kr | 53 318 kr | 921 kr |
| Årets resultat | 24 510 kr | -41 522 kr | 36 245 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | 50 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 233 274 kr | 298 938 kr | 361 474 kr |
| Leverantörsskulder | 719 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 11 786 kr | 0 kr | 453 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 77 269 kr | 155 438 kr | 216 521 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 617 076 kr | 2 503 218 kr | 2 626 624 kr |
Företrädare
- Annelie K (ordförande)
- Roland S
- Michael S
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Alingsås Spaden 7 Fastighets AB för organisationsnummer?
Alingsås Spaden 7 Fastighets AB har organisationsnummer 556956-4312 (5569564312).
Var ligger Alingsås Spaden 7 Fastighets AB?
Alingsås Spaden 7 Fastighets AB har sin registrerade adress Mejerigatan 8, 44139 Alingsås.
Vilken bransch är Alingsås Spaden 7 Fastighets AB verksamt i?
Alingsås Spaden 7 Fastighets AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Alingsås Spaden 7 Fastighets AB?
Alingsås Spaden 7 Fastighets AB hade en nettoomsättning på 360 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Alingsås
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-12-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.