Byggare Behm AB
Byggare Behm AB har organisationsnummer 556961-0677 (5569610677)
Aktiebolag • Org.nr: 556961-0677
Om företaget
Byggare Behm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Onsala. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 436 procent till 6 710 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 252 000 kr föregående år).
Bolaget har under året ökat sin omsättning i takt med fler och större jobb, bolaget har även ökat sin
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Byggare Behm AB 6 710 000 kr och redovisade ett resultat på 736 812 kr. Rörelsemarginalen var 16,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 23,1 procent, under branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 145,6 procent, under branschens median (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,7 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 16,0 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 23,1 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 145,6 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 82,5 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 435,9 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 3 355 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 557 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 241 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 14 av 98 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Kungsbacka.
- Plats 241 av 3 465 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
- Plats 895 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 28 367 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -26,2 procent | 10,7 procent | 1,5 procent | -7,8 procent | 16,7 procent |
| Vinstmarginal | -27,6 procent | 10,4 procent | 1,4 procent | -7,7 procent | 16,0 procent |
| Soliditet | 18,8 procent | 26,5 procent | 15,5 procent | 32,9 procent | 23,1 procent |
| Kassalikviditet | 91,4 procent | 153,1 procent | 73,3 procent | 201,1 procent | 145,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -183,0 procent | 61,6 procent | 13,1 procent | -62,3 procent | 82,5 procent |
| Omsättningstillväxt | -85,4 procent | 132,0 procent | 83,9 procent | -47,8 procent | 435,9 procent |
| Omsättning per anställd | 562 000 kr | 1 304 000 kr | 2 398 000 kr | 1 252 000 kr | 3 355 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 150 000 kr | 553 000 kr | 568 000 kr | 450 000 kr | 557 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lyskulle 843994 Onsala
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är byggnationer, maskintjänster inom entreprenad, övrig fastighetsskötsel, handel och konsultverksamhet med prefabricerade hus, handel med byggmaterial och trävaror samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 878 128 kr | 3 836 716 kr | 562 429 kr | 1 304 238 kr | 2 398 062 kr | 1 251 874 kr | 6 710 475 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 5 864 kr | 12 097 kr | 12 136 kr | 236 874 kr | 2 326 kr | 18 783 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 201 773 kr | 2 664 597 kr | 345 577 kr | 585 995 kr | 1 180 828 kr | 880 448 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 401 678 kr | 365 641 kr | 220 318 kr | 197 146 kr | 344 303 kr | 290 545 kr | 624 019 kr |
| Personalkostnader | 514 663 kr | 459 936 kr | 149 756 kr | 552 720 kr | 567 779 kr | 450 326 kr | 1 114 723 kr |
| Avskrivningar | 148 842 kr | 153 736 kr | 6 029 kr | 3 481 kr | 23 428 kr | 57 094 kr | 100 366 kr |
| Rörelseresultat | -267 590 kr | 89 529 kr | -147 115 kr | 139 687 kr | 35 868 kr | -97 491 kr | 1 122 445 kr |
| Ränteintäkter | - | 5 kr | 4 273 kr | 0 kr | 87 kr | 1 218 kr | 1 099 kr |
| Räntekostnader | 13 955 kr | 16 587 kr | 11 940 kr | 3 773 kr | 2 674 kr | 1 118 kr | 52 658 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -281 545 kr | 72 947 kr | -154 782 kr | 135 914 kr | 33 281 kr | -97 391 kr | 1 070 886 kr |
| Bokslutsdispositioner | 79 395 kr | 0 kr | - | - | - | - | -186 107 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - | - | 147 967 kr |
| Årets resultat | -202 150 kr | 72 947 kr | -154 782 kr | 135 914 kr | 33 281 kr | -97 391 kr | 736 812 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 564 637 kr | 340 498 kr | 194 605 kr | 27 665 kr | 222 658 kr | 241 424 kr | 1 205 012 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 564 637 kr | 340 498 kr | 194 605 kr | 27 665 kr | 222 658 kr | 241 424 kr | 1 205 012 kr |
| Omsättningstillgångar | 656 903 kr | 798 451 kr | 255 513 kr | 804 338 kr | 1 415 486 kr | 233 208 kr | 2 658 910 kr |
| Varulager | 453 484 kr | 0 kr | - | 31 693 kr | 553 205 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga fordringar | 196 957 kr | 737 241 kr | 224 703 kr | 477 269 kr | 554 153 kr | 233 207 kr | 1 771 248 kr |
| Kassa och bank | 6 462 kr | 61 210 kr | 30 810 kr | 295 376 kr | 308 128 kr | 1 kr | 887 662 kr |
| Summa tillgångar | 1 221 540 kr | 1 138 949 kr | 450 118 kr | 832 003 kr | 1 638 144 kr | 474 632 kr | 3 863 922 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 166 398 kr | 239 345 kr | 84 563 kr | 220 477 kr | 253 758 kr | 156 367 kr | 893 179 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 318 548 kr | 116 398 kr | 189 345 kr | 34 563 kr | 170 477 kr | 203 758 kr | 106 367 kr |
| Årets resultat | -202 150 kr | 72 947 kr | -154 782 kr | 135 914 kr | 33 281 kr | -97 391 kr | 736 812 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - | - | 186 107 kr |
| Kortfristiga skulder | 721 493 kr | 727 533 kr | 279 504 kr | 504 799 kr | 1 175 596 kr | 115 981 kr | 1 826 419 kr |
| Leverantörsskulder | 168 359 kr | 514 399 kr | 110 317 kr | 155 074 kr | 205 703 kr | 4 100 kr | 971 750 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | - | - | 83 779 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 215 024 kr | 213 134 kr | 169 187 kr | 114 677 kr | 98 182 kr | 34 842 kr | 627 946 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 221 540 kr | 1 138 949 kr | 450 118 kr | 832 003 kr | 1 638 144 kr | 474 632 kr | 3 863 922 kr |
Företrädare
- Christoffer B (styrelseledamot)
Undertecknad i Kungsbacka 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Byggare Behm AB för organisationsnummer?
Byggare Behm AB har organisationsnummer 556961-0677 (5569610677).
Var ligger Byggare Behm AB?
Byggare Behm AB har sin registrerade adress Lyskulle 8, 43994 Onsala.
Vilken bransch är Byggare Behm AB verksamt i?
Byggare Behm AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Byggare Behm AB?
Byggare Behm AB hade en nettoomsättning på 6 710 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Byggare Behm AB?
Byggare Behm AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Byggare Behm AB någon utdelning?
Styrelsen i Byggare Behm AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-02-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.