Jennie Karludde AB

Jennie Karludde AB har organisationsnummer 559260-2121 (5592602121)

Aktiebolag • Org.nr: 559260-2121

Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingarTranås

Aktivt företagVerksamt sedan 2020Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Jennie Karludde AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tranås. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220).

Ekonomi

1 057 998 krOmsättning▼ 1 procent
1 401 krÅrets resultat
1Antal anställda
41,8 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2026.

Omsättningen minskade 1 procent till 1 057 998 kr räkenskapsåret 2026 (1 066 791 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2026 omsatte Jennie Karludde AB 1 057 998 kr och redovisade ett resultat på 1 401 kr. Rörelsemarginalen var 0,5 procent, under branschens median (median 6,3 procent). Soliditeten var 41,8 procent, under branschens median (median 50,3 procent). Kassalikviditeten var 81,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 191,1 procent).

Nyckeltal 2026BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal0,5 procent6,3 procent-0,3 procent till 17,0 procentUnder branschens median
Vinstmarginal0,5 procent6,3 procent-0,5 procent till 16,9 procentUnder branschens median
Soliditet41,8 procent50,3 procent25,2 procent till 69,3 procentUnder branschens median
Kassalikviditet81,3 procent191,1 procent96,6 procent till 310,2 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital1,2 procent23,0 procent-6,8 procent till 55,8 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt-0,8 procent2,5 procent-12,3 procent till 19,7 procentUnder branschens median
Omsättning per anställd1 058 000 kr743 000 kr553 000 kr till 1 127 000 kröver branschens median
Personalkostnad per anställd463 000 kr397 000 kr156 000 kr till 523 000 kröver branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 776 av 2 159 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
  • Plats 4 av 5 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Tranås.
  • Plats 207 av 428 aktiebolag med säte i Tranås.
  • Plats 3 905 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
  • Plats 140 567 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20222023202420252026
Rörelsemarginal1,6 procent3,1 procent3,0 procent5,5 procent0,5 procent
Vinstmarginal1,5 procent3,0 procent3,0 procent5,4 procent0,5 procent
Soliditet29,4 procent38,5 procent40,4 procent47,0 procent41,8 procent
Kassalikviditet79,6 procent95,8 procent98,5 procent105,6 procent81,3 procent
Avkastning på eget kapital23,7 procent32,5 procent30,1 procent39,6 procent1,2 procent
Omsättningstillväxt-11,5 procent0,8 procent2,8 procent21,0 procent-0,8 procent
Omsättning per anställd850 000 kr857 000 kr881 000 kr1 067 000 kr1 058 000 kr
Personalkostnad per anställd380 000 kr307 000 kr369 000 kr427 000 kr463 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Romanäs Röbo 1
57391 Tranås

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva hud- och spa verksamhet, idka försäljning av interiöra designprodukter samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202120222023202420252026
Nettoomsättning961 222 kr850 451 kr857 049 kr881 424 kr1 066 791 kr1 057 998 kr
Övriga rörelseintäkter108 635 kr120 004 kr85 968 kr108 136 kr141 080 kr146 700 kr
Råvaror och förnödenheter378 791 kr323 820 kr282 746 kr291 000 kr392 323 kr377 982 kr
Övriga externa kostnader285 347 kr240 034 kr313 087 kr286 984 kr314 975 kr351 912 kr
Personalkostnader381 247 kr379 896 kr307 334 kr369 010 kr426 630 kr463 414 kr
Avskrivningar13 870 kr13 400 kr13 400 kr11 267 kr15 623 kr5 780 kr
Rörelseresultat10 602 kr13 305 kr26 450 kr26 879 kr58 320 kr5 610 kr
Ränteintäkter---176 kr102 kr22 kr
Räntekostnader599 kr380 kr426 kr430 kr575 kr538 kr
Resultat efter finansiella poster10 003 kr12 925 kr26 024 kr26 625 kr57 847 kr5 094 kr
Skatt2 426 kr2 830 kr5 471 kr5 844 kr12 543 kr3 693 kr
Årets resultat7 577 kr10 095 kr20 553 kr20 781 kr45 304 kr1 401 kr

Balansräkning

Post202120222023202420252026
Tillgångar
Anläggningstillgångar53 130 kr39 730 kr26 330 kr9 843 kr23 120 kr17 340 kr
Materiella anläggningstillgångar53 130 kr39 730 kr26 330 kr9 843 kr23 120 kr17 340 kr
Omsättningstillgångar89 965 kr105 568 kr137 941 kr161 099 kr220 099 kr259 670 kr
Varulager17 504 kr23 834 kr41 189 kr60 690 kr83 951 kr128 594 kr
Kortfristiga fordringar32 867 kr35 137 kr25 693 kr46 245 kr30 528 kr50 457 kr
Kassa och bank39 594 kr46 597 kr71 059 kr54 164 kr105 620 kr80 619 kr
Summa tillgångar143 095 kr145 298 kr164 271 kr170 942 kr243 219 kr277 010 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital32 577 kr42 672 kr63 225 kr69 006 kr114 310 kr115 711 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat0 kr7 577 kr17 672 kr23 225 kr44 006 kr89 310 kr
Årets resultat7 577 kr10 095 kr20 553 kr20 781 kr45 304 kr1 401 kr
Kortfristiga skulder110 518 kr102 626 kr101 046 kr101 936 kr128 909 kr161 299 kr
Leverantörsskulder40 627 kr37 110 kr48 974 kr38 422 kr40 990 kr55 166 kr
Övriga kortfristiga skulder38 016 kr19 956 kr15 203 kr25 778 kr48 936 kr40 708 kr
Summa eget kapital och skulder143 095 kr145 298 kr164 271 kr170 942 kr243 219 kr277 010 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget med säte i Tranås registrerades år 2020 och bedriver sedan dess verksamhet inom hudvård och massage samt försäljning av hudvårdsprodukter och därmed förenlig verksamhet.

Företrädare

  • Jennie K (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2020-06-18
Registrerat hos Bolagsverket
Jennie Karludde AB
2020-06-18
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Jennie Karludde AB för organisationsnummer?

Jennie Karludde AB har organisationsnummer 559260-2121 (5592602121).

Var ligger Jennie Karludde AB?

Jennie Karludde AB har sin registrerade adress Romanäs Röbo 1, 57391 Tranås.

Vilken bransch är Jennie Karludde AB verksamt i?

Jennie Karludde AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Jennie Karludde AB?

Jennie Karludde AB hade en nettoomsättning på 1 057 998 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Jennie Karludde AB?

Jennie Karludde AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Tranås
Län
Jönköpings län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
Export eller import
Ja
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2020-06-18
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-08

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar