TARBEK AB
TARBEK AB har organisationsnummer 559025-8579 (5590258579)
Aktiebolag • Org.nr: 559025-8579
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerKolbäck
Om företaget
TARBEK AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kolbäck. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 426 719 kr räkenskapsåret 2025 (426 718 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte TARBEK AB 426 719 kr och redovisade ett resultat på 141 412 kr. Rörelsemarginalen var 53,7 procent, över branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 31,0 procent, över branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 1079,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 53,7 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 32,6 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 31,0 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 1079,2 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 13,3 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,0 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 427 000 kr | 1 187 000 kr | 558 000 kr till 1 945 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 356 000 kr | 107 000 kr till 584 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 089 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 12 av 12 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Hallstahammar.
- Plats 211 av 320 aktiebolag med säte i Hallstahammar.
- Plats 4 289 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 198 156 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 42,7 procent | 53,6 procent | 59,8 procent | 54,0 procent | 53,7 procent |
| Vinstmarginal | 32,2 procent | 52,7 procent | 31,0 procent | 31,3 procent | 32,6 procent |
| Soliditet | 17,7 procent | 21,5 procent | 23,6 procent | 27,4 procent | 31,0 procent |
| Kassalikviditet | 60,0 procent | 1215,7 procent | 813,6 procent | 929,3 procent | 1079,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 17,8 procent | 32,5 procent | 11,3 procent | 15,7 procent | 13,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -13,8 procent | - | -31,9 procent | 19,2 procent | 0,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | 526 000 kr | 358 000 kr | 427 000 kr | 427 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Västra Åvägen 173451 Kolbäck
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Västra Åvägen 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter, uthyrning av platser för båtar och husvagnar, uthyrning av förrådsplatser och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 381 171 kr | 424 388 kr | 365 758 kr | 526 439 kr | 358 718 kr | 426 718 kr | 426 719 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 28 000 kr | 0 kr | 18 966 kr | 2 820 kr | 29 786 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 123 569 kr | 199 005 kr | 196 781 kr | 203 271 kr | 143 512 kr | 164 514 kr | 166 073 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | - | 29 279 kr | 29 279 kr | 43 917 kr | 30 973 kr | 31 578 kr | 31 578 kr |
| Rörelseresultat | 256 233 kr | 194 113 kr | 156 055 kr | 282 071 kr | 214 019 kr | 230 626 kr | 229 068 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 16 kr | 587 kr | 0 kr | 293 kr |
| Räntekostnader | 58 409 kr | 37 239 kr | 38 280 kr | 49 175 kr | 103 462 kr | 97 043 kr | 90 163 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 197 824 kr | 156 874 kr | 117 775 kr | 232 912 kr | 111 144 kr | 133 583 kr | 139 198 kr |
| Bokslutsdispositioner | -49 000 kr | -39 500 kr | -12 500 kr | 49 000 kr | 0 kr | 49 000 kr | 39 500 kr |
| Skatt | 32 810 kr | 25 373 kr | 22 793 kr | 58 918 kr | 23 177 kr | 38 651 kr | 37 286 kr |
| Årets resultat | 116 014 kr | 92 001 kr | 82 482 kr | 222 994 kr | 87 967 kr | 143 932 kr | 141 412 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 2 391 393 kr | 2 362 114 kr | 2 332 835 kr | 2 288 918 kr | 2 372 945 kr | 2 341 367 kr | 2 309 789 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 391 393 kr | 2 362 114 kr | 2 332 835 kr | 2 288 918 kr | 2 372 945 kr | 2 341 367 kr | 2 309 789 kr |
| Omsättningstillgångar | 254 914 kr | 173 984 kr | 285 603 kr | 903 578 kr | 915 746 kr | 1 010 995 kr | 1 111 152 kr |
| Kortfristiga fordringar | 153 652 kr | 115 274 kr | 154 052 kr | 550 096 kr | 588 029 kr | 589 284 kr | 584 777 kr |
| Kassa och bank | 101 262 kr | 58 710 kr | 131 551 kr | 353 482 kr | 327 717 kr | 421 711 kr | 526 375 kr |
| Summa tillgångar | 2 646 307 kr | 2 536 098 kr | 2 618 438 kr | 3 192 496 kr | 3 288 691 kr | 3 352 362 kr | 3 420 941 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 289 695 kr | 381 695 kr | 464 178 kr | 687 172 kr | 775 139 kr | 919 071 kr | 1 060 483 kr |
| Aktiekapital | 60 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr |
| Balanserat resultat | 113 681 kr | 229 694 kr | 321 696 kr | 404 178 kr | 627 172 kr | 715 139 kr | 859 071 kr |
| Årets resultat | 116 014 kr | 92 001 kr | 82 482 kr | 222 994 kr | 87 967 kr | 143 932 kr | 141 412 kr |
| Obeskattade reserver | 98 000 kr | 137 500 kr | 150 000 kr | 101 000 kr | 101 000 kr | 52 000 kr | 12 500 kr |
| Kortfristiga skulder | 372 612 kr | 338 903 kr | 475 860 kr | 74 324 kr | 112 552 kr | 108 791 kr | 102 958 kr |
| Leverantörsskulder | 3 927 kr | 9 669 kr | 28 750 kr | 0 kr | 19 171 kr | 13 125 kr | 12 205 kr |
| Skatteskulder | 65 816 kr | 25 747 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 31 128 kr | 31 746 kr | 48 222 kr | 9 763 kr | 17 821 kr | 20 106 kr | 15 193 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 646 307 kr | 2 536 098 kr | 2 618 438 kr | 3 192 496 kr | 3 288 691 kr | 3 352 362 kr | 3 420 941 kr |
Företrädare
- Hannah K (ordförande)
- Johanna E
- Emma L
- Sara W
- Anneli Å
- Hanna E
Undertecknad i Hallstahammar 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har TARBEK AB för organisationsnummer?
TARBEK AB har organisationsnummer 559025-8579 (5590258579).
Var ligger TARBEK AB?
TARBEK AB har sin registrerade adress Västra Åvägen 1, 73451 Kolbäck.
Vilken bransch är TARBEK AB verksamt i?
TARBEK AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter TARBEK AB?
TARBEK AB hade en nettoomsättning på 426 719 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har TARBEK AB?
TARBEK AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Hallstahammar
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-09-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.