tranås naglar AB

tranås naglar AB har organisationsnummer 556981-1135 (5569811135)

Aktiebolag • Org.nr: 556981-1135

Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingarTranås

Aktivt företagVerksamt sedan 2014Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

tranås naglar AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tranås. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220).

Ekonomi

2 888 000 krOmsättning▲ 23 procent
424 152 krÅrets resultat
4Antal anställda
67,3 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 23 procent till 2 888 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 341 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte tranås naglar AB 2 888 000 kr och redovisade ett resultat på 424 152 kr. Rörelsemarginalen var 18,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,2 procent). Soliditeten var 67,3 procent, över branschens median (median 51,0 procent). Kassalikviditeten var 285,8 procent, över branschens median (median 192,2 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal18,5 procent5,2 procent-1,3 procent till 16,3 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal18,5 procent5,0 procent-1,6 procent till 16,1 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet67,3 procent51,0 procent23,3 procent till 72,0 procentöver branschens median
Kassalikviditet285,8 procent192,2 procent96,9 procent till 352,4 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital39,6 procent16,7 procent-10,8 procent till 48,9 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt23,4 procent1,7 procent-13,8 procent till 20,8 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd722 000 kr722 000 kr479 000 kr till 1 093 000 kröver branschens median
Personalkostnad per anställd438 000 kr354 000 kr163 000 kr till 505 000 kröver branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 193 av 2 160 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
  • Plats 1 av 5 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Tranås.
  • Plats 99 av 429 aktiebolag med säte i Tranås.
  • Plats 1 864 av 8 649 aktiebolag i Jönköpings län.
  • Plats 60 205 av 334 821 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal21,8 procent18,3 procent12,8 procent13,2 procent18,5 procent
Vinstmarginal21,7 procent18,3 procent12,7 procent13,2 procent18,5 procent
Soliditet55,2 procent61,8 procent62,8 procent68,7 procent67,3 procent
Kassalikviditet205,2 procent229,4 procent234,7 procent279,6 procent285,8 procent
Avkastning på eget kapital53,8 procent38,1 procent23,5 procent27,3 procent39,6 procent
Omsättningstillväxt11,7 procent34,9 procent15,3 procent54,4 procent23,4 procent
Omsättning per anställd488 000 kr658 000 kr758 000 kr780 000 kr722 000 kr
Personalkostnad per anställd337 000 kr402 000 kr494 000 kr466 000 kr438 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Nygatan 9, lgh 1101
c/o c/o Thi Huong Nguyen
57333 Tranås

Verksamhetsbeskrivning

Företag driver nagel- byggning, fransförlängning, ansiktsbehandling. Behandlingar inom hudvård, fotvård, nagelvård, med manikyr och pedikyr. Utbildningar inom nagelbyggning, manikyr , pedikyr och fransförlängning.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning872 634 kr974 752 kr1 314 851 kr1 515 532 kr2 341 244 kr2 887 727 kr
Övriga rörelseintäkter92 494 kr153 711 kr5 982 kr12 844 kr16 348 kr30 800 kr
Råvaror och förnödenheter46 772 kr32 830 kr39 221 kr51 654 kr129 905 kr96 353 kr
Övriga externa kostnader191 028 kr208 355 kr225 371 kr282 472 kr494 036 kr508 074 kr
Personalkostnader659 201 kr674 706 kr803 931 kr988 117 kr1 396 721 kr1 752 709 kr
Avskrivningar--12 300 kr12 300 kr26 940 kr26 940 kr
Rörelseresultat68 127 kr212 572 kr240 010 kr193 833 kr309 990 kr534 451 kr
Ränteintäkter---120 kr466 kr318 kr
Räntekostnader883 kr137 kr325 kr679 kr673 kr0 kr
Resultat efter finansiella poster67 244 kr212 435 kr239 685 kr193 274 kr309 783 kr534 769 kr
Skatt14 577 kr46 140 kr49 442 kr40 213 kr64 162 kr110 617 kr
Årets resultat52 667 kr166 295 kr190 243 kr153 061 kr245 621 kr424 152 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar23 700 kr23 700 kr72 900 kr60 600 kr106 860 kr79 920 kr
Materiella anläggningstillgångar--49 200 kr36 900 kr83 160 kr56 220 kr
Finansiella anläggningstillgångar23 700 kr23 700 kr23 700 kr23 700 kr23 700 kr23 700 kr
Omsättningstillgångar318 396 kr536 317 kr735 586 kr978 245 kr1 201 168 kr1 514 368 kr
Varulager25 927 kr22 039 kr26 966 kr72 027 kr55 719 kr22 764 kr
Kortfristiga fordringar31 361 kr10 238 kr11 074 kr17 510 kr35 379 kr36 681 kr
Kassa och bank261 108 kr504 040 kr697 546 kr888 708 kr1 110 070 kr1 454 923 kr
Summa tillgångar342 096 kr560 017 kr808 486 kr1 038 845 kr1 308 028 kr1 594 288 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital143 072 kr309 367 kr499 609 kr652 671 kr898 291 kr1 072 444 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat40 405 kr93 072 kr259 366 kr449 610 kr602 670 kr598 292 kr
Årets resultat52 667 kr166 295 kr190 243 kr153 061 kr245 621 kr424 152 kr
Kortfristiga skulder199 024 kr250 650 kr308 877 kr386 174 kr409 737 kr521 844 kr
Leverantörsskulder16 423 kr3 146 kr2 071 kr32 353 kr16 412 kr2 794 kr
Skatteskulder0 kr26 208 kr57 809 kr26 590 kr18 678 kr77 794 kr
Övriga kortfristiga skulder47 504 kr65 155 kr105 452 kr101 558 kr173 233 kr198 667 kr
Summa eget kapital och skulder342 096 kr560 017 kr808 486 kr1 038 845 kr1 308 028 kr1 594 288 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget, med säte i Tranås, registrerades 2014 och bedriver sin verksamhet i form av en skönhetssalong på Storgatan i Tranås och en skönhetssalong på Kungsgatan i Motala.

Företrädare

  • Huong N (styrelseledamot)

Undertecknad i Tranås 2025.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2014-08-29
Registrerat hos Bolagsverket
tranås naglar AB
2014-09-04
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har tranås naglar AB för organisationsnummer?

tranås naglar AB har organisationsnummer 556981-1135 (5569811135).

Var ligger tranås naglar AB?

tranås naglar AB har sin registrerade adress Nygatan 9, lgh 1101, 57333 Tranås.

Vilken bransch är tranås naglar AB verksamt i?

tranås naglar AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter tranås naglar AB?

tranås naglar AB hade en nettoomsättning på 2 888 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har tranås naglar AB?

tranås naglar AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Tranås
Län
Jönköpings län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2014-08-29
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-03

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar