Persmaren AB
Persmaren AB har organisationsnummer 559271-2375 (5592712375)
Aktiebolag • Org.nr: 559271-2375
Om företaget
Persmaren AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som pr och kommunikation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73300). Sidoverksamheter inkluderar handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning och direktreklamverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 43 procent till 1 537 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 720 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Persmaren AB 1 537 000 kr och redovisade ett resultat på 226 392 kr. Rörelsemarginalen var 19,1 procent, över branschens median (median 14,3 procent). Soliditeten var 85,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 592,5 procent, över branschens median (median 313,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,1 procent | 14,3 procent | 0,4 procent till 32,6 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 19,7 procent | 15,8 procent | 1,1 procent till 35,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 85,8 procent | 63,8 procent | 42,4 procent till 84,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 592,5 procent | 313,1 procent | 171,3 procent till 649,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 13,3 procent | 13,7 procent | -5,0 procent till 50,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -43,5 procent | -5,7 procent | -41,1 procent till 19,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 537 000 kr | 866 000 kr | 343 000 kr till 1 412 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 332 000 kr | 521 000 kr | 153 000 kr till 806 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 344 av 1 780 aktiebolag inom pr och kommunikation.
- Plats 186 av 791 aktiebolag inom pr och kommunikation med säte i Stockholm.
- Plats 19 902 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 35 376 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 108 095 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 71,9 procent | 1,9 procent | 48,8 procent | 20,1 procent | 19,1 procent |
| Vinstmarginal | 71,8 procent | 1,8 procent | 48,7 procent | 20,6 procent | 19,7 procent |
| Soliditet | 63,8 procent | 70,5 procent | 89,3 procent | 81,5 procent | 85,8 procent |
| Kassalikviditet | 276,0 procent | 332,2 procent | 819,3 procent | 528,6 procent | 592,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 97,9 procent | 2,1 procent | 68,7 procent | 26,2 procent | 13,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -5,1 procent | 65,5 procent | -15,8 procent | -43,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 029 000 kr | 977 000 kr | 1 616 000 kr | 2 720 000 kr | 1 537 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 140 000 kr | 494 000 kr | 470 000 kr | 913 000 kr | 332 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Styrmansgatan 19c/o c/o Alexia Kafkaletos
11454 Stockholm
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Styrmansgatan 19 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom media, kommunikation, försäljning av reklam, marknadsföring, event och konsulttjänster inom nämnda verksamhetsområden, bloggverksamhet, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 057 058 kr | 1 953 153 kr | 3 231 678 kr | 2 720 013 kr | 1 536 583 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 23 306 kr | 31 118 kr | 97 477 kr |
| Övriga externa kostnader | 275 232 kr | 694 143 kr | 648 948 kr | 776 263 kr | 442 277 kr |
| Personalkostnader | 279 882 kr | 987 471 kr | 939 036 kr | 912 700 kr | 331 605 kr |
| Avskrivningar | - | 4 770 kr | 6 869 kr | 3 656 kr | 63 812 kr |
| Rörelseresultat | 1 478 998 kr | 36 896 kr | 1 578 738 kr | 545 796 kr | 293 468 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 1 057 kr | 17 578 kr | 15 003 kr |
| Räntekostnader | 1 773 kr | 643 kr | 6 039 kr | 2 083 kr | 5 831 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 477 225 kr | 36 253 kr | 1 573 756 kr | 561 291 kr | 302 640 kr |
| Skatt | 317 201 kr | 14 226 kr | 339 500 kr | 118 554 kr | 76 248 kr |
| Årets resultat | 1 160 024 kr | 22 027 kr | 1 234 256 kr | 442 737 kr | 226 392 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 29 576 kr | 22 707 kr | 46 459 kr | 309 940 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 29 576 kr | 22 707 kr | 46 459 kr | 309 940 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 858 510 kr | 1 469 936 kr | 1 987 726 kr | 2 025 046 kr | 1 672 068 kr |
| Varulager | - | - | 228 430 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga fordringar | 1 791 608 kr | 909 937 kr | 318 982 kr | 1 274 463 kr | 452 164 kr |
| Kassa och bank | 66 902 kr | 559 999 kr | 1 440 314 kr | 750 583 kr | 1 219 904 kr |
| Summa tillgångar | 1 858 510 kr | 1 499 512 kr | 2 010 433 kr | 2 071 505 kr | 1 982 008 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 185 024 kr | 1 057 051 kr | 1 795 695 kr | 1 688 432 kr | 1 699 824 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 1 010 024 kr | 536 439 kr | 1 220 695 kr | 1 448 432 kr |
| Årets resultat | 1 160 024 kr | 22 027 kr | 1 234 256 kr | 442 737 kr | 226 392 kr |
| Kortfristiga skulder | 673 486 kr | 442 461 kr | 214 738 kr | 383 073 kr | 282 184 kr |
| Leverantörsskulder | 23 999 kr | 0 kr | - | 5 235 kr | 19 252 kr |
| Skatteskulder | 290 237 kr | 274 011 kr | 34 195 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 359 250 kr | 123 564 kr | 172 543 kr | 367 838 kr | 249 933 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 858 510 kr | 1 499 512 kr | 2 010 433 kr | 2 071 505 kr | 1 982 008 kr |
Företrädare
- Alexia K
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Persmaren AB för organisationsnummer?
Persmaren AB har organisationsnummer 559271-2375 (5592712375).
Var ligger Persmaren AB?
Persmaren AB har sin registrerade adress Styrmansgatan 19, 11454 Stockholm.
Vilken bransch är Persmaren AB verksamt i?
Persmaren AB är registrerat i branschen pr och kommunikation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Persmaren AB?
Persmaren AB hade en nettoomsättning på 1 537 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Persmaren AB?
Persmaren AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Persmaren AB någon utdelning?
Styrelsen i Persmaren AB föreslog en utdelning på 320 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-09-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.