Svärdlöf Fysioterapi & Rehab AB
Svärdlöf Fysioterapi & Rehab AB har organisationsnummer 559012-1454 (5590121454)
Aktiebolag • Org.nr: 559012-1454
Om företaget
Svärdlöf Fysioterapi & Rehab AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86950).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 141 procent till 807 963 kr räkenskapsåret 2025 (334 664 kr föregående år).
.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Svärdlöf Fysioterapi & Rehab AB 807 963 kr och redovisade ett resultat på 90 329 kr. Rörelsemarginalen var 13,7 procent, över branschens median (median 9,4 procent). Soliditeten var 96,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,2 procent). Kassalikviditeten var 3186,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 329,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,7 procent | 9,4 procent | 1,6 procent till 19,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 13,8 procent | 9,5 procent | 1,6 procent till 20,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 96,9 procent | 65,2 procent | 44,8 procent till 81,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 3186,2 procent | 329,6 procent | 184,0 procent till 617,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 20,1 procent | 23,0 procent | 2,6 procent till 51,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 141,4 procent | 2,1 procent | -8,0 procent till 11,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 808 000 kr | 987 000 kr | 671 000 kr till 1 271 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 491 000 kr | 585 000 kr | 379 000 kr till 766 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 340 av 2 175 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet.
- Plats 33 av 39 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet med säte i Täby.
- Plats 1 526 av 3 441 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 53 598 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 161 466 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,0 procent | 11,1 procent | 10,6 procent | -2,8 procent | 13,7 procent |
| Vinstmarginal | 15,0 procent | 11,1 procent | 10,7 procent | -2,7 procent | 13,8 procent |
| Soliditet | 95,5 procent | 95,8 procent | 100,0 procent | 96,9 procent | 96,9 procent |
| Kassalikviditet | 2245,4 procent | 2377,0 procent | - | 3252,7 procent | 3186,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 26,2 procent | 18,2 procent | 6,6 procent | -1,9 procent | 20,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -5,1 procent | -63,6 procent | -8,0 procent | 141,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 051 000 kr | 998 000 kr | 364 000 kr | 335 000 kr | 808 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 651 000 kr | 645 000 kr | 227 000 kr | 237 000 kr | 491 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Pionvägen 218330 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver sjukgymnastik, rehabilitering och friskvård samt utbildning inom dessa områden och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 86950Fysioterapeutisk verksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 051 181 kr | 997 890 kr | 363 713 kr | 334 664 kr | 807 963 kr |
| Övriga externa kostnader | 242 785 kr | 241 659 kr | 98 320 kr | 107 474 kr | 205 981 kr |
| Personalkostnader | 650 869 kr | 644 985 kr | 226 946 kr | 236 693 kr | 491 126 kr |
| Rörelseresultat | 157 527 kr | 111 246 kr | 38 447 kr | -9 503 kr | 110 856 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 416 kr | 585 kr | 351 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 157 527 kr | 111 246 kr | 38 863 kr | -8 918 kr | 111 207 kr |
| Skatt | 33 709 kr | 22 915 kr | 7 918 kr | 0 kr | 20 878 kr |
| Årets resultat | 123 818 kr | 88 331 kr | 30 945 kr | -8 918 kr | 90 329 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 495 166 kr | 507 808 kr | 467 390 kr | 473 014 kr | 463 343 kr |
| Kortfristiga fordringar | 79 144 kr | 90 849 kr | 28 085 kr | 72 078 kr | 76 843 kr |
| Kassa och bank | 416 022 kr | 416 959 kr | 439 305 kr | 400 936 kr | 386 500 kr |
| Summa tillgångar | 495 166 kr | 507 808 kr | 467 390 kr | 473 014 kr | 463 343 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 473 114 kr | 486 445 kr | 467 390 kr | 458 472 kr | 448 801 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 299 296 kr | 348 114 kr | 386 445 kr | 417 390 kr | 308 472 kr |
| Årets resultat | 123 818 kr | 88 331 kr | 30 945 kr | -8 918 kr | 90 329 kr |
| Kortfristiga skulder | 22 052 kr | 21 363 kr | 0 kr | 14 542 kr | 14 542 kr |
| Leverantörsskulder | 690 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 21 362 kr | 21 363 kr | 0 kr | 14 542 kr | 14 542 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 495 166 kr | 507 808 kr | 467 390 kr | 473 014 kr | 463 343 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom sjukgymnastik, rehabilitering och friskvård samt utbildning inom dessa områden och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Täby
Företrädare
- Carolina G
Undertecknad i Täby 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Svärdlöf Fysioterapi & Rehab AB för organisationsnummer?
Svärdlöf Fysioterapi & Rehab AB har organisationsnummer 559012-1454 (5590121454).
Var ligger Svärdlöf Fysioterapi & Rehab AB?
Svärdlöf Fysioterapi & Rehab AB har sin registrerade adress Pionvägen 2, 18330 Täby.
Vilken bransch är Svärdlöf Fysioterapi & Rehab AB verksamt i?
Svärdlöf Fysioterapi & Rehab AB är registrerat i branschen fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Svärdlöf Fysioterapi & Rehab AB?
Svärdlöf Fysioterapi & Rehab AB hade en nettoomsättning på 807 963 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Svärdlöf Fysioterapi & Rehab AB?
Svärdlöf Fysioterapi & Rehab AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Svärdlöf Fysioterapi & Rehab AB någon utdelning?
Styrelsen i Svärdlöf Fysioterapi & Rehab AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-04-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.