Myra Bygg AB
Myra Bygg AB har organisationsnummer 559320-5742 (5593205742)
Aktiebolag • Org.nr: 559320-5742
Om företaget
Myra Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kungsbacka. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 7 697 671 kr räkenskapsåret 2025 (7 392 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Myra Bygg AB 7 697 671 kr och redovisade ett resultat på 65 735 kr. Rörelsemarginalen var 1,0 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 11,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 112,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,0 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,0 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 11,3 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 112,7 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 31,7 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 4,1 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 7 698 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 654 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 097 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 12 av 98 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Kungsbacka.
- Plats 215 av 3 465 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
- Plats 787 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 25 141 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,3 procent | -0,4 procent | 0,4 procent | 1,0 procent |
| Vinstmarginal | 22,4 procent | -0,4 procent | 0,4 procent | 1,0 procent |
| Soliditet | 28,0 procent | 9,2 procent | 8,5 procent | 11,3 procent |
| Kassalikviditet | 138,9 procent | 110,1 procent | 109,3 procent | 112,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 68,6 procent | -39,5 procent | 19,5 procent | 31,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -29,9 procent | 4,1 procent |
| Omsättning per anställd | - | 10 542 000 kr | 7 392 000 kr | 7 698 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 549 000 kr | 695 000 kr | 654 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Myravägen 123c/o c/o Martin Eriksson
43498 Kungsbacka
Verksamhetsbeskrivning
Byggnation och renoveringar av hus. Total entreprenader inom byggnation. Förvaltning av fastigheter.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 616 526 kr | 10 542 311 kr | 7 392 073 kr | 7 697 671 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 2 020 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 9 067 kr | 488 771 kr | 193 353 kr | 373 568 kr |
| Personalkostnader | - | 548 874 kr | 694 584 kr | 653 914 kr |
| Rörelseresultat | 137 659 kr | -40 658 kr | 29 470 kr | 80 374 kr |
| Ränteintäkter | - | 865 kr | 1 902 kr | 343 kr |
| Räntekostnader | 37 kr | 5 246 kr | 3 711 kr | 1 224 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 137 622 kr | -45 039 kr | 27 661 kr | 79 493 kr |
| Skatt | 28 485 kr | 0 kr | - | 13 758 kr |
| Årets resultat | 109 137 kr | -45 039 kr | 27 661 kr | 65 735 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 567 949 kr | 1 241 251 kr | 1 663 109 kr | 1 835 595 kr |
| Kortfristiga fordringar | 499 803 kr | 1 182 728 kr | 1 492 872 kr | 1 467 664 kr |
| Kassa och bank | 68 146 kr | 58 523 kr | 170 237 kr | 367 931 kr |
| Summa tillgångar | 567 949 kr | 1 241 251 kr | 1 663 109 kr | 1 835 595 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 159 137 kr | 114 098 kr | 141 758 kr | 207 493 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 109 137 kr | 64 097 kr | 91 758 kr |
| Årets resultat | 109 137 kr | -45 039 kr | 27 661 kr | 65 735 kr |
| Kortfristiga skulder | 408 812 kr | 1 127 153 kr | 1 521 351 kr | 1 628 102 kr |
| Leverantörsskulder | 282 853 kr | 332 000 kr | 1 004 532 kr | 388 608 kr |
| Skatteskulder | - | - | 25 584 kr | 19 804 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 402 206 kr | 420 784 kr | 559 270 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 567 949 kr | 1 241 251 kr | 1 663 109 kr | 1 835 595 kr |
Företrädare
- Martin E
Undertecknad i Kungsbacka 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Myra Bygg AB för organisationsnummer?
Myra Bygg AB har organisationsnummer 559320-5742 (5593205742).
Var ligger Myra Bygg AB?
Myra Bygg AB har sin registrerade adress Myravägen 123, 43498 Kungsbacka.
Vilken bransch är Myra Bygg AB verksamt i?
Myra Bygg AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Myra Bygg AB?
Myra Bygg AB hade en nettoomsättning på 7 697 671 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Myra Bygg AB?
Myra Bygg AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-06-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.