
Storstadens Plåtslageri AB
Storstadens Plåtslageri AB har organisationsnummer 559210-3476 (5592103476)
Aktiebolag • Org.nr: 559210-3476
Om företaget
Storstadens Plåtslageri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Huddinge. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som takarbeten av plåt enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43411). På Google Maps är verksamheten listad som husbyggare. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen ökade 67 procent till 8 539 154 kr räkenskapsåret 2024 (5 099 788 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga ökande nytecknade avtal med företag och föreningar
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Storstadens Plåtslageri AB 8 539 154 kr och redovisade ett resultat på 686 799 kr. Rörelsemarginalen var 10,3 procent, över branschens median (median 5,7 procent). Soliditeten var 43,2 procent, under branschens median (median 49,1 procent). Kassalikviditeten var 159,1 procent, under branschens median (median 224,4 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,3 procent | 5,7 procent | -0,6 procent till 14,5 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 10,3 procent | 5,7 procent | -0,8 procent till 14,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 43,2 procent | 49,1 procent | 28,6 procent till 71,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 159,1 procent | 224,4 procent | 127,9 procent till 423,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 39,4 procent | 16,3 procent | 0,2 procent till 41,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 67,4 procent | -0,4 procent | -21,3 procent till 24,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 220 000 kr | 1 397 000 kr | 979 000 kr till 1 925 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 405 000 kr | 571 000 kr | 430 000 kr till 693 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,2 procent | 9,8 procent | 5,6 procent | 7,7 procent | 10,3 procent |
| Vinstmarginal | 7,9 procent | 9,5 procent | 5,5 procent | 7,4 procent | 10,3 procent |
| Soliditet | 44,9 procent | 38,7 procent | 43,0 procent | 43,3 procent | 43,2 procent |
| Kassalikviditet | 85,9 procent | 89,4 procent | 117,6 procent | 135,3 procent | 159,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 47,2 procent | 52,6 procent | 37,8 procent | 27,8 procent | 39,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 31,2 procent | 54,8 procent | -40,1 procent | 67,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 048 000 kr | 1 100 000 kr | 1 419 000 kr | 1 275 000 kr | 1 220 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 242 000 kr | 345 000 kr | 385 000 kr | 453 000 kr | 405 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Arrendatorsvägen 15c/o c/o KontorsKliniken AB
14162 Huddinge
Bolag på samma adress
9 andra bolag har Arrendatorsvägen 15 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget bedriver verksamhet med takrenoveringar, plåtslageri, byggnationer och alla förekommande arbeten inom takarbete.
Bransch
- 43411Takarbeten av plåtHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 193 562 kr | 5 500 345 kr | 8 512 008 kr | 5 099 788 kr | 8 539 154 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 4 206 kr | 131 087 kr | 42 637 kr | 51 225 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 910 092 kr | 1 014 757 kr | 3 037 277 kr | 1 178 922 kr | 3 229 961 kr |
| Övriga externa kostnader | 861 161 kr | 944 890 kr | 1 072 335 kr | 903 395 kr | 1 465 924 kr |
| Personalkostnader | 966 236 kr | 1 725 292 kr | 2 309 606 kr | 1 811 087 kr | 2 835 262 kr |
| Avskrivningar | 97 098 kr | 185 528 kr | 263 860 kr | 179 120 kr | 178 917 kr |
| Rörelseresultat | 343 581 kr | 541 532 kr | 473 779 kr | 393 000 kr | 880 315 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 335 kr | 2 499 kr | 8 062 kr |
| Räntekostnader | 13 458 kr | 17 741 kr | 8 686 kr | 16 048 kr | 10 849 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 330 123 kr | 523 791 kr | 465 428 kr | 379 451 kr | 877 528 kr |
| Skatt | 72 312 kr | 112 234 kr | 102 785 kr | 86 351 kr | 190 729 kr |
| Årets resultat | 257 811 kr | 411 557 kr | 362 643 kr | 293 100 kr | 686 799 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 647 502 kr | 913 486 kr | 734 624 kr | 568 448 kr | 389 531 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 647 502 kr | 913 486 kr | 734 624 kr | 568 448 kr | 389 531 kr |
| Omsättningstillgångar | 569 683 kr | 1 108 532 kr | 1 493 448 kr | 1 870 909 kr | 3 643 583 kr |
| Kortfristiga fordringar | 262 658 kr | 822 042 kr | 1 266 327 kr | 1 413 687 kr | 1 806 543 kr |
| Kassa och bank | 307 025 kr | 286 490 kr | 227 121 kr | 457 222 kr | 1 837 040 kr |
| Summa tillgångar | 1 217 185 kr | 2 022 018 kr | 2 228 072 kr | 2 439 357 kr | 4 033 114 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 546 124 kr | 782 681 kr | 958 324 kr | 1 056 174 kr | 1 742 973 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 238 313 kr | 321 124 kr | 545 681 kr | 713 074 kr | 1 006 174 kr |
| Årets resultat | 257 811 kr | 411 557 kr | 362 643 kr | 293 100 kr | 686 799 kr |
| Kortfristiga skulder | 663 233 kr | 1 239 337 kr | 1 269 748 kr | 1 383 183 kr | 2 290 141 kr |
| Leverantörsskulder | 145 883 kr | 327 110 kr | 235 715 kr | 311 957 kr | 814 009 kr |
| Skatteskulder | 152 790 kr | 121 174 kr | 115 910 kr | 0 kr | 81 264 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 308 326 kr | 689 451 kr | 826 004 kr | 682 787 kr | 915 943 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 217 185 kr | 2 022 018 kr | 2 228 072 kr | 2 439 357 kr | 4 033 114 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom takläggning. Företaget har sitt säte i Huddinge.
Företrädare
- Pontus S
Undertecknad i Huddinge den dag som framgår av min elektroniska underskrift.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Storstadens Plåtslageri AB för organisationsnummer?
Storstadens Plåtslageri AB har organisationsnummer 559210-3476 (5592103476).
Var ligger Storstadens Plåtslageri AB?
Storstadens Plåtslageri AB har sin registrerade adress Arrendatorsvägen 15, 14162 Huddinge.
Vilken bransch är Storstadens Plåtslageri AB verksamt i?
Storstadens Plåtslageri AB är registrerat i branschen takarbeten av plåt enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Storstadens Plåtslageri AB?
Storstadens Plåtslageri AB hade en nettoomsättning på 8 539 154 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Storstadens Plåtslageri AB?
Storstadens Plåtslageri AB hade i genomsnitt 7 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Föreslår Storstadens Plåtslageri AB någon utdelning?
Styrelsen i Storstadens Plåtslageri AB föreslog en utdelning på 500 000 kr för räkenskapsåret 2024.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Huddinge
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-06-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.