Construction And Project Management OSD AB
Construction And Project Management OSD AB har organisationsnummer 559000-9246 (5590009246)
Aktiebolag • Org.nr: 559000-9246
Om företaget
Construction And Project Management OSD AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Frösön. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Företaget bedriver även verksamhet inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 5 procent till 1 103 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 163 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Construction And Project Management OSD AB 1 103 000 kr och redovisade ett resultat på 83 337 kr. Rörelsemarginalen var 12,9 procent, över branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 41,8 procent, under branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 244,5 procent, över branschens median (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,9 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 12,0 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 41,8 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 244,5 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 29,6 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -5,2 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 103 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 493 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 994 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 43 av 76 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Östersund.
- Plats 912 av 2 221 aktiebolag med säte i Östersund.
- Plats 2 090 av 4 957 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 137 024 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,6 procent | 23,2 procent | 11,3 procent | 6,6 procent | 12,9 procent |
| Vinstmarginal | 22,9 procent | 0,0 procent | 11,6 procent | 5,7 procent | 12,0 procent |
| Soliditet | 73,8 procent | 55,8 procent | 37,6 procent | 24,2 procent | 41,8 procent |
| Kassalikviditet | 527,0 procent | 261,3 procent | 160,2 procent | 147,1 procent | 244,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 40,2 procent | 36,7 procent | 44,4 procent | 5,8 procent | 29,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -19,3 procent | 3,3 procent | -27,7 procent | -5,2 procent |
| Omsättning per anställd | 1 930 000 kr | 1 557 000 kr | 1 608 000 kr | 1 163 000 kr | 1 103 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 789 000 kr | 733 000 kr | 770 000 kr | 524 000 kr | 493 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vallsundsvägen 7 A83296 Frösön
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Vallsundsvägen 7 A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom byggprojektering, och övriga konsulttjänster inom bygg och fastighetsområdet, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 930 446 kr | 1 557 216 kr | 1 608 386 kr | 1 163 208 kr | 1 102 981 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 6 380 kr | 345 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | - | 71 000 kr | 34 306 kr | 25 484 kr |
| Övriga externa kostnader | 571 513 kr | 453 257 kr | 558 809 kr | 506 621 kr | 421 351 kr |
| Personalkostnader | 789 158 kr | 733 024 kr | 769 829 kr | 523 547 kr | 493 410 kr |
| Avskrivningar | 5 737 kr | 9 070 kr | 27 004 kr | 28 684 kr | 20 491 kr |
| Rörelseresultat | 436 362 kr | 361 865 kr | 181 744 kr | 76 430 kr | 142 234 kr |
| Ränteintäkter | 6 000 kr | 314 kr | 6 899 kr | 3 289 kr | 1 327 kr |
| Räntekostnader | 322 kr | 256 kr | 8 890 kr | 13 243 kr | 10 692 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 442 040 kr | 361 923 kr | 179 753 kr | 66 476 kr | 132 869 kr |
| Bokslutsdispositioner | 62 000 kr | 0 kr | 100 000 kr | -46 433 kr | -26 397 kr |
| Skatt | 106 930 kr | 79 425 kr | 63 303 kr | 8 635 kr | 23 135 kr |
| Årets resultat | 397 110 kr | 282 498 kr | 216 450 kr | 11 408 kr | 83 337 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 16 256 kr | 47 186 kr | 219 182 kr | 165 833 kr | 180 780 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 16 256 kr | 47 186 kr | 219 182 kr | 165 833 kr | 180 780 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 322 773 kr | 1 333 764 kr | 1 076 513 kr | 652 481 kr | 492 404 kr |
| Kortfristiga fordringar | 515 913 kr | 376 121 kr | 657 422 kr | 422 571 kr | 339 952 kr |
| Kassa och bank | 806 860 kr | 957 643 kr | 419 091 kr | 229 910 kr | 152 452 kr |
| Summa tillgångar | 1 339 029 kr | 1 380 950 kr | 1 295 695 kr | 818 314 kr | 673 184 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 988 021 kr | 770 519 kr | 486 969 kr | 198 376 kr | 281 713 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 540 911 kr | 438 021 kr | 220 519 kr | 136 968 kr | 148 376 kr |
| Årets resultat | 397 110 kr | 282 498 kr | 216 450 kr | 11 408 kr | 83 337 kr |
| Obeskattade reserver | 100 000 kr | 100 000 kr | 0 kr | 46 433 kr | 72 830 kr |
| Kortfristiga skulder | 251 008 kr | 510 431 kr | 671 895 kr | 443 594 kr | 201 398 kr |
| Leverantörsskulder | 20 112 kr | 27 283 kr | 52 145 kr | 41 538 kr | 31 659 kr |
| Skatteskulder | -1 523 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 223 420 kr | 474 148 kr | 566 570 kr | 380 960 kr | 148 642 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 339 029 kr | 1 380 950 kr | 1 295 695 kr | 818 314 kr | 673 184 kr |
Företrädare
- Joakim E
Undertecknad i Östersund 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Construction And Project Management OSD AB för organisationsnummer?
Construction And Project Management OSD AB har organisationsnummer 559000-9246 (5590009246).
Var ligger Construction And Project Management OSD AB?
Construction And Project Management OSD AB har sin registrerade adress Vallsundsvägen 7 A, 83296 Frösön.
Vilken bransch är Construction And Project Management OSD AB verksamt i?
Construction And Project Management OSD AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Construction And Project Management OSD AB?
Construction And Project Management OSD AB hade en nettoomsättning på 1 103 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Construction And Project Management OSD AB?
Construction And Project Management OSD AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Construction And Project Management OSD AB någon utdelning?
Styrelsen i Construction And Project Management OSD AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Östersund
- Län
- Jämtlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-01-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.