SR Vård AB

SR Vård AB har organisationsnummer 559337-9323 (5593379323)

Aktiebolag • Org.nr: 559337-9323

TandläkarverksamhetStockholm

Aktivt företagVerksamt sedan 2021Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

SR Vård AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som tandläkarverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86230). Sidoverksamheter inkluderar specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus och skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.

Ekonomi

644 280 krOmsättning▼ 30 procent
-69 966 krÅrets resultat
1Antal anställda
2,5 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2026.

Omsättningen minskade 30 procent till 644 280 kr räkenskapsåret 2026 (916 731 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2026 omsatte SR Vård AB 644 280 kr och redovisade ett resultat på -69 966 kr. Rörelsemarginalen var -10,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 19,0 procent). Soliditeten var 2,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,7 procent). Kassalikviditeten var 103,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 279,3 procent).

Nyckeltal 2026BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-10,4 procent19,0 procent8,5 procent till 33,1 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-10,9 procent20,2 procent7,3 procent till 33,9 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet2,5 procent67,7 procent47,3 procent till 90,0 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet103,6 procent279,3 procent154,6 procent till 736,4 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital-941,2 procent32,9 procent0,1 procent till 68,8 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt-29,7 procent1,9 procent-16,3 procent till 21,1 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd644 000 kr1 443 000 kr915 000 kr till 1 874 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd641 000 kr662 000 kr447 000 kr till 824 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 836 av 1 340 aktiebolag inom tandläkarverksamhet.
  • Plats 185 av 289 aktiebolag inom tandläkarverksamhet med säte i Stockholm.
  • Plats 32 643 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 58 568 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 176 143 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal202320252026
Rörelsemarginal-6,7 procent-10,4 procent
Vinstmarginal-6,4 procent-10,9 procent
Soliditet69,6 procent19,2 procent2,5 procent
Kassalikviditet328,9 procent124,0 procent103,6 procent
Avkastning på eget kapital57,9 procent59,4 procent-941,2 procent
Omsättningstillväxt---29,7 procent
Omsättning per anställd-917 000 kr644 000 kr
Personalkostnad per anställd-814 000 kr641 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Pontonjärgatan 4
c/o c/o Shadi Rahimi
11222 Stockholm

Bolag på samma adress

8 andra bolag har Pontonjärgatan 4 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva tandläkarverksamhet och estetisk vård. Bolaget ska även direkt eller indirekt via dotterbolag äga och förvalta fast och lös egendom, samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202320252026
Nettoomsättning59 656 kr916 731 kr644 280 kr
Råvaror och förnödenheter-0 kr-
Övriga externa kostnader16 326 kr41 835 kr70 426 kr
Personalkostnader-813 623 kr641 110 kr
Rörelseresultat43 330 kr61 273 kr-67 256 kr
Ränteintäkter31 kr425 kr74 kr
Räntekostnader-3 002 kr2 784 kr
Resultat efter finansiella poster43 361 kr58 696 kr-69 966 kr
Skatt8 932 kr12 706 kr0 kr
Årets resultat34 429 kr45 990 kr-69 966 kr

Balansräkning

Post202320252026
Tillgångar
Omsättningstillgångar85 388 kr402 477 kr295 771 kr
Kortfristiga fordringar-263 750 kr171 951 kr
Kassa och bank85 388 kr138 727 kr123 820 kr
Summa tillgångar85 388 kr402 477 kr295 771 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital59 429 kr77 399 kr7 434 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat0 kr6 409 kr52 400 kr
Årets resultat34 429 kr45 990 kr-69 966 kr
Kortfristiga skulder25 959 kr324 524 kr285 572 kr
Skatteskulder8 932 kr26 616 kr0 kr
Övriga kortfristiga skulder12 027 kr257 353 kr197 652 kr
Summa eget kapital och skulder85 388 kr402 477 kr295 771 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2021 och bedriver tandläkarverksamhet och estetisk vård. Företaget ska även direkt eller indirekt via dotterbolag äga och förvalta fast och lös egendom, samt därmed förenlig verksamhet.

Företrädare

  • Shadi R (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2021-09-30
Registrerat hos Bolagsverket
SR Vård AB
2021-10-01
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har SR Vård AB för organisationsnummer?

SR Vård AB har organisationsnummer 559337-9323 (5593379323).

Var ligger SR Vård AB?

SR Vård AB har sin registrerade adress Pontonjärgatan 4, 11222 Stockholm.

Vilken bransch är SR Vård AB verksamt i?

SR Vård AB är registrerat i branschen tandläkarverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter SR Vård AB?

SR Vård AB hade en nettoomsättning på 644 280 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har SR Vård AB?

SR Vård AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2021-09-30
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-05

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar