Jagd Holding AB
Jagd Holding AB har organisationsnummer 559064-5866 (5590645866)
Aktiebolag • Org.nr: 559064-5866
Om företaget
Jagd Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som diverse övrig tillverkning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 32990). Sidoverksamheter inkluderar förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare och konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 684 procent till 1 862 305 kr räkenskapsåret 2025 (237 556 kr föregående år).
Omsättningen ökade med mer än 30 % med anlening av nya uppdrag.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Jagd Holding AB 1 862 305 kr och redovisade ett resultat på 1 599 450 kr. Rörelsemarginalen var 82,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,1 procent). Soliditeten var 88,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 54,9 procent). Kassalikviditeten var 113,1 procent, under branschens median (median 224,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 82,6 procent | 6,1 procent | -1,0 procent till 18,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 88,0 procent | 5,1 procent | -2,7 procent till 16,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 88,4 procent | 54,9 procent | 23,6 procent till 79,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 113,1 procent | 224,1 procent | 109,7 procent till 477,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 60,6 procent | 6,7 procent | -15,1 procent till 33,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 683,9 procent | 1,8 procent | -20,6 procent till 22,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 80 av 267 aktiebolag inom diverse övrig tillverkning.
- Plats 4 av 9 aktiebolag inom diverse övrig tillverkning med säte i Malmö.
- Plats 2 942 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 10 418 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 90 994 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,3 procent | 82,6 procent |
| Vinstmarginal | 97,8 procent | 88,0 procent |
| Soliditet | 27,6 procent | 88,4 procent |
| Kassalikviditet | 41,4 procent | 113,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 14,4 procent | 60,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 683,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Dockplatsen 521119 Malmö
Bolag på samma adress
11 andra bolag har Dockplatsen 5 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta aktier, värdepapper, lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 237 556 kr | 1 862 305 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 27 121 kr | 4 050 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 10 844 kr |
| Övriga externa kostnader | 205 912 kr | 173 054 kr |
| Personalkostnader | - | 131 420 kr |
| Rörelseresultat | 57 816 kr | 1 538 513 kr |
| Räntekostnader | 120 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 232 300 kr | 1 638 227 kr |
| Skatt | - | 38 777 kr |
| Årets resultat | 232 300 kr | 1 599 450 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 4 108 585 kr | 2 594 179 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 108 585 kr | 2 072 585 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 758 935 kr | 390 518 kr |
| Kortfristiga fordringar | 197 382 kr | 229 401 kr |
| Kassa och bank | 1 561 553 kr | 161 117 kr |
| Summa tillgångar | 5 867 520 kr | 2 984 697 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 618 601 kr | 2 639 520 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 578 531 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 232 300 kr | 1 599 450 kr |
| Kortfristiga skulder | 4 248 919 kr | 345 177 kr |
| Leverantörsskulder | 68 919 kr | 64 908 kr |
| Skatteskulder | - | 38 777 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 4 180 000 kr | 180 401 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 867 520 kr | 2 984 697 kr |
Företrädare
- Lars J
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Jagd Holding AB för organisationsnummer?
Jagd Holding AB har organisationsnummer 559064-5866 (5590645866).
Var ligger Jagd Holding AB?
Jagd Holding AB har sin registrerade adress Dockplatsen 5, 21119 Malmö.
Vilken bransch är Jagd Holding AB verksamt i?
Jagd Holding AB är registrerat i branschen diverse övrig tillverkning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Jagd Holding AB?
Jagd Holding AB hade en nettoomsättning på 1 862 305 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-05-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.