CvE Medicin and Sport AB
CvE Medicin and Sport AB har organisationsnummer 559022-6261 (5590226261)
Aktiebolag • Org.nr: 559022-6261
Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhusStockholm
Om företaget
CvE Medicin and Sport AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86221). Sidoverksamheter inkluderar specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus, specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus och personalutbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 6 procent till 187 189 kr räkenskapsåret 2025 (199 475 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte CvE Medicin and Sport AB 187 189 kr och redovisade ett resultat på 37 640 kr. Rörelsemarginalen var 26,2 procent, under branschens median (median 45,3 procent). Soliditeten var 84,6 procent, över branschens median (median 71,6 procent). Kassalikviditeten var 649,6 procent, över branschens median (median 377,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,2 procent | 45,3 procent | 17,8 procent till 73,4 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 26,6 procent | 47,9 procent | 19,7 procent till 75,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 84,6 procent | 71,6 procent | 54,0 procent till 87,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 649,6 procent | 377,5 procent | 217,1 procent till 785,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 7,8 procent | 23,9 procent | -0,1 procent till 61,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -6,2 procent | -12,6 procent | -50,5 procent till 13,6 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 725 av 1 158 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus.
- Plats 123 av 204 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus med säte i Stockholm.
- Plats 42 950 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 76 597 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 230 369 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 48,0 procent | 36,3 procent | 26,2 procent |
| Vinstmarginal | 48,3 procent | 36,7 procent | 26,6 procent |
| Soliditet | 81,8 procent | 84,8 procent | 84,6 procent |
| Kassalikviditet | 548,1 procent | 657,6 procent | 649,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 22,0 procent | 13,0 procent | 7,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -9,7 procent | -6,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hornsbruksgatan 13c/o Christoffer von Essen
11734 Stockholm
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Hornsbruksgatan 13 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva medicinsk konsultverksamhet inom ortopedi, odontologi, allmänmedicin och försäkringsmedicin samt uthyrning, ägande och förvaltning av fast och lös egendom inklusive fastigheter, förvalta värdepapper, personlig träning, föreläsningar och försäljning av kundaktiviteter inom sport och kultur, produktion av internetbaserade reseguider och krogguider, diskjockeyverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 220 981 kr | 199 475 kr | 187 189 kr |
| Övriga externa kostnader | 80 762 kr | 81 382 kr | 104 587 kr |
| Personalkostnader | 34 103 kr | 45 636 kr | 33 637 kr |
| Rörelseresultat | 106 116 kr | 72 457 kr | 48 965 kr |
| Ränteintäkter | 689 kr | 802 kr | 835 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 106 805 kr | 73 259 kr | 49 800 kr |
| Skatt | 21 858 kr | 15 336 kr | 12 160 kr |
| Årets resultat | 84 947 kr | 57 923 kr | 37 640 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 472 346 kr | 523 734 kr | 569 382 kr |
| Kortfristiga fordringar | 38 673 kr | 12 242 kr | 0 kr |
| Kassa och bank | 433 673 kr | 511 492 kr | 569 382 kr |
| Summa tillgångar | 472 346 kr | 523 734 kr | 569 382 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 386 173 kr | 444 096 kr | 481 736 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 251 226 kr | 336 173 kr | 394 096 kr |
| Årets resultat | 84 947 kr | 57 923 kr | 37 640 kr |
| Kortfristiga skulder | 86 173 kr | 79 638 kr | 87 646 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 4 445 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 86 173 kr | 79 638 kr | 83 201 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 472 346 kr | 523 734 kr | 569 382 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva medicinsk konsultverksamhet inom ortopedi, odontologi, allmänmedicin, och
Företrädare
- Hans Björn Christoffer v (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har CvE Medicin and Sport AB för organisationsnummer?
CvE Medicin and Sport AB har organisationsnummer 559022-6261 (5590226261).
Var ligger CvE Medicin and Sport AB?
CvE Medicin and Sport AB har sin registrerade adress Hornsbruksgatan 13, 11734 Stockholm.
Vilken bransch är CvE Medicin and Sport AB verksamt i?
CvE Medicin and Sport AB är registrerat i branschen specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter CvE Medicin and Sport AB?
CvE Medicin and Sport AB hade en nettoomsättning på 187 189 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-08-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.