Hang Ten AB
Hang Ten AB har organisationsnummer 559050-3032 (5590503032)
Aktiebolag • Org.nr: 559050-3032
Om företaget
Hang Ten AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Saltsjö-Boo. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som pr och kommunikation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73300). Sidoverksamheter inkluderar byggande av bostadshus och andra byggnader, ljudinspelning och musikutgivning, fotoverksamhet och researrangemang.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 38 procent till 848 292 kr räkenskapsåret 2025 (1 371 949 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av minskade uppdrag
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hang Ten AB 848 292 kr och redovisade ett resultat på -41 734 kr. Rörelsemarginalen var 0,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 14,2 procent). Soliditeten var 25,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 5,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 313,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,3 procent | 14,2 procent | 0,4 procent till 32,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,9 procent | 15,8 procent | 1,1 procent till 35,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 25,0 procent | 63,8 procent | 42,5 procent till 84,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 5,0 procent | 313,3 procent | 171,3 procent till 651,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -52,1 procent | 13,6 procent | -5,0 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -38,2 procent | -5,7 procent | -41,1 procent till 19,0 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 848 000 kr | 866 000 kr | 343 000 kr till 1 412 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 104 000 kr | 521 000 kr | 152 000 kr till 806 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 658 av 1 779 aktiebolag inom pr och kommunikation.
- Plats 324 av 791 aktiebolag inom pr och kommunikation med säte i Stockholm.
- Plats 29 165 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 52 353 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 157 915 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,6 procent | 12,3 procent | -37,2 procent | -0,3 procent | 0,3 procent |
| Vinstmarginal | -15,9 procent | 10,1 procent | -42,0 procent | -0,7 procent | -4,9 procent |
| Soliditet | 7,4 procent | 14,9 procent | 23,7 procent | 15,0 procent | 25,0 procent |
| Kassalikviditet | 64,6 procent | 50,4 procent | 60,7 procent | 21,4 procent | 5,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -552,6 procent | 17,9 procent | -335,8 procent | -7,7 procent | -52,1 procent |
| Omsättningstillväxt | -14,9 procent | 59,1 procent | -30,6 procent | 16,0 procent | -38,2 procent |
| Omsättning per anställd | 1 071 000 kr | 1 704 000 kr | 1 183 000 kr | 1 372 000 kr | 848 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 273 000 kr | 237 000 kr | 429 000 kr | 80 000 kr | 104 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Thomasvägen 10c/o Moberg
13239 Saltsjö-Boo
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom marknadsföring, management, affärsutveckling, finans, eventproduktion ävensom äga och förvalta andelar i dotter- och intressebolag, samt äga, förvalta och bedriva handel med onoterade och noterade värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 037 639 kr | 1 258 874 kr | 1 070 997 kr | 1 703 736 kr | 1 182 753 kr | 1 371 949 kr | 848 292 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 16 786 kr | 196 044 kr | 47 032 kr | 0 kr | - | 17 500 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 525 919 kr | 201 484 kr | 173 730 kr | 62 952 kr | 84 708 kr | 306 825 kr | 30 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 344 213 kr | 566 113 kr | 728 243 kr | 1 174 433 kr | 1 055 176 kr | 957 525 kr | 663 574 kr |
| Personalkostnader | 131 692 kr | 715 126 kr | 273 363 kr | 237 138 kr | 429 051 kr | 79 586 kr | 103 950 kr |
| Avskrivningar | 12 431 kr | 13 348 kr | 13 348 kr | 19 926 kr | 53 517 kr | 48 984 kr | 48 077 kr |
| Rörelseresultat | 33 305 kr | -41 153 kr | -70 655 kr | 209 262 kr | -439 699 kr | -3 471 kr | 2 691 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 486 kr | 2 193 kr | -321 kr | 318 kr |
| Räntekostnader | 5 020 kr | 266 kr | 80 kr | 860 kr | 1 296 kr | 5 525 kr | 7 898 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 28 285 kr | -41 419 kr | -170 735 kr | 171 292 kr | -496 671 kr | -9 317 kr | -41 734 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -56 465 kr | 56 465 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 26 792 kr | 18 359 kr | 9 103 kr | 96 772 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 1 493 kr | -59 778 kr | -179 838 kr | 18 055 kr | -440 206 kr | -9 317 kr | -41 734 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 279 545 kr | 289 197 kr | 175 850 kr | 414 712 kr | 298 426 kr | 662 709 kr | 308 144 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 40 949 kr | 27 601 kr | 14 254 kr | 234 712 kr | 181 195 kr | 132 211 kr | 84 134 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 238 596 kr | 261 596 kr | 161 596 kr | 180 000 kr | 117 231 kr | 530 498 kr | 224 010 kr |
| Omsättningstillgångar | 381 208 kr | 197 734 kr | 261 373 kr | 260 172 kr | 255 050 kr | 147 139 kr | 11 992 kr |
| Kortfristiga fordringar | 44 165 kr | 161 001 kr | 166 617 kr | 257 898 kr | 224 999 kr | 139 742 kr | 11 763 kr |
| Kassa och bank | 337 043 kr | 36 733 kr | 94 756 kr | 2 274 kr | 30 051 kr | 7 397 kr | 229 kr |
| Summa tillgångar | 660 753 kr | 486 931 kr | 437 223 kr | 674 884 kr | 553 476 kr | 809 848 kr | 320 136 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 52 160 kr | 192 383 kr | 32 545 kr | 100 600 kr | 131 094 kr | 121 776 kr | 80 042 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 667 kr | 202 161 kr | 162 383 kr | 32 545 kr | 521 300 kr | 81 093 kr | 71 776 kr |
| Årets resultat | 1 493 kr | -59 778 kr | -179 838 kr | 18 055 kr | -440 206 kr | -9 317 kr | -41 734 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 56 465 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 608 593 kr | 294 548 kr | 404 678 kr | 515 819 kr | 420 382 kr | 688 072 kr | 240 094 kr |
| Leverantörsskulder | 23 683 kr | 26 495 kr | 47 071 kr | 76 644 kr | 46 057 kr | 38 852 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 25 734 kr | 15 245 kr | 0 kr | 96 772 kr | 43 660 kr | 10 940 kr | 15 280 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 146 046 kr | 252 808 kr | 357 607 kr | 342 403 kr | 330 665 kr | 563 280 kr | 224 814 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 660 753 kr | 486 931 kr | 437 223 kr | 674 884 kr | 553 476 kr | 809 848 kr | 320 136 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver konsultverksamhet inom marknadsföring, management, affärsutveckling, finans, eventproduktion och äger och förvaltar andelar i dotter- och intressebolag samt äger, förvaltar och bedriver handel med onoterade och noterade värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Fredrik M
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hang Ten AB för organisationsnummer?
Hang Ten AB har organisationsnummer 559050-3032 (5590503032).
Var ligger Hang Ten AB?
Hang Ten AB har sin registrerade adress Thomasvägen 10, 13239 Saltsjö-Boo.
Vilken bransch är Hang Ten AB verksamt i?
Hang Ten AB är registrerat i branschen pr och kommunikation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hang Ten AB?
Hang Ten AB hade en nettoomsättning på 848 292 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Hang Ten AB?
Hang Ten AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-02-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.