Specialistbemanning Stockholm AB
Specialistbemanning Stockholm AB har organisationsnummer 559367-0069 (5593670069)
Aktiebolag • Org.nr: 559367-0069
Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhusSundbyberg
Om företaget
Specialistbemanning Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sundbyberg. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86221). Sidoverksamheter inkluderar specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus och annan övrig hälso- och sjukvård.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 416 procent till 184 641 kr räkenskapsåret 2026 (35 762 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Specialistbemanning Stockholm AB 184 641 kr och redovisade ett resultat på 110 125 kr. Rörelsemarginalen var 73,3 procent, över branschens median (median 52,1 procent). Soliditeten var 62,3 procent, under branschens median (median 72,2 procent). Kassalikviditeten var 265,2 procent, under branschens median (median 383,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 73,3 procent | 52,1 procent | 20,9 procent till 78,6 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 73,3 procent | 54,9 procent | 22,5 procent till 80,3 procent | över branschens median |
| Soliditet | 62,3 procent | 72,2 procent | 55,5 procent till 88,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 265,2 procent | 383,1 procent | 240,8 procent till 938,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 92,3 procent | 29,8 procent | 8,8 procent till 62,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 92 000 kr | 699 000 kr | 273 000 kr till 1 222 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 4 000 kr | 261 000 kr | 25 000 kr till 659 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 721 av 1 143 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus.
- Plats 123 av 202 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus med säte i Stockholm.
- Plats 42 570 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 75 911 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 227 969 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | - | 73,3 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | - | 73,3 procent |
| Soliditet | 69,5 procent | 53,2 procent | 82,5 procent | 21,1 procent | 62,3 procent |
| Kassalikviditet | 327,4 procent | 213,8 procent | 572,9 procent | 126,7 procent | 265,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 61,6 procent | 42,9 procent | 24,7 procent | -135,7 procent | 92,3 procent |
| Omsättning per anställd | 68 000 kr | 32 000 kr | 25 000 kr | 36 000 kr | 92 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 5 000 kr | 0 kr | - | 5 000 kr | 4 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tulegatan 14c/o Nick Kugel
17278 Sundbyberg
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Tulegatan 14 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom specialistsjukvård såsom intensivvård och operationsverksamhet. Företaget ska även bedriva utbildning av Hjärt- och Lungräddning för företag och privatpersoner.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 67 658 kr | 32 365 kr | 24 823 kr | 35 762 kr | 184 641 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 12 700 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 11 824 kr | 7 918 kr | 6 096 kr | 30 595 kr | 40 678 kr |
| Personalkostnader | 5 257 kr | 0 kr | - | 5 000 kr | 8 654 kr |
| Rörelseresultat | 50 577 kr | 24 447 kr | 18 727 kr | -12 533 kr | 135 309 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 109 kr | 47 kr | 139 kr |
| Räntekostnader | - | - | 492 kr | -22 kr | 33 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 50 577 kr | 24 447 kr | 18 344 kr | -12 464 kr | 135 415 kr |
| Skatt | 10 417 kr | 5 541 kr | 3 856 kr | 0 kr | 25 290 kr |
| Årets resultat | 40 160 kr | 18 906 kr | 14 488 kr | -12 464 kr | 110 125 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 93 819 kr | 82 791 kr | 70 937 kr | 43 626 kr | 191 546 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 456 kr | 13 337 kr | 18 491 kr | 28 743 kr | 50 490 kr |
| Kassa och bank | 91 363 kr | 69 454 kr | 52 446 kr | 14 883 kr | 141 056 kr |
| Summa tillgångar | 93 819 kr | 82 791 kr | 70 937 kr | 43 626 kr | 191 546 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 65 160 kr | 44 066 kr | 58 554 kr | 9 184 kr | 119 309 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 160 kr | 160 kr | -3 352 kr | -15 816 kr |
| Årets resultat | 40 160 kr | 18 906 kr | 14 488 kr | -12 464 kr | 110 125 kr |
| Kortfristiga skulder | 28 659 kr | 38 725 kr | 12 383 kr | 34 442 kr | 72 237 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 0 kr |
| Skatteskulder | 10 417 kr | 13 414 kr | 0 kr | - | 2 694 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 18 242 kr | 25 311 kr | 12 383 kr | 34 442 kr | 69 543 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 93 819 kr | 82 791 kr | 70 937 kr | 43 626 kr | 191 546 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm, bedriver verksamhet inom uthyrning av Specialistsjuksköterska till akut slutenvård, utbildningar i HLR samt uthyrning av medicinskt kunnig personal till relevanta verksamheter.
Företrädare
- Nick Samujil K (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Specialistbemanning Stockholm AB för organisationsnummer?
Specialistbemanning Stockholm AB har organisationsnummer 559367-0069 (5593670069).
Var ligger Specialistbemanning Stockholm AB?
Specialistbemanning Stockholm AB har sin registrerade adress Tulegatan 14, 17278 Sundbyberg.
Vilken bransch är Specialistbemanning Stockholm AB verksamt i?
Specialistbemanning Stockholm AB är registrerat i branschen specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Specialistbemanning Stockholm AB?
Specialistbemanning Stockholm AB hade en nettoomsättning på 184 641 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Specialistbemanning Stockholm AB?
Specialistbemanning Stockholm AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Specialistbemanning Stockholm AB någon utdelning?
Styrelsen i Specialistbemanning Stockholm AB föreslog en utdelning på 94 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-02-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.