Flexzo AB
Flexzo AB har organisationsnummer 556977-4333 (5569774333)
Aktiebolag • Org.nr: 556977-4333
Om företaget
Flexzo AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som diverse övrig tillverkning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 32990).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 47 procent till 179 506 kr räkenskapsåret 2025 (122 257 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med 48% då verksamheten i bolaget har ökat.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Flexzo AB 179 506 kr och redovisade ett resultat på -17 265 kr. Rörelsemarginalen var -9,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,1 procent). Soliditeten var 58,8 procent, över branschens median (median 54,9 procent). Kassalikviditeten var 242,5 procent, över branschens median (median 224,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -9,2 procent | 6,1 procent | -1,0 procent till 18,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -9,6 procent | 5,1 procent | -2,7 procent till 16,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 58,8 procent | 54,9 procent | 23,6 procent till 79,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 242,5 procent | 224,1 procent | 109,7 procent till 477,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -37,6 procent | 6,7 procent | -15,1 procent till 33,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 46,8 procent | 1,8 procent | -20,6 procent till 22,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 180 000 kr | 1 217 000 kr | 649 000 kr till 1 847 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 175 av 267 aktiebolag inom diverse övrig tillverkning.
- Plats 6 av 9 aktiebolag inom diverse övrig tillverkning med säte i Malmö.
- Plats 7 629 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 27 183 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 231 694 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,9 procent | 1,4 procent | -1,9 procent | -57,8 procent | -9,2 procent |
| Vinstmarginal | 2,9 procent | 1,4 procent | -1,8 procent | -57,6 procent | -9,6 procent |
| Soliditet | 68,4 procent | 71,4 procent | 70,4 procent | 69,9 procent | 58,8 procent |
| Kassalikviditet | 316,7 procent | 349,3 procent | 337,6 procent | 332,3 procent | 242,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 11,8 procent | 11,6 procent | -7,5 procent | -111,4 procent | -37,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 15,9 procent | 128,7 procent | -54,0 procent | -77,8 procent | 46,8 procent |
| Omsättning per anställd | 523 000 kr | 1 196 000 kr | 550 000 kr | 122 000 kr | 180 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 2 000 kr | 118 000 kr | 0 kr | 0 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gullbergagatan 4621230 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget monterar och installera spänndukar för undertak och väggar samt akustik och belysnings lösningar därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 32990Diverse övrig tillverkningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 385 756 kr | 451 418 kr | 523 114 kr | 1 196 435 kr | 550 244 kr | 122 257 kr | 179 506 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 53 432 kr | 176 005 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 365 625 kr | 161 598 kr | 194 967 kr | 247 269 kr | 205 226 kr | 127 467 kr | 159 989 kr |
| Personalkostnader | 38 669 kr | 200 kr | 2 350 kr | 118 265 kr | 286 kr | 0 kr | - |
| Avskrivningar | 19 000 kr | 19 000 kr | 10 640 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | -299 372 kr | 49 233 kr | 15 306 kr | 16 845 kr | -10 463 kr | -70 674 kr | -16 432 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 89 kr | 437 kr | 890 kr | 511 kr |
| Räntekostnader | 706 kr | 246 kr | 328 kr | 335 kr | 51 kr | 593 kr | 1 344 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -300 078 kr | 48 987 kr | 14 978 kr | 16 599 kr | -10 077 kr | -70 377 kr | -17 265 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | -300 078 kr | 48 987 kr | 14 978 kr | 16 599 kr | -10 077 kr | -70 377 kr | -17 265 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 29 640 kr | 10 640 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 29 640 kr | 10 640 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 483 452 kr | 279 570 kr | 185 627 kr | 201 221 kr | 189 743 kr | 90 360 kr | 78 108 kr |
| Kortfristiga fordringar | 463 353 kr | 206 055 kr | 146 731 kr | 137 949 kr | 72 667 kr | 65 305 kr | 49 046 kr |
| Kassa och bank | 20 099 kr | 73 515 kr | 38 896 kr | 63 272 kr | 117 076 kr | 25 055 kr | 29 062 kr |
| Summa tillgångar | 513 092 kr | 290 210 kr | 185 627 kr | 201 221 kr | 189 743 kr | 90 360 kr | 78 108 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 133 059 kr | 182 046 kr | 127 023 kr | 143 622 kr | 133 545 kr | 63 168 kr | 45 904 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 383 137 kr | 83 059 kr | 62 045 kr | 77 023 kr | 93 622 kr | 83 545 kr | 13 169 kr |
| Årets resultat | -300 078 kr | 48 987 kr | 14 978 kr | 16 599 kr | -10 077 kr | -70 377 kr | -17 265 kr |
| Kortfristiga skulder | 380 033 kr | 108 164 kr | 58 604 kr | 57 599 kr | 56 198 kr | 27 192 kr | 32 204 kr |
| Leverantörsskulder | 58 470 kr | 14 793 kr | 29 211 kr | 4 375 kr | 37 433 kr | 1 750 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 305 563 kr | 65 153 kr | 8 140 kr | 20 123 kr | 4 765 kr | 17 442 kr | 24 204 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 513 092 kr | 290 210 kr | 185 627 kr | 201 221 kr | 189 743 kr | 90 360 kr | 78 108 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom montering och installation av spänndukar för undertak och väggar samt akustik och belysningslösningar. Företaget har sitt säte i Malmö.
Företrädare
- Matthias K
Undertecknad i Malmö 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Flexzo AB för organisationsnummer?
Flexzo AB har organisationsnummer 556977-4333 (5569774333).
Var ligger Flexzo AB?
Flexzo AB har sin registrerade adress Gullbergagatan 46, 21230 Malmö.
Vilken bransch är Flexzo AB verksamt i?
Flexzo AB är registrerat i branschen diverse övrig tillverkning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Flexzo AB?
Flexzo AB hade en nettoomsättning på 179 506 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Flexzo AB?
Flexzo AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-07-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.