C-B Redovisning och Rådgivning AB
C-B Redovisning och Rådgivning AB har organisationsnummer 559378-0496 (5593780496)
Aktiebolag • Org.nr: 559378-0496
Om företaget
C-B Redovisning och Rådgivning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Köping. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 20 procent till 891 132 kr räkenskapsåret 2025 (1 120 782 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte C-B Redovisning och Rådgivning AB 891 132 kr och redovisade ett resultat på 335 681 kr. Rörelsemarginalen var 58,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,0 procent). Soliditeten var 71,1 procent, över branschens median (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 1102,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 58,8 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 62,0 procent | 16,8 procent | 4,3 procent till 35,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 71,1 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 1102,2 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 69,8 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -20,5 procent | 2,0 procent | -12,4 procent till 16,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 891 000 kr | 917 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 313 000 kr | 570 000 kr | 264 000 kr till 785 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 018 av 9 354 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 10 av 12 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Köping.
- Plats 228 av 461 aktiebolag med säte i Köping.
- Plats 3 366 av 7 008 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 154 310 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 35,5 procent | 35,6 procent | 58,8 procent |
| Vinstmarginal | - | 35,6 procent | 36,1 procent | 62,0 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 60,0 procent | 63,0 procent | 71,1 procent |
| Kassalikviditet | - | 247,8 procent | 269,3 procent | 1102,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -45,5 procent | 92,4 procent | 92,5 procent | 69,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 52,9 procent | -20,5 procent |
| Omsättning per anställd | - | 733 000 kr | 1 121 000 kr | 891 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 420 000 kr | 696 000 kr | 313 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gamla Norsavägen 373198 Köping
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom bokföring och redovisning samt rådgivning
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 997 kr | 732 798 kr | 1 120 782 kr | 891 132 kr |
| Övriga externa kostnader | 8 066 kr | 51 443 kr | 24 432 kr | 53 406 kr |
| Personalkostnader | - | 420 187 kr | 696 100 kr | 312 594 kr |
| Avskrivningar | 746 kr | 1 278 kr | 1 278 kr | 1 278 kr |
| Rörelseresultat | -7 815 kr | 259 890 kr | 398 972 kr | 523 854 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 014 kr | 5 087 kr | 1 347 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 1 874 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -7 815 kr | 260 904 kr | 404 059 kr | 552 327 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -133 898 kr |
| Skatt | - | 52 183 kr | 84 713 kr | 82 748 kr |
| Årets resultat | -7 815 kr | 208 721 kr | 319 346 kr | 335 681 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 4 366 kr | 3 088 kr | 1 810 kr | 532 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 366 kr | 3 088 kr | 1 810 kr | 532 kr |
| Omsättningstillgångar | 12 819 kr | 373 550 kr | 546 295 kr | 675 591 kr |
| Kortfristiga fordringar | 450 kr | 174 662 kr | 390 108 kr | 33 097 kr |
| Kassa och bank | 12 369 kr | 198 888 kr | 156 187 kr | 642 494 kr |
| Summa tillgångar | 17 185 kr | 376 638 kr | 548 105 kr | 676 123 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 17 185 kr | 225 906 kr | 345 252 kr | 480 933 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -7 815 kr | 906 kr | 120 252 kr |
| Årets resultat | -7 815 kr | 208 721 kr | 319 346 kr | 335 681 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 133 898 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 150 732 kr | 202 853 kr | 61 292 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 440 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | 52 183 kr | 87 803 kr | 61 292 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 98 549 kr | 114 610 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 17 185 kr | 376 638 kr | 548 105 kr | 676 123 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Köping registrerades år 2022.
Företrädare
- Yasser M (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har C-B Redovisning och Rådgivning AB för organisationsnummer?
C-B Redovisning och Rådgivning AB har organisationsnummer 559378-0496 (5593780496).
Var ligger C-B Redovisning och Rådgivning AB?
C-B Redovisning och Rådgivning AB har sin registrerade adress Gamla Norsavägen 3, 73198 Köping.
Vilken bransch är C-B Redovisning och Rådgivning AB verksamt i?
C-B Redovisning och Rådgivning AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter C-B Redovisning och Rådgivning AB?
C-B Redovisning och Rådgivning AB hade en nettoomsättning på 891 132 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har C-B Redovisning och Rådgivning AB?
C-B Redovisning och Rådgivning AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår C-B Redovisning och Rådgivning AB någon utdelning?
Styrelsen i C-B Redovisning och Rådgivning AB föreslog en utdelning på 150 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Köping
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-04-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.