George's Grävning AB
George's Grävning AB har organisationsnummer 559091-0641 (5590910641)
Aktiebolag • Org.nr: 559091-0641
Om företaget
George's Grävning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrköping. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 17 procent till 222 000 kr räkenskapsåret 2025 (190 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte George's Grävning AB 222 000 kr och redovisade ett resultat på 25 173 kr. Rörelsemarginalen var 10,4 procent, över branschens median (median 8,6 procent). Soliditeten var 24,9 procent, under branschens median (median 44,4 procent). Kassalikviditeten var 48404,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 198,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,4 procent | 8,6 procent | 0,8 procent till 19,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 11,3 procent | 7,7 procent | 0,1 procent till 18,7 procent | över branschens median |
| Soliditet | 24,9 procent | 44,4 procent | 21,9 procent till 69,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 48404,5 procent | 198,1 procent | 110,3 procent till 408,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 10,9 procent | 15,5 procent | 0,1 procent till 42,1 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 16,8 procent | 1,4 procent | -20,0 procent till 29,2 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 323 av 5 214 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
- Plats 52 av 59 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Norrköping.
- Plats 2 749 av 3 949 aktiebolag med säte i Norrköping.
- Plats 8 327 av 11 877 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 222 014 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -41,7 procent | -12,4 procent | 160,1 procent | -54,6 procent | 10,4 procent |
| Vinstmarginal | -41,8 procent | -11,9 procent | 160,8 procent | -53,7 procent | 11,3 procent |
| Soliditet | 2,7 procent | 4,2 procent | 29,6 procent | 21,1 procent | 24,9 procent |
| Kassalikviditet | 2078,9 procent | 1588,6 procent | 2669,7 procent | 1335,3 procent | 48404,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -1077,5 procent | -168,4 procent | 89,5 procent | -50,0 procent | 10,9 procent |
| Omsättningstillväxt | -48,3 procent | -40,2 procent | -62,3 procent | 11,1 procent | 16,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rågången 33c/o Yousef
60208 Norrköping
Bolag på samma adress
16 andra bolag har Rågången 33 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är schaktningsentreprenader, uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43120Mark- och grundarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 302 590 kr | 1 468 274 kr | 759 079 kr | 453 516 kr | 170 943 kr | 190 172 kr | 221 818 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | 110 326 kr | 446 674 kr | 0 kr | 12 231 kr |
| Övriga externa kostnader | 601 726 kr | 292 260 kr | 355 673 kr | 216 441 kr | 188 158 kr | 177 321 kr | 19 065 kr |
| Personalkostnader | 197 694 kr | 0 kr | 801 kr | 566 kr | 455 kr | 262 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 133 221 kr | 99 916 kr | 128 209 kr | 6 000 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 17 896 kr | 27 029 kr | -316 864 kr | -56 139 kr | 273 689 kr | -103 704 kr | 23 070 kr |
| Ränteintäkter | 5 110 kr | 0 kr | - | 2 032 kr | 1 355 kr | 1 358 kr | 2 144 kr |
| Räntekostnader | 620 kr | -131 kr | -61 kr | 102 kr | 17 kr | 62 kr | 42 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 22 386 kr | 27 160 kr | -316 703 kr | -54 209 kr | 275 027 kr | -102 408 kr | 25 172 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Skatt | 5 733 kr | 5 910 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 16 653 kr | 21 250 kr | -316 703 kr | -54 209 kr | 275 027 kr | -102 408 kr | 25 173 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 234 125 kr | 134 209 kr | 17 100 kr | 11 100 kr | 11 100 kr | 11 100 kr | 11 100 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 234 125 kr | 134 209 kr | 6 000 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 11 100 kr | 11 100 kr | 11 100 kr | 11 100 kr | 11 100 kr |
| Omsättningstillgångar | 940 652 kr | 1 155 959 kr | 1 074 438 kr | 761 268 kr | 1 026 837 kr | 957 687 kr | 912 425 kr |
| Kortfristiga fordringar | 927 117 kr | 927 111 kr | 932 209 kr | 761 245 kr | 896 513 kr | 923 795 kr | 900 546 kr |
| Kassa och bank | 13 535 kr | 228 848 kr | 142 229 kr | 23 kr | 130 324 kr | 33 892 kr | 11 879 kr |
| Summa tillgångar | 1 174 777 kr | 1 290 168 kr | 1 091 538 kr | 772 368 kr | 1 037 937 kr | 968 787 kr | 923 525 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 191 845 kr | 213 095 kr | 29 392 kr | 32 183 kr | 307 210 kr | 204 802 kr | 229 976 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 125 192 kr | 141 845 kr | 296 095 kr | 36 392 kr | -17 817 kr | 257 210 kr | 154 803 kr |
| Årets resultat | 16 653 kr | 21 250 kr | -316 703 kr | -54 209 kr | 275 027 kr | -102 408 kr | 25 173 kr |
| Kortfristiga skulder | 982 932 kr | 927 073 kr | 51 684 kr | 47 921 kr | 38 463 kr | 71 721 kr | 1 885 kr |
| Leverantörsskulder | 53 767 kr | 0 kr | 39 326 kr | 39 421 kr | 20 257 kr | 55 983 kr | 1 885 kr |
| Skatteskulder | 9 668 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 910 997 kr | 918 573 kr | 3 859 kr | 0 kr | - | 15 736 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 174 777 kr | 1 290 168 kr | 1 091 538 kr | 772 368 kr | 1 037 937 kr | 968 787 kr | 923 525 kr |
Företrädare
- Chirak Jonathan Y (styrelseledamot)
Undertecknad i Norrköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har George's Grävning AB för organisationsnummer?
George's Grävning AB har organisationsnummer 559091-0641 (5590910641).
Var ligger George's Grävning AB?
George's Grävning AB har sin registrerade adress Rågången 33, 60208 Norrköping.
Vilken bransch är George's Grävning AB verksamt i?
George's Grävning AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter George's Grävning AB?
George's Grävning AB hade en nettoomsättning på 222 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-12-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.