Simplicity Studio AB
Simplicity Studio AB har organisationsnummer 559380-8008 (5593808008)
Aktiebolag • Org.nr: 559380-8008
Om företaget
Simplicity Studio AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som pr och kommunikation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73300).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 21 procent till 836 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 052 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Simplicity Studio AB 836 000 kr och redovisade ett resultat på 242 429 kr. Rörelsemarginalen var 50,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 14,2 procent). Soliditeten var 28,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 9,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 313,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 50,9 procent | 14,2 procent | 0,4 procent till 32,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 51,2 procent | 15,8 procent | 1,1 procent till 35,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 28,2 procent | 63,8 procent | 42,5 procent till 84,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 9,5 procent | 313,3 procent | 171,3 procent till 651,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 89,6 procent | 13,6 procent | -5,0 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -20,5 procent | -5,7 procent | -41,1 procent till 19,0 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 836 000 kr | 866 000 kr | 343 000 kr till 1 412 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 325 000 kr | 521 000 kr | 152 000 kr till 806 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 665 av 1 779 aktiebolag inom pr och kommunikation.
- Plats 326 av 791 aktiebolag inom pr och kommunikation med säte i Stockholm.
- Plats 29 360 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 52 707 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 158 999 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 47,1 procent | 11,5 procent | 45,2 procent | 50,9 procent |
| Vinstmarginal | 47,1 procent | 12,1 procent | 46,1 procent | 51,2 procent |
| Soliditet | 37,0 procent | 20,7 procent | 46,8 procent | 28,2 procent |
| Kassalikviditet | 200,2 procent | 142,4 procent | 209,6 procent | 9,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 81,7 procent | 77,3 procent | 93,9 procent | 89,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 126,0 procent | 15,7 procent | -20,5 procent |
| Omsättning per anställd | 402 000 kr | 909 000 kr | 1 052 000 kr | 836 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 191 000 kr | 753 000 kr | 536 000 kr | 325 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Pontonjärgatan 4c/o Malin Ahlqvist
11222 Stockholm
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Pontonjärgatan 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom marknadsföring och kommunikation. Bolaget ska äga och förvalta värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 73300PR och kommunikationHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 402 311 kr | 909 281 kr | 1 051 703 kr | 835 641 kr |
| Övriga externa kostnader | 22 301 kr | 51 974 kr | 40 421 kr | 85 442 kr |
| Personalkostnader | 190 673 kr | 752 637 kr | 536 014 kr | 324 764 kr |
| Rörelseresultat | 189 337 kr | 104 670 kr | 475 268 kr | 425 435 kr |
| Ränteintäkter | 90 kr | 5 487 kr | 9 918 kr | 3 276 kr |
| Räntekostnader | - | - | 22 kr | 224 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 189 427 kr | 110 157 kr | 485 164 kr | 428 487 kr |
| Bokslutsdispositioner | -48 000 kr | 0 kr | - | -114 993 kr |
| Skatt | 30 125 kr | 25 241 kr | 101 941 kr | 71 065 kr |
| Årets resultat | 111 302 kr | 84 916 kr | 383 223 kr | 242 429 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 911 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 911 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 368 217 kr | 530 696 kr | 872 316 kr | 50 389 kr |
| Kortfristiga fordringar | 123 765 kr | 162 215 kr | 20 319 kr | 7 033 kr |
| Kassa och bank | 244 452 kr | 368 481 kr | 851 997 kr | 43 356 kr |
| Summa tillgångar | 368 217 kr | 530 696 kr | 872 316 kr | 961 389 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 136 302 kr | 109 916 kr | 408 223 kr | 270 652 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 3 223 kr |
| Årets resultat | 111 302 kr | 84 916 kr | 383 223 kr | 242 429 kr |
| Obeskattade reserver | 48 000 kr | 48 000 kr | 48 000 kr | 162 993 kr |
| Kortfristiga skulder | 183 915 kr | 372 780 kr | 416 093 kr | 527 744 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 1 830 kr | 9 638 kr |
| Skatteskulder | 32 345 kr | 64 677 kr | 108 802 kr | 115 053 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 124 061 kr | 242 583 kr | 291 580 kr | 400 592 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 368 217 kr | 530 696 kr | 872 316 kr | 961 389 kr |
Företrädare
- Malin A
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Simplicity Studio AB för organisationsnummer?
Simplicity Studio AB har organisationsnummer 559380-8008 (5593808008).
Var ligger Simplicity Studio AB?
Simplicity Studio AB har sin registrerade adress Pontonjärgatan 4, 11222 Stockholm.
Vilken bransch är Simplicity Studio AB verksamt i?
Simplicity Studio AB är registrerat i branschen pr och kommunikation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Simplicity Studio AB?
Simplicity Studio AB hade en nettoomsättning på 836 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Simplicity Studio AB?
Simplicity Studio AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-05-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.