J-N Förvaltning AB
J-N Förvaltning AB har organisationsnummer 559034-0120 (5590340120)
Aktiebolag • Org.nr: 559034-0120
Om företaget
J-N Förvaltning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Jönköping. Verksamheten startade 2015.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte J-N Förvaltning AB 0 kr och redovisade ett resultat på 5 557 782 kr. Soliditeten var 65,0 procent. Kassalikviditeten var 655,6 procent.
| Nyckeltal 2025 | Bolaget |
|---|---|
| Soliditet | 65,0 procent |
| Kassalikviditet | 655,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 12,4 procent |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1774,1 procent | - | - | - | - |
| Vinstmarginal | 5853,0 procent | - | - | - | - |
| Soliditet | 54,6 procent | 59,2 procent | 59,2 procent | 59,4 procent | 65,0 procent |
| Kassalikviditet | 15656,6 procent | 94035,9 procent | 153166,7 procent | 11952,0 procent | 655,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 90,2 procent | 0,1 procent | 0,1 procent | 1,1 procent | 12,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -100,0 procent | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Smedjegatan 40c/o C/o J-N Bostäder
55320 Jönköping
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Smedjegatan 40 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Äga och förvalta fastigheter, aktie och kommanditbolag, handel med aktier och värdepapper.
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | 602 856 kr | 0 kr | 1 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 210 kr | 1 500 kr | 308 404 kr | 1 689 kr | 0 kr | 1 060 kr | 980 kr |
| Avskrivningar | - | - | 147 120 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | -210 kr | -1 500 kr | -10 695 284 kr | -1 689 kr | 1 kr | -1 060 kr | -980 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | 7 387 kr | 41 316 kr | 412 448 kr | 464 399 kr | 618 125 kr |
| Räntekostnader | 1 261 649 kr | 1 344 338 kr | 1 290 615 kr | 1 376 024 kr | 1 677 378 kr | 1 581 052 kr | 1 333 103 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 232 180 kr | -1 322 609 kr | 35 284 866 kr | -1 332 847 kr | -1 091 925 kr | -929 520 kr | 4 576 185 kr |
| Bokslutsdispositioner | 1 400 000 kr | 1 400 000 kr | 1 350 000 kr | 1 400 000 kr | 1 150 000 kr | 1 500 000 kr | 1 120 000 kr |
| Skatt | 36 840 kr | 17 470 kr | 83 102 kr | 13 917 kr | 10 565 kr | 116 493 kr | 138 403 kr |
| Årets resultat | 130 980 kr | 59 921 kr | 36 551 764 kr | 53 236 kr | 47 510 kr | 453 987 kr | 5 557 782 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 46 636 762 kr | 54 859 991 kr | 41 243 904 kr | 55 459 954 kr | 52 409 019 kr | 64 886 217 kr | 68 652 932 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 46 636 762 kr | 54 859 991 kr | 41 243 904 kr | 55 459 954 kr | 52 409 019 kr | 64 886 217 kr | 68 652 932 kr |
| Omsättningstillgångar | 422 779 kr | 476 940 kr | 33 029 568 kr | 13 086 970 kr | 16 182 062 kr | 4 236 371 kr | 403 548 kr |
| Kortfristiga fordringar | 242 236 kr | 340 565 kr | 374 671 kr | 380 299 kr | 461 583 kr | 28 280 kr | 68 kr |
| Kassa och bank | 180 543 kr | 136 375 kr | 32 654 897 kr | 12 706 671 kr | 15 720 479 kr | 4 208 091 kr | 403 480 kr |
| Summa tillgångar | 47 059 541 kr | 55 336 931 kr | 74 273 472 kr | 68 546 924 kr | 68 591 081 kr | 69 122 588 kr | 69 056 480 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 2 763 051 kr | 2 822 971 kr | 40 523 468 kr | 40 576 705 kr | 40 624 214 kr | 41 078 201 kr | 44 885 983 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 582 071 kr | 2 713 050 kr | 3 921 704 kr | 40 473 469 kr | 40 526 704 kr | 40 574 214 kr | 39 278 201 kr |
| Årets resultat | 130 980 kr | 59 921 kr | 36 551 764 kr | 53 236 kr | 47 510 kr | 453 987 kr | 5 557 782 kr |
| Obeskattade reserver | 850 000 kr | 850 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 36 840 kr | 54 310 kr | 210 962 kr | 13 917 kr | 10 565 kr | 35 445 kr | 61 555 kr |
| Skatteskulder | 36 840 kr | 54 310 kr | 210 962 kr | 13 917 kr | 10 565 kr | 35 445 kr | 57 355 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | - | - | - | 4 200 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 47 059 541 kr | 55 336 931 kr | 74 273 472 kr | 68 546 924 kr | 68 591 081 kr | 69 122 588 kr | 69 056 480 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades i 2015 och äger samt förvaltar fastigheter, aktier och kommanditbolag.Bolaget har sitt säte i Jönköping.
Företrädare
- Joergen Martin Amrit N (styrelseledamot)
Undertecknad i Jönköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har J-N Förvaltning AB för organisationsnummer?
J-N Förvaltning AB har organisationsnummer 559034-0120 (5590340120).
Var ligger J-N Förvaltning AB?
J-N Förvaltning AB har sin registrerade adress Smedjegatan 40, 55320 Jönköping.
Hur mycket omsätter J-N Förvaltning AB?
J-N Förvaltning AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Jönköping
- Län
- Jönköpings län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Aldrig registrerad
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-11-06
- Status
- Har aldrig varit verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.