A&L Kommunikation AB
A&L Kommunikation AB har organisationsnummer 556966-0441 (5569660441)
Aktiebolag • Org.nr: 556966-0441
Om företaget
A&L Kommunikation AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som pr och kommunikation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73300). Sidoverksamheter inkluderar reklambyråverksamhet och sport- och fritidsutbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 15 procent till 1 525 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 328 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte A&L Kommunikation AB 1 525 000 kr och redovisade ett resultat på 281 612 kr. Rörelsemarginalen var 24,7 procent, över branschens median (median 14,3 procent). Soliditeten var 44,2 procent, under branschens median (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 384,4 procent, över branschens median (median 313,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,7 procent | 14,3 procent | 0,4 procent till 32,6 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 24,7 procent | 15,8 procent | 1,1 procent till 35,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 44,2 procent | 63,8 procent | 42,4 procent till 84,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 384,4 procent | 313,1 procent | 171,3 procent till 649,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 50,5 procent | 13,7 procent | -5,0 procent till 50,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 14,8 procent | -5,7 procent | -41,1 procent till 19,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 525 000 kr | 866 000 kr | 343 000 kr till 1 412 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 933 000 kr | 521 000 kr | 153 000 kr till 806 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 348 av 1 780 aktiebolag inom pr och kommunikation.
- Plats 189 av 791 aktiebolag inom pr och kommunikation med säte i Stockholm.
- Plats 20 036 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 35 616 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 108 789 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,7 procent | 7,7 procent | 9,7 procent | 10,8 procent | 24,7 procent |
| Vinstmarginal | 7,7 procent | 7,7 procent | 9,7 procent | 10,8 procent | 24,7 procent |
| Soliditet | 42,7 procent | 46,4 procent | 48,5 procent | 40,4 procent | 44,2 procent |
| Kassalikviditet | 588,0 procent | 509,0 procent | 426,9 procent | 370,2 procent | 384,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 12,8 procent | 15,4 procent | 27,7 procent | 13,1 procent | 50,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 121,8 procent | -3,8 procent | 19,1 procent | 12,1 procent | 14,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 035 000 kr | 995 000 kr | 1 185 000 kr | 1 328 000 kr | 1 525 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 814 000 kr | 757 000 kr | 879 000 kr | 921 000 kr | 933 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Framnäsbacken 10c/o Anna Carlson
17166 Solna
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Framnäsbacken 10 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall erbjuda konsulttjänster inom marknadsföring och PR samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolaget erbjuder även Yoga-undervisning.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 595 786 kr | 466 486 kr | 1 034 839 kr | 994 998 kr | 1 185 465 kr | 1 327 941 kr | 1 524 729 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 122 879 kr | 2 419 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 223 418 kr | 120 356 kr | 143 776 kr | 161 091 kr | 191 410 kr | 243 792 kr | 202 339 kr |
| Personalkostnader | 874 778 kr | 370 849 kr | 813 503 kr | 756 928 kr | 878 970 kr | 920 998 kr | 932 910 kr |
| Rörelseresultat | 472 960 kr | 98 160 kr | 79 979 kr | 76 979 kr | 115 085 kr | 143 851 kr | 376 469 kr |
| Ränteintäkter | 23 kr | 29 kr | 0 kr | 5 kr | 41 kr | 33 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 489 kr | 6 kr | 156 kr | 145 kr | 15 kr | 0 kr | 327 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 472 494 kr | 98 183 kr | 79 823 kr | 76 839 kr | 115 111 kr | 143 884 kr | 376 142 kr |
| Bokslutsdispositioner | -108 717 kr | -4 697 kr | -2 758 kr | 34 372 kr | 83 000 kr | -49 153 kr | -11 047 kr |
| Skatt | 84 619 kr | 22 392 kr | 18 354 kr | 27 820 kr | 47 991 kr | 35 730 kr | 83 483 kr |
| Årets resultat | 279 158 kr | 71 094 kr | 58 711 kr | 83 391 kr | 150 120 kr | 59 001 kr | 281 612 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 1 123 314 kr | 989 580 kr | 1 073 758 kr | 1 169 993 kr | 1 119 518 kr | 1 117 203 kr | 1 261 234 kr |
| Kortfristiga fordringar | 240 460 kr | 144 894 kr | 149 050 kr | 145 625 kr | 304 320 kr | 361 206 kr | 157 250 kr |
| Kassa och bank | 882 854 kr | 844 686 kr | 924 708 kr | 1 024 368 kr | 815 198 kr | 755 997 kr | 1 103 984 kr |
| Summa tillgångar | 1 123 314 kr | 989 580 kr | 1 073 758 kr | 1 169 993 kr | 1 119 518 kr | 1 117 203 kr | 1 261 234 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 329 158 kr | 400 252 kr | 458 963 kr | 542 354 kr | 542 474 kr | 451 475 kr | 558 087 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 279 158 kr | 350 252 kr | 408 963 kr | 342 354 kr | 342 474 kr | 226 475 kr |
| Årets resultat | 279 158 kr | 71 094 kr | 58 711 kr | 83 391 kr | 150 120 kr | 59 001 kr | 281 612 kr |
| Obeskattade reserver | 424 717 kr | 429 414 kr | 432 172 kr | 397 800 kr | 314 800 kr | 363 953 kr | 375 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 369 439 kr | 159 914 kr | 182 623 kr | 229 839 kr | 262 244 kr | 301 775 kr | 328 147 kr |
| Leverantörsskulder | 19 240 kr | 11 329 kr | 8 532 kr | 20 756 kr | 7 890 kr | 24 726 kr | 16 439 kr |
| Skatteskulder | - | 29 702 kr | 0 kr | 1 110 kr | 21 162 kr | 8 412 kr | 34 521 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 232 991 kr | 55 522 kr | 87 295 kr | 126 913 kr | 136 378 kr | 164 978 kr | 171 409 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 123 314 kr | 989 580 kr | 1 073 758 kr | 1 169 993 kr | 1 119 518 kr | 1 117 203 kr | 1 261 234 kr |
Företrädare
- Lisa Ö
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har A&L Kommunikation AB för organisationsnummer?
A&L Kommunikation AB har organisationsnummer 556966-0441 (5569660441).
Var ligger A&L Kommunikation AB?
A&L Kommunikation AB har sin registrerade adress Framnäsbacken 10, 17166 Solna.
Vilken bransch är A&L Kommunikation AB verksamt i?
A&L Kommunikation AB är registrerat i branschen pr och kommunikation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter A&L Kommunikation AB?
A&L Kommunikation AB hade en nettoomsättning på 1 525 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har A&L Kommunikation AB?
A&L Kommunikation AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår A&L Kommunikation AB någon utdelning?
Styrelsen i A&L Kommunikation AB föreslog en utdelning på 150 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-03-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.