Samdent Tandläkarklinik AB
Samdent Tandläkarklinik AB har organisationsnummer 556979-9991 (5569799991)
Aktiebolag • Org.nr: 556979-9991
Om företaget
Samdent Tandläkarklinik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som tandläkarverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86230).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen ökade 64 procent till 5 687 766 kr räkenskapsåret 2024 (3 465 585 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Samdent Tandläkarklinik AB 5 687 766 kr och redovisade ett resultat på 223 570 kr. Rörelsemarginalen var 5,3 procent, under branschens median (median 15,4 procent). Soliditeten var 68,7 procent, över branschens median (median 61,9 procent). Kassalikviditeten var 115,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 297,9 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,3 procent | 15,4 procent | 4,1 procent till 30,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 4,9 procent | 16,1 procent | 4,5 procent till 31,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 68,7 procent | 61,9 procent | 38,4 procent till 83,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 115,5 procent | 297,9 procent | 133,3 procent till 627,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 11,8 procent | 24,9 procent | 0,2 procent till 57,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 64,1 procent | 3,0 procent | -11,6 procent till 24,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 948 000 kr | 1 276 000 kr | 767 000 kr till 1 689 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 437 000 kr | 599 000 kr | 383 000 kr till 748 000 kr | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,1 procent | 7,2 procent | 5,5 procent | 4,1 procent | 5,3 procent |
| Vinstmarginal | 14,5 procent | 6,8 procent | 5,2 procent | 3,9 procent | 4,9 procent |
| Soliditet | 39,6 procent | 61,2 procent | 67,9 procent | 64,2 procent | 68,7 procent |
| Kassalikviditet | 385,6 procent | 968,2 procent | 1349,4 procent | 224,8 procent | 115,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 30,0 procent | 20,5 procent | 9,2 procent | 6,4 procent | 11,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 87,1 procent | 2,1 procent | -0,7 procent | 20,1 procent | 64,1 procent |
| Omsättning per anställd | 712 000 kr | 726 000 kr | 722 000 kr | 578 000 kr | 948 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 339 000 kr | 454 000 kr | 423 000 kr | 292 000 kr | 437 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Evenemangsgatan 21c/o Sam Mohammadi
16979 Solna
Bolag på samma adress
10 andra bolag har Evenemangsgatan 21 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Tandläkarverksamhet
Bransch
- 86230TandläkarverksamhetHuvudbransch
Lediga jobb (1)
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 520 633 kr | 2 846 335 kr | 2 905 599 kr | 2 886 506 kr | 3 465 585 kr | 5 687 766 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 422 273 kr | 317 187 kr | 228 454 kr | 306 376 kr | 62 441 kr | 19 853 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 448 798 kr | 649 941 kr | 0 kr | - | - | 650 kr |
| Övriga externa kostnader | 777 380 kr | 577 970 kr | 681 798 kr | 711 752 kr | 577 367 kr | 1 585 548 kr |
| Personalkostnader | 1 120 685 kr | 1 356 002 kr | 1 815 172 kr | 1 692 741 kr | 1 750 018 kr | 2 622 243 kr |
| Avskrivningar | 65 162 kr | 149 761 kr | 112 780 kr | 112 780 kr | 46 991 kr | 100 959 kr |
| Rörelseresultat | 530 881 kr | 429 848 kr | 208 624 kr | 159 711 kr | 141 349 kr | 298 753 kr |
| Ränteintäkter | 92 kr | 0 kr | 2 053 kr | 1 499 kr | 5 486 kr | 3 402 kr |
| Räntekostnader | 4 244 kr | 17 671 kr | 13 651 kr | 12 473 kr | 12 419 kr | 21 144 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 526 729 kr | 412 177 kr | 197 026 kr | 148 737 kr | 134 416 kr | 281 011 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -100 000 kr | 100 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 116 058 kr | 68 914 kr | 60 771 kr | 31 186 kr | 27 675 kr | 57 441 kr |
| Årets resultat | 410 671 kr | 243 263 kr | 236 255 kr | 117 551 kr | 106 741 kr | 223 570 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 59 400 kr | 514 102 kr | 424 263 kr | 311 483 kr | 1 675 376 kr | 1 792 669 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 59 400 kr | 514 102 kr | 424 263 kr | 311 483 kr | 352 467 kr | 163 533 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 051 210 kr | 1 535 573 kr | 1 462 899 kr | 1 562 483 kr | 939 975 kr | 977 516 kr |
| Varulager | - | - | 47 460 kr | 143 058 kr | 271 625 kr | 471 448 kr |
| Kortfristiga fordringar | 302 397 kr | 365 514 kr | 438 040 kr | 614 080 kr | 435 203 kr | 426 730 kr |
| Kassa och bank | 748 813 kr | 1 170 059 kr | 977 399 kr | 805 345 kr | 233 147 kr | 79 338 kr |
| Summa tillgångar | 1 110 610 kr | 2 049 675 kr | 1 887 162 kr | 1 873 966 kr | 2 615 351 kr | 2 770 185 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 568 811 kr | 812 074 kr | 1 154 329 kr | 1 271 881 kr | 1 678 622 kr | 1 902 192 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 108 140 kr | 518 811 kr | 868 074 kr | 1 104 330 kr | 1 521 881 kr | 1 628 622 kr |
| Årets resultat | 410 671 kr | 243 263 kr | 236 255 kr | 117 551 kr | 106 741 kr | 223 570 kr |
| Obeskattade reserver | - | 100 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 329 932 kr | 398 188 kr | 146 194 kr | 105 190 kr | 297 319 kr | 438 184 kr |
| Leverantörsskulder | - | 24 589 kr | 0 kr | 1 247 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 129 904 kr | 34 097 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 165 582 kr | 51 900 kr | 53 195 kr | 46 776 kr | 182 208 kr | 291 843 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 110 610 kr | 2 049 675 kr | 1 887 162 kr | 1 873 966 kr | 2 615 351 kr | 2 770 185 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är: Aktiebolaget med säte i Stockholm Län, Sundbyberg kommun registrerades år 2014. Företaget bedriver sedan dess tandläkarverksamhet. samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Från början av året 2023 Bolaget har investerat att öppna en klinik på Evenemangsgatan nära Mall of Scandinavian. Denna Klinik skall starta år 2024.
Företrädare
- Sam Reza M (verkställande direktör)
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Samdent Tandläkarklinik AB för organisationsnummer?
Samdent Tandläkarklinik AB har organisationsnummer 556979-9991 (5569799991).
Var ligger Samdent Tandläkarklinik AB?
Samdent Tandläkarklinik AB har sin registrerade adress Evenemangsgatan 21, 16979 Solna.
Vilken bransch är Samdent Tandläkarklinik AB verksamt i?
Samdent Tandläkarklinik AB är registrerat i branschen tandläkarverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Samdent Tandläkarklinik AB?
Samdent Tandläkarklinik AB hade en nettoomsättning på 5 687 766 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Samdent Tandläkarklinik AB?
Samdent Tandläkarklinik AB hade i genomsnitt 6 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Solna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-08-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.