Fastighets AB Traversen 4
Fastighets AB Traversen 4 har organisationsnummer 559295-3847 (5592953847)
Aktiebolag • Org.nr: 559295-3847
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerAlingsås
Om företaget
Fastighets AB Traversen 4 är ett svenskt aktiebolag med säte i Alingsås. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 380 000 kr räkenskapsåret 2025 (380 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fastighets AB Traversen 4 380 000 kr och redovisade ett resultat på 158 776 kr. Rörelsemarginalen var 60,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,7 procent). Soliditeten var 50,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 506,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 60,9 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 52,6 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 50,3 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 506,6 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 363,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 20,7 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,0 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 199 av 6 207 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 19 av 30 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Alingsås.
- Plats 736 av 1 152 aktiebolag med säte i Alingsås.
- Plats 33 151 av 54 132 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 201 005 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 66,9 procent | 64,5 procent | 60,9 procent |
| Vinstmarginal | 55,0 procent | 52,6 procent | 52,6 procent |
| Soliditet | 30,1 procent | 42,1 procent | 50,3 procent |
| Kassalikviditet | 162,6 procent | 182,3 procent | 506,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 36,9 procent | 26,1 procent | 20,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 0,0 procent | 0,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 54244115 Alingsås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 379 791 kr | 379 791 kr | 379 786 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 15 672 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 71 741 kr | 65 149 kr | 78 687 kr |
| Avskrivningar | 69 664 kr | 69 664 kr | 69 663 kr |
| Rörelseresultat | 254 058 kr | 244 978 kr | 231 436 kr |
| Räntekostnader | 45 079 kr | 44 873 kr | 31 408 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 209 026 kr | 200 246 kr | 200 028 kr |
| Skatt | 43 049 kr | 41 224 kr | 41 252 kr |
| Årets resultat | 165 977 kr | 159 022 kr | 158 776 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 1 313 792 kr | 1 244 128 kr | 1 174 465 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 313 792 kr | 1 244 128 kr | 1 174 465 kr |
| Omsättningstillgångar | 180 205 kr | 200 413 kr | 352 505 kr |
| Kortfristiga fordringar | 39 561 kr | 0 kr | 4 kr |
| Summa tillgångar | 1 493 997 kr | 1 444 541 kr | 1 526 970 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 449 585 kr | 608 607 kr | 767 383 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 258 608 kr | 424 585 kr | 583 607 kr |
| Årets resultat | 165 977 kr | 159 022 kr | 158 776 kr |
| Kortfristiga skulder | 110 848 kr | 109 934 kr | 69 587 kr |
| Leverantörsskulder | 5 088 kr | 3 083 kr | 3 386 kr |
| Skatteskulder | 10 474 kr | 13 902 kr | 12 328 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 21 545 kr | 20 949 kr | 12 672 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 493 997 kr | 1 444 541 kr | 1 526 970 kr |
Företrädare
- Anders C (verkställande direktör)
- Mathias S
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fastighets AB Traversen 4 för organisationsnummer?
Fastighets AB Traversen 4 har organisationsnummer 559295-3847 (5592953847).
Var ligger Fastighets AB Traversen 4?
Fastighets AB Traversen 4 har sin registrerade adress Box 542, 44115 Alingsås.
Vilken bransch är Fastighets AB Traversen 4 verksamt i?
Fastighets AB Traversen 4 är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fastighets AB Traversen 4?
Fastighets AB Traversen 4 hade en nettoomsättning på 380 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Alingsås
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-01-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.