Dusty May Art & Ink. AB
Dusty May Art & Ink. AB har organisationsnummer 556956-4734 (5569564734)
Aktiebolag • Org.nr: 556956-4734
Om företaget
Dusty May Art & Ink. AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Huddinge. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som industridesign och modedesign enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 159 668 kr räkenskapsåret 2025 (153 270 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Dusty May Art & Ink. AB 159 668 kr och redovisade ett resultat på 25 984 kr. Rörelsemarginalen var 18,2 procent, över branschens median (median 9,5 procent). Soliditeten var 82,3 procent, över branschens median (median 62,6 procent). Kassalikviditeten var 981,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 275,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,2 procent | 9,5 procent | -2,4 procent till 29,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 18,4 procent | 9,8 procent | -2,4 procent till 30,3 procent | över branschens median |
| Soliditet | 82,3 procent | 62,6 procent | 35,8 procent till 84,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 981,5 procent | 275,4 procent | 126,1 procent till 622,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 25,3 procent | 3,4 procent | -20,1 procent till 35,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 4,2 procent | -4,4 procent | -38,1 procent till 21,4 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 160 000 kr | 853 000 kr | 307 000 kr till 1 429 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 60 000 kr | 461 000 kr | 118 000 kr till 749 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 707 av 1 258 aktiebolag inom industridesign och modedesign.
- Plats 253 av 412 aktiebolag inom industridesign och modedesign med säte i Stockholm.
- Plats 43 885 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 78 209 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 235 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,7 procent | -6,7 procent | - | 32,2 procent | 18,2 procent |
| Vinstmarginal | 17,7 procent | -6,7 procent | - | 33,9 procent | 18,4 procent |
| Soliditet | 58,2 procent | 39,7 procent | 32,6 procent | 75,5 procent | 82,3 procent |
| Kassalikviditet | 499,2 procent | 1050,1 procent | 1409,0 procent | 439,4 procent | 981,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 37,2 procent | -21,2 procent | -90,5 procent | 50,9 procent | 25,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -48,6 procent | -87,4 procent | - | 4,2 procent |
| Omsättning per anställd | 555 000 kr | 285 000 kr | 36 000 kr | 153 000 kr | 160 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 261 000 kr | 136 000 kr | 19 000 kr | 39 000 kr | 60 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Arrendatorsvägen 15c/o KontorsKliniken AB
14162 Huddinge
Bolag på samma adress
9 andra bolag har Arrendatorsvägen 15 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva tatueringsverksamhet, design av klädesartiklar samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 74110Industridesign och modedesignHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 555 117 kr | 285 192 kr | 35 914 kr | 153 270 kr | 159 668 kr |
| Övriga externa kostnader | 179 451 kr | 159 938 kr | 61 326 kr | 53 032 kr | 65 697 kr |
| Personalkostnader | 261 053 kr | 136 063 kr | 18 886 kr | 38 630 kr | 60 081 kr |
| Rörelseresultat | 98 013 kr | -19 220 kr | -47 783 kr | 49 413 kr | 29 132 kr |
| Ränteintäkter | - | 258 kr | 2 385 kr | 2 522 kr | 235 kr |
| Räntekostnader | 4 kr | 123 kr | -119 kr | 0 kr | 50 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 98 009 kr | -19 085 kr | -45 279 kr | 51 935 kr | 29 317 kr |
| Skatt | 20 190 kr | 0 kr | - | - | 3 333 kr |
| Årets resultat | 77 819 kr | -19 085 kr | -45 279 kr | 51 935 kr | 25 984 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 358 978 kr | 226 591 kr | 153 290 kr | 135 123 kr | 124 757 kr |
| Kortfristiga fordringar | 31 866 kr | 54 359 kr | 37 834 kr | 14 972 kr | 4 527 kr |
| Kassa och bank | 327 112 kr | 172 232 kr | 115 456 kr | 120 151 kr | 120 230 kr |
| Summa tillgångar | 358 978 kr | 226 591 kr | 153 290 kr | 135 123 kr | 124 757 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 209 103 kr | 90 018 kr | 50 040 kr | 101 975 kr | 102 659 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 81 284 kr | 59 103 kr | 45 319 kr | 40 kr | 26 675 kr |
| Årets resultat | 77 819 kr | -19 085 kr | -45 279 kr | 51 935 kr | 25 984 kr |
| Kortfristiga skulder | 71 908 kr | 21 578 kr | 10 879 kr | 30 753 kr | 12 711 kr |
| Leverantörsskulder | 17 669 kr | 2 884 kr | 2 170 kr | 7 430 kr | 7 964 kr |
| Skatteskulder | 30 779 kr | 18 694 kr | 3 421 kr | 6 847 kr | 3 697 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 23 460 kr | 0 kr | 5 288 kr | 11 476 kr | 1 050 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 358 978 kr | 226 591 kr | 153 290 kr | 135 123 kr | 124 757 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver tatueringsverksamhet, design av klädesartiklar samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Bonnie-Lee K
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Dusty May Art & Ink. AB för organisationsnummer?
Dusty May Art & Ink. AB har organisationsnummer 556956-4734 (5569564734).
Var ligger Dusty May Art & Ink. AB?
Dusty May Art & Ink. AB har sin registrerade adress Arrendatorsvägen 15, 14162 Huddinge.
Vilken bransch är Dusty May Art & Ink. AB verksamt i?
Dusty May Art & Ink. AB är registrerat i branschen industridesign och modedesign enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Dusty May Art & Ink. AB?
Dusty May Art & Ink. AB hade en nettoomsättning på 159 668 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Dusty May Art & Ink. AB?
Dusty May Art & Ink. AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-12-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.