J-N Städet AB
J-N Städet AB har organisationsnummer 559214-9834 (5592149834)
Aktiebolag • Org.nr: 559214-9834
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderJönköping
Om företaget
J-N Städet AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Jönköping. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 5 451 195 kr räkenskapsåret 2025 (5 195 154 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte J-N Städet AB 5 451 195 kr och redovisade ett resultat på 1 728 552 kr. Rörelsemarginalen var 60,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,8 procent). Soliditeten var 10,9 procent, under branschens median (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 37,3 procent, under branschens median (median 105,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 60,9 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 50,0 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 10,9 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 37,3 procent | 105,8 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 26,5 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 4,9 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 639 av 7 334 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 9 av 109 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Jönköping.
- Plats 558 av 4 137 aktiebolag med säte i Jönköping.
- Plats 1 150 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 34 077 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 49,3 procent | 37,1 procent | 56,8 procent | 57,6 procent | 60,9 procent |
| Vinstmarginal | 32,7 procent | 25,6 procent | 48,4 procent | 51,4 procent | 50,0 procent |
| Soliditet | 2,5 procent | 2,9 procent | 5,2 procent | 7,9 procent | 10,9 procent |
| Kassalikviditet | 138,2 procent | 177,8 procent | 195,5 procent | 33,0 procent | 37,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 39,7 procent | 11,2 procent | 43,9 procent | 29,4 procent | 26,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 1,6 procent | 4,2 procent | 5,3 procent | 4,2 procent | 4,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
smedjegatan 40c/o c/o J-N Bostäder
55320 Jönköping
Bolag på samma adress
3 andra bolag har smedjegatan 40 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga fast egendom och idka fastighetsförvaltning, värdepappersförvaltning samt direkt förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 476 535 kr | 4 546 606 kr | 4 737 174 kr | 4 988 137 kr | 5 195 154 kr | 5 451 195 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 79 203 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 1 564 202 kr | 1 198 889 kr | 1 876 068 kr | 1 051 532 kr | 1 098 613 kr | 1 024 315 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | 1 105 681 kr | 1 105 681 kr | 1 105 681 kr | 1 105 681 kr | 1 105 681 kr | 1 105 681 kr |
| Rörelseresultat | 1 885 855 kr | 2 242 036 kr | 1 755 425 kr | 2 830 924 kr | 2 990 860 kr | 3 321 199 kr |
| Ränteintäkter | 2 704 kr | 6 534 kr | 12 731 kr | 59 362 kr | 157 622 kr | 13 424 kr |
| Räntekostnader | 732 568 kr | 761 248 kr | 554 107 kr | 477 518 kr | 478 323 kr | 610 064 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 155 991 kr | 1 487 322 kr | 1 214 049 kr | 2 412 768 kr | 2 670 159 kr | 2 724 559 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -500 000 kr | -800 000 kr | -400 000 kr | -750 000 kr | -400 000 kr |
| Skatt | 368 386 kr | 320 181 kr | 202 149 kr | 531 072 kr | 511 885 kr | 596 007 kr |
| Årets resultat | 787 605 kr | 667 141 kr | 211 900 kr | 1 481 696 kr | 1 408 274 kr | 1 728 552 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 64 841 866 kr | 63 736 185 kr | 62 630 504 kr | 61 524 823 kr | 60 419 142 kr | 59 313 461 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 64 841 866 kr | 63 736 185 kr | 62 630 504 kr | 61 524 823 kr | 60 419 142 kr | 59 313 461 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 088 794 kr | 3 235 013 kr | 3 044 377 kr | 3 934 273 kr | 523 009 kr | 547 157 kr |
| Kortfristiga fordringar | 178 488 kr | 675 199 kr | 349 053 kr | 446 652 kr | 14 560 kr | 101 716 kr |
| Kassa och bank | 1 910 306 kr | 2 559 814 kr | 2 695 324 kr | 3 487 621 kr | 508 449 kr | 445 441 kr |
| Summa tillgångar | 66 930 660 kr | 66 971 198 kr | 65 674 881 kr | 65 459 096 kr | 60 942 151 kr | 59 860 618 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 015 032 kr | 1 682 173 kr | 1 894 073 kr | 3 375 769 kr | 4 784 044 kr | 6 512 596 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 177 427 kr | 965 032 kr | 1 632 173 kr | 1 844 073 kr | 3 325 770 kr | 4 734 044 kr |
| Årets resultat | 787 605 kr | 667 141 kr | 211 900 kr | 1 481 696 kr | 1 408 274 kr | 1 728 552 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 850 126 kr | 2 340 003 kr | 1 711 891 kr | 2 012 189 kr | 1 586 116 kr | 1 467 031 kr |
| Leverantörsskulder | 2 594 kr | 0 kr | 8 324 kr | 7 406 kr | 5 843 kr | 21 890 kr |
| Skatteskulder | 483 165 kr | 919 355 kr | 315 874 kr | 647 947 kr | 190 781 kr | 66 142 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 246 kr | 0 kr | 19 521 kr | 21 900 kr | 39 633 kr | 63 152 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 66 930 660 kr | 66 971 198 kr | 65 674 881 kr | 65 459 096 kr | 60 942 151 kr | 59 860 618 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades år 2019 och äger samt förvaltar sedan dess ett antal hyresfastigheter belägna i Huskvarna.Bolaget har sitt säte i Jönköping.
Företrädare
- Joergen Martin Amrit N (styrelseledamot)
Undertecknad i Jönköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har J-N Städet AB för organisationsnummer?
J-N Städet AB har organisationsnummer 559214-9834 (5592149834).
Var ligger J-N Städet AB?
J-N Städet AB har sin registrerade adress smedjegatan 40, 55320 Jönköping.
Vilken bransch är J-N Städet AB verksamt i?
J-N Städet AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter J-N Städet AB?
J-N Städet AB hade en nettoomsättning på 5 451 195 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Jönköping
- Län
- Jönköpings län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-08-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.