Lottas Hudvård i Köping AB
Lottas Hudvård i Köping AB har organisationsnummer 559234-4997 (5592344997)
Aktiebolag • Org.nr: 559234-4997
Om företaget
Lottas Hudvård i Köping AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Köping. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220). Företaget bedriver även verksamhet inom dagspa, bastu och ångbastu.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 24 procent till 521 887 kr räkenskapsåret 2025 (690 416 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lottas Hudvård i Köping AB 521 887 kr och redovisade ett resultat på -22 362 kr. Rörelsemarginalen var -3,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,2 procent). Soliditeten var -171,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 51,0 procent). Kassalikviditeten var 10,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,9 procent | 5,2 procent | -1,3 procent till 16,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,3 procent | 5,0 procent | -1,6 procent till 16,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -171,9 procent | 51,0 procent | 23,3 procent till 72,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 10,4 procent | 192,3 procent | 96,9 procent till 352,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -24,4 procent | 1,7 procent | -13,8 procent till 20,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 522 000 kr | 722 000 kr | 479 000 kr till 1 093 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 313 000 kr | 354 000 kr | 163 000 kr till 505 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 259 av 2 135 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
- Plats 4 av 6 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Köping.
- Plats 271 av 456 aktiebolag med säte i Köping.
- Plats 4 008 av 6 904 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 185 778 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,7 procent | -10,3 procent | -5,1 procent | 0,5 procent | -3,9 procent |
| Vinstmarginal | 8,6 procent | -10,5 procent | -5,3 procent | 0,2 procent | -4,3 procent |
| Soliditet | 46,6 procent | -15,0 procent | -71,1 procent | -65,5 procent | -171,9 procent |
| Kassalikviditet | 109,3 procent | 45,6 procent | 29,5 procent | 22,9 procent | 10,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 95,0 procent | - | - | - | - |
| Omsättningstillväxt | 49,8 procent | -8,8 procent | -7,2 procent | -3,0 procent | -24,4 procent |
| Omsättning per anställd | 841 000 kr | 767 000 kr | 712 000 kr | 690 000 kr | 522 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 342 000 kr | 370 000 kr | 391 000 kr | 370 000 kr | 313 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Odensvivägen 6Fc/o Ann-Charlotte Bergqvist
73134 Köping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva hudvård och därmed förenlig verksamhet samt försäljning av varor och utbildning inom näringslära och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 561 610 kr | 841 031 kr | 766 803 kr | 711 945 kr | 690 416 kr | 521 887 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 37 372 kr | 108 021 kr | 7 307 kr | 21 810 kr | 26 266 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 138 691 kr | 160 249 kr | 174 984 kr | 166 752 kr | 140 261 kr | 85 062 kr |
| Personalkostnader | 264 806 kr | 341 664 kr | 369 550 kr | 391 140 kr | 370 088 kr | 313 314 kr |
| Avskrivningar | 5 258 kr | 7 010 kr | 7 010 kr | 7 010 kr | 7 010 kr | 1 751 kr |
| Rörelseresultat | -45 636 kr | 73 015 kr | -78 974 kr | -36 626 kr | 3 692 kr | -20 155 kr |
| Ränteintäkter | 3 kr | 56 kr | 27 kr | 1 298 kr | 298 kr | 4 kr |
| Räntekostnader | 882 kr | 828 kr | 1 529 kr | 2 073 kr | 2 710 kr | 2 211 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -46 515 kr | 72 243 kr | -80 476 kr | -37 401 kr | 1 280 kr | -22 362 kr |
| Skatt | - | 5 815 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | -46 515 kr | 66 428 kr | -80 476 kr | -37 401 kr | 1 280 kr | -22 362 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 29 791 kr | 22 781 kr | 15 771 kr | 8 761 kr | 1 751 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 29 791 kr | 22 781 kr | 15 771 kr | 8 761 kr | 1 751 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 81 905 kr | 127 324 kr | 54 507 kr | 58 655 kr | 69 523 kr | 40 159 kr |
| Varulager | 49 163 kr | 48 878 kr | 21 934 kr | 35 701 kr | 51 943 kr | 33 734 kr |
| Kortfristiga fordringar | 29 100 kr | 19 432 kr | 27 600 kr | 22 955 kr | 17 580 kr | 6 425 kr |
| Kassa och bank | 3 642 kr | 59 014 kr | 4 973 kr | -1 kr | 0 kr | - |
| Summa tillgångar | 111 696 kr | 150 105 kr | 70 278 kr | 67 416 kr | 71 274 kr | 40 159 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 3 485 kr | 69 913 kr | -10 563 kr | -47 965 kr | -46 685 kr | -69 046 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -46 515 kr | 19 913 kr | -60 564 kr | -97 965 kr | -96 684 kr |
| Årets resultat | -46 515 kr | 66 428 kr | -80 476 kr | -37 401 kr | 1 280 kr | -22 362 kr |
| Kortfristiga skulder | 72 507 kr | 71 740 kr | 71 413 kr | 77 822 kr | 76 912 kr | 62 075 kr |
| Leverantörsskulder | 56 684 kr | 39 897 kr | 10 369 kr | 28 507 kr | 41 529 kr | 23 736 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 791 kr | 1 267 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 15 823 kr | 26 843 kr | 34 234 kr | 20 942 kr | 29 592 kr | 25 833 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 111 696 kr | 150 105 kr | 70 278 kr | 67 416 kr | 71 274 kr | 40 159 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är att bedriva hudvård och därmed förenlig verksamhet samt försäljning av varor och utbildning inom näringslära och därmed förenlig verksamhet. Företaget har förbrukat aktiekapitalet och stryrelsen är därmed betalnings ansvarig enligt aktiebolagslagen.
Företrädare
- Ann-Charlotte B
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lottas Hudvård i Köping AB för organisationsnummer?
Lottas Hudvård i Köping AB har organisationsnummer 559234-4997 (5592344997).
Var ligger Lottas Hudvård i Köping AB?
Lottas Hudvård i Köping AB har sin registrerade adress Odensvivägen 6F, 73134 Köping.
Vilken bransch är Lottas Hudvård i Köping AB verksamt i?
Lottas Hudvård i Köping AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lottas Hudvård i Köping AB?
Lottas Hudvård i Köping AB hade en nettoomsättning på 521 887 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lottas Hudvård i Köping AB?
Lottas Hudvård i Köping AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Köping
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-12-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.