Tran Beauty AB
Tran Beauty AB har organisationsnummer 559063-2781 (5590632781)
Aktiebolag • Org.nr: 559063-2781
Om företaget
Tran Beauty AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Köping. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 17 procent till 1 348 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 150 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Tran Beauty AB 1 348 000 kr och redovisade ett resultat på 31 510 kr. Rörelsemarginalen var 2,6 procent, under branschens median (median 6,4 procent). Soliditeten var 50,0 procent, under branschens median (median 50,1 procent). Kassalikviditeten var 193,0 procent, över branschens median (median 191,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,6 procent | 6,4 procent | -0,6 procent till 16,6 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,7 procent | 6,4 procent | -0,7 procent till 16,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 50,0 procent | 50,1 procent | 23,6 procent till 69,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 193,0 procent | 191,1 procent | 95,8 procent till 294,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 23,2 procent | 26,4 procent | -4,9 procent till 57,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 17,2 procent | 2,6 procent | -11,5 procent till 19,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 674 000 kr | 764 000 kr | 590 000 kr till 1 127 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 490 000 kr | 411 000 kr | 187 000 kr till 519 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 604 av 2 135 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
- Plats 2 av 6 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Köping.
- Plats 176 av 456 aktiebolag med säte i Köping.
- Plats 2 579 av 6 904 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 118 285 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,2 procent | 8,9 procent | -2,1 procent | 0,4 procent | 2,6 procent |
| Vinstmarginal | 1,2 procent | 8,9 procent | -2,0 procent | 0,3 procent | 2,7 procent |
| Soliditet | 28,4 procent | 48,8 procent | 46,9 procent | 51,7 procent | 50,0 procent |
| Kassalikviditet | 129,0 procent | 187,6 procent | 179,7 procent | 198,2 procent | 193,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 29,5 procent | 69,9 procent | -22,0 procent | 3,9 procent | 23,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 65,8 procent | 16,7 procent | 2,8 procent | 6,9 procent | 17,2 procent |
| Omsättning per anställd | 449 000 kr | 524 000 kr | 538 000 kr | 575 000 kr | 674 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 353 000 kr | 390 000 kr | 441 000 kr | 420 000 kr | 490 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Östra Långgatan 573132 Köping
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Östra Långgatan 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva skönhetssalong och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 96220Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 731 125 kr | 541 247 kr | 896 720 kr | 1 046 884 kr | 1 076 420 kr | 1 149 630 kr | 1 348 246 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 80 596 kr | 191 724 kr | 9 145 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 2 825 kr | 7 087 kr | -873 kr | 5 952 kr | 28 564 kr | 16 941 kr | 91 128 kr |
| Övriga externa kostnader | 213 318 kr | 183 420 kr | 189 131 kr | 169 002 kr | 187 268 kr | 288 245 kr | 241 102 kr |
| Personalkostnader | 513 043 kr | 581 565 kr | 706 675 kr | 779 026 kr | 882 659 kr | 840 039 kr | 980 563 kr |
| Rörelseresultat | 82 535 kr | -39 101 kr | 10 932 kr | 92 904 kr | -22 071 kr | 4 405 kr | 35 453 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 18 kr | 56 kr | 0 kr | 232 kr |
| Räntekostnader | 214 kr | 225 kr | 37 kr | 22 kr | 80 kr | 354 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 82 321 kr | -39 326 kr | 10 895 kr | 92 900 kr | -22 095 kr | 4 051 kr | 35 685 kr |
| Skatt | - | - | - | 7 216 kr | 0 kr | - | 4 175 kr |
| Årets resultat | 82 321 kr | -39 326 kr | 10 895 kr | 85 684 kr | -22 095 kr | 4 051 kr | 31 510 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 175 674 kr | 150 692 kr | 129 818 kr | 251 465 kr | 214 500 kr | 202 119 kr | 271 926 kr |
| Varulager | 9 215 kr | 9 118 kr | 9 991 kr | 9 700 kr | 9 700 kr | 8 730 kr | 9 700 kr |
| Kortfristiga fordringar | 73 855 kr | 2 739 kr | 5 727 kr | 23 339 kr | 8 547 kr | 13 189 kr | 17 129 kr |
| Kassa och bank | 92 604 kr | 138 835 kr | 114 100 kr | 218 426 kr | 196 253 kr | 180 200 kr | 245 097 kr |
| Summa tillgångar | 175 674 kr | 150 692 kr | 129 818 kr | 251 465 kr | 214 500 kr | 202 119 kr | 271 926 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 135 347 kr | 26 021 kr | 36 916 kr | 122 600 kr | 100 505 kr | 104 556 kr | 136 066 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 026 kr | 15 347 kr | -23 979 kr | -13 084 kr | 72 600 kr | 50 505 kr | 54 556 kr |
| Årets resultat | 82 321 kr | -39 326 kr | 10 895 kr | 85 684 kr | -22 095 kr | 4 051 kr | 31 510 kr |
| Kortfristiga skulder | 40 327 kr | 124 671 kr | 92 902 kr | 128 865 kr | 113 995 kr | 97 563 kr | 135 860 kr |
| Leverantörsskulder | 8 644 kr | 3 942 kr | 1 350 kr | 17 309 kr | 1 597 kr | 0 kr | 15 818 kr |
| Skatteskulder | 2 552 kr | 5 890 kr | 8 627 kr | 12 018 kr | 11 478 kr | 713 kr | 4 316 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 27 681 kr | 113 124 kr | 70 125 kr | 74 333 kr | 75 335 kr | 87 873 kr | 97 745 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 175 674 kr | 150 692 kr | 129 818 kr | 251 465 kr | 214 500 kr | 202 119 kr | 271 926 kr |
Företrädare
- Mung T
Undertecknad i Köping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tran Beauty AB för organisationsnummer?
Tran Beauty AB har organisationsnummer 559063-2781 (5590632781).
Var ligger Tran Beauty AB?
Tran Beauty AB har sin registrerade adress Östra Långgatan 5, 73132 Köping.
Vilken bransch är Tran Beauty AB verksamt i?
Tran Beauty AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tran Beauty AB?
Tran Beauty AB hade en nettoomsättning på 1 348 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Tran Beauty AB?
Tran Beauty AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Köping
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-05-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.