Hulda Television AB
Hulda Television AB har organisationsnummer 559060-8476 (5590608476)
Aktiebolag • Org.nr: 559060-8476
Om företaget
Hulda Television AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 44 procent till 377 000 kr räkenskapsåret 2025 (679 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hulda Television AB 377 000 kr och redovisade ett resultat på -299 987 kr. Rörelsemarginalen var -79,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,5 procent). Soliditeten var 94,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 58,8 procent). Kassalikviditeten var 1854,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 260,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -79,9 procent | 7,5 procent | -2,9 procent till 25,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -79,6 procent | 7,8 procent | -2,7 procent till 25,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 94,6 procent | 58,8 procent | 36,2 procent till 79,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1854,9 procent | 260,2 procent | 148,1 procent till 478,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -121,6 procent | 11,2 procent | -10,2 procent till 46,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -44,5 procent | -2,6 procent | -31,2 procent till 29,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 377 000 kr | 848 000 kr | 481 000 kr till 1 322 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 611 000 kr | 505 000 kr | 242 000 kr till 717 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 938 av 3 084 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 1 012 av 1 531 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Stockholm.
- Plats 37 888 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 67 761 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 203 785 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -10,3 procent | 13,4 procent | 8,2 procent | -9,3 procent | -79,9 procent |
| Vinstmarginal | -10,4 procent | 13,4 procent | 8,2 procent | -9,1 procent | -79,6 procent |
| Soliditet | 78,0 procent | 80,0 procent | 83,4 procent | 86,4 procent | 94,6 procent |
| Kassalikviditet | 455,0 procent | 498,9 procent | 602,1 procent | 733,3 procent | 1854,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -19,9 procent | 27,7 procent | 12,3 procent | -11,4 procent | -121,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -28,3 procent | 88,8 procent | -18,4 procent | -40,5 procent | -44,5 procent |
| Omsättning per anställd | 371 000 kr | 700 000 kr | 571 000 kr | 679 000 kr | 377 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 371 000 kr | 544 000 kr | 501 000 kr | 699 000 kr | 611 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fatburs brunnsgata 11, lgh 140211828 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Produktion och konsultation inom tv, webb, musik och event.
Bransch
- 59110Produktion av film, video och tv-programHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 033 745 kr | 741 153 kr | 1 399 244 kr | 1 142 017 kr | 678 687 kr | 377 041 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 48 452 kr | 45 326 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 127 628 kr | 121 144 kr | 124 455 kr | 47 138 kr | 42 848 kr | 67 427 kr |
| Personalkostnader | 950 056 kr | 741 922 kr | 1 087 933 kr | 1 001 132 kr | 698 890 kr | 610 866 kr |
| Rörelseresultat | 4 513 kr | -76 587 kr | 186 856 kr | 93 747 kr | -63 051 kr | -301 253 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 306 kr | 760 kr | 1 266 kr |
| Räntekostnader | 909 kr | 399 kr | 0 kr | 2 kr | 17 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 3 604 kr | -76 986 kr | 186 856 kr | 94 051 kr | -62 308 kr | -299 987 kr |
| Skatt | 1 705 kr | 0 kr | 38 678 kr | 19 401 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 1 899 kr | -76 986 kr | 148 178 kr | 74 650 kr | -62 308 kr | -299 987 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 497 611 kr | 494 947 kr | 668 287 kr | 730 295 kr | 633 014 kr | 260 759 kr |
| Kortfristiga fordringar | 97 256 kr | 171 353 kr | 366 524 kr | 222 257 kr | 263 250 kr | 160 677 kr |
| Kassa och bank | 400 355 kr | 323 594 kr | 301 763 kr | 508 039 kr | 369 764 kr | 100 082 kr |
| Summa tillgångar | 497 611 kr | 494 947 kr | 668 287 kr | 730 295 kr | 633 014 kr | 260 759 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 463 154 kr | 386 168 kr | 534 346 kr | 608 996 kr | 546 688 kr | 246 701 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 411 255 kr | 413 154 kr | 336 168 kr | 484 346 kr | 558 996 kr | 496 688 kr |
| Årets resultat | 1 899 kr | -76 986 kr | 148 178 kr | 74 650 kr | -62 308 kr | -299 987 kr |
| Kortfristiga skulder | 34 457 kr | 108 779 kr | 133 941 kr | 121 299 kr | 86 326 kr | 14 058 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | 9 888 kr | 6 212 kr | 6 232 kr | 5 352 kr |
| Skatteskulder | 11 655 kr | 0 kr | 17 216 kr | 9 233 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 15 002 kr | 98 779 kr | 106 837 kr | 105 854 kr | 80 094 kr | 8 706 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 497 611 kr | 494 947 kr | 668 287 kr | 730 295 kr | 633 014 kr | 260 759 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver produktion och konsultation inom tv, webb, musik och event. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Omsättningen har minskat till följd av mindre aktivitet i bolaget. Från årsskiftet 2024/2025 finns det endast en aktieägare.
Företrädare
- Tommy A (ordförande)
- Maria A (verkställande direktör)
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hulda Television AB för organisationsnummer?
Hulda Television AB har organisationsnummer 559060-8476 (5590608476).
Var ligger Hulda Television AB?
Hulda Television AB har sin registrerade adress Fatburs brunnsgata 11, lgh 1402, 11828 Stockholm.
Vilken bransch är Hulda Television AB verksamt i?
Hulda Television AB är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hulda Television AB?
Hulda Television AB hade en nettoomsättning på 377 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Hulda Television AB?
Hulda Television AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-04-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.