SMI Redovisning AB
SMI Redovisning AB har organisationsnummer 556964-2324 (5569642324)
Aktiebolag • Org.nr: 556964-2324
Om företaget
SMI Redovisning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Köping. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). På Google Maps är verksamheten listad som redovisningsbyrå.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (341 201 kr föregående år).
Nettoomsättningen varierar med mer än 30% under det senaste räkenskapsåret 2024/2025 jämfört med tidigare räkenskapsår, då bolagets verksamhet inom redovisning lades ned 2024-04-01.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte SMI Redovisning AB 0 kr och redovisade ett resultat på 9 741 kr. Soliditeten var 99,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 123129,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,9 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 123129,1 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,9 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 568 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 12 av 12 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Köping.
- Plats 409 av 461 aktiebolag med säte i Köping.
- Plats 5 985 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 36,0 procent | - |
| Vinstmarginal | 51,3 procent | - |
| Soliditet | 98,9 procent | 99,9 procent |
| Kassalikviditet | 9312,4 procent | 123129,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 8,9 procent | 0,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -100,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sveavägen 22A73130 Köping
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva redovisningsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 341 201 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 52 194 kr | 13 453 kr |
| Personalkostnader | 166 175 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 122 832 kr | -13 453 kr |
| Ränteintäkter | 52 123 kr | 26 018 kr |
| Räntekostnader | - | 256 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 174 955 kr | 12 309 kr |
| Skatt | 39 510 kr | 2 568 kr |
| Årets resultat | 135 445 kr | 9 741 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 1 535 715 kr | 1 079 842 kr |
| Kortfristiga fordringar | 24 844 kr | 9 135 kr |
| Kassa och bank | 1 510 871 kr | 1 070 707 kr |
| Summa tillgångar | 1 535 715 kr | 1 079 842 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 519 224 kr | 1 078 965 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 333 779 kr | 1 019 224 kr |
| Årets resultat | 135 445 kr | 9 741 kr |
| Kortfristiga skulder | 16 491 kr | 877 kr |
| Leverantörsskulder | 6 120 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 10 371 kr | 877 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 1 535 715 kr | 1 079 842 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bildades år 2014 och ska bedriva redovisningsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Bolagets verksamhet inom redovisning lades ned 2024-04-01. Bolagets säte ska vara Köping.
Företrädare
- Mikael I (styrelseledamot)
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SMI Redovisning AB för organisationsnummer?
SMI Redovisning AB har organisationsnummer 556964-2324 (5569642324).
Var ligger SMI Redovisning AB?
SMI Redovisning AB har sin registrerade adress Sveavägen 22A, 73130 Köping.
Vilken bransch är SMI Redovisning AB verksamt i?
SMI Redovisning AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SMI Redovisning AB?
SMI Redovisning AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår SMI Redovisning AB någon utdelning?
Styrelsen i SMI Redovisning AB föreslog en utdelning på 225 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Köping
- Län
- Västmanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-03-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.