Blisseh Studios AB
Blisseh Studios AB har organisationsnummer 559247-7714 (5592477714)
Aktiebolag • Org.nr: 559247-7714
Om företaget
Blisseh Studios AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110). Företaget bedriver även verksamhet inom fotoverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 21 procent till 374 764 kr räkenskapsåret 2025 (476 327 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Blisseh Studios AB 374 764 kr och redovisade ett resultat på 18 810 kr. Rörelsemarginalen var 5,0 procent, under branschens median (median 7,5 procent). Soliditeten var 89,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 58,8 procent). Kassalikviditeten var 882,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 260,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,0 procent | 7,5 procent | -2,9 procent till 25,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 5,0 procent | 7,8 procent | -2,7 procent till 25,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 89,0 procent | 58,8 procent | 36,2 procent till 79,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 882,0 procent | 260,3 procent | 148,2 procent till 479,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 5,6 procent | 11,1 procent | -10,2 procent till 46,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -21,3 procent | -2,6 procent | -31,2 procent till 29,3 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 375 000 kr | 849 000 kr | 483 000 kr till 1 322 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 168 000 kr | 505 000 kr | 243 000 kr till 718 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 942 av 3 085 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 1 016 av 1 532 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Stockholm.
- Plats 37 950 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 67 884 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 204 158 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,2 procent | -89,7 procent | -106,2 procent | -20,9 procent | 5,0 procent |
| Vinstmarginal | 2,2 procent | -89,7 procent | -106,3 procent | -20,9 procent | 5,0 procent |
| Soliditet | 63,9 procent | 86,1 procent | 83,7 procent | 78,5 procent | 89,0 procent |
| Kassalikviditet | 239,6 procent | 572,0 procent | 508,5 procent | 437,4 procent | 882,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 4,9 procent | -65,4 procent | -46,5 procent | -31,6 procent | 5,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 82,7 procent | -80,5 procent | -59,1 procent | 163,4 procent | -21,3 procent |
| Omsättning per anställd | 2 262 000 kr | 442 000 kr | 181 000 kr | 476 000 kr | 375 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 472 000 kr | 539 000 kr | 64 000 kr | 336 000 kr | 168 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bergsunds Strand 51 Lgh 1204c/o Florian Dezfoulian
11738 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara fotografering, filmproduktion och övrig mediaproduktion. Bedriver även förvaltning av aktier i dotterbolag och andra bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 238 380 kr | 2 261 963 kr | 441 696 kr | 180 814 kr | 476 327 kr | 374 764 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 60 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 830 947 kr | 1 467 412 kr | 56 391 kr | 42 478 kr | 0 kr | 31 772 kr |
| Övriga externa kostnader | 142 021 kr | 212 057 kr | 182 509 kr | 206 369 kr | 175 523 kr | 143 955 kr |
| Personalkostnader | 416 092 kr | 472 076 kr | 538 514 kr | 63 692 kr | 336 322 kr | 168 309 kr |
| Avskrivningar | 48 568 kr | 60 299 kr | 60 299 kr | 60 299 kr | 60 299 kr | 11 732 kr |
| Rörelseresultat | -199 556 kr | 50 162 kr | -396 017 kr | -192 024 kr | -99 350 kr | 18 919 kr |
| Ränteintäkter | - | 139 kr | 0 kr | 11 kr | 12 kr | 10 kr |
| Räntekostnader | 87 kr | 857 kr | 80 kr | 156 kr | 2 kr | 119 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 927 357 kr | 49 444 kr | -396 097 kr | -192 169 kr | -99 340 kr | 18 810 kr |
| Årets resultat | 927 357 kr | 49 444 kr | -396 097 kr | -192 169 kr | -99 340 kr | 18 810 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 252 928 kr | 205 129 kr | 144 830 kr | 84 531 kr | 24 232 kr | 12 500 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 252 928 kr | 192 629 kr | 132 330 kr | 72 031 kr | 11 732 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 12 500 kr | 12 500 kr | 12 500 kr | 12 500 kr | 12 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 409 811 kr | 1 361 656 kr | 558 512 kr | 409 547 kr | 375 896 kr | 361 487 kr |
| Varulager | - | 7 835 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 1 229 552 kr | 451 785 kr | 39 964 kr | 4 787 kr | 210 945 kr | 337 034 kr |
| Kassa och bank | 180 259 kr | 902 036 kr | 518 548 kr | 404 760 kr | 164 951 kr | 24 453 kr |
| Summa tillgångar | 1 662 739 kr | 1 566 785 kr | 703 342 kr | 494 078 kr | 400 128 kr | 373 987 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 952 357 kr | 1 001 801 kr | 605 703 kr | 413 534 kr | 314 194 kr | 333 004 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 927 357 kr | 976 800 kr | 580 703 kr | 388 534 kr | 289 194 kr |
| Årets resultat | 927 357 kr | 49 444 kr | -396 097 kr | -192 169 kr | -99 340 kr | 18 810 kr |
| Kortfristiga skulder | 710 382 kr | 564 984 kr | 97 639 kr | 80 544 kr | 85 934 kr | 40 983 kr |
| Leverantörsskulder | 435 468 kr | 200 kr | 10 506 kr | 11 963 kr | 11 856 kr | 360 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 17 375 kr | 554 785 kr | 77 132 kr | 58 581 kr | 64 078 kr | 35 623 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 662 739 kr | 1 566 785 kr | 703 342 kr | 494 078 kr | 400 128 kr | 373 987 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2020. Verksamheten ska bedriva fotografering, filmproduktion och övrig mediaproduktion. Bedriver även förvaltning av aktier i dotterbolag och andra bolag.
Företrädare
- Florian D (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Blisseh Studios AB för organisationsnummer?
Blisseh Studios AB har organisationsnummer 559247-7714 (5592477714).
Var ligger Blisseh Studios AB?
Blisseh Studios AB har sin registrerade adress Bergsunds Strand 51 Lgh 1204, 11738 Stockholm.
Vilken bransch är Blisseh Studios AB verksamt i?
Blisseh Studios AB är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Blisseh Studios AB?
Blisseh Studios AB hade en nettoomsättning på 374 764 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Blisseh Studios AB?
Blisseh Studios AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-03-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.